zahrada na balkóně

Minizahrádka na balkóně

Také toužíte po kousku zeleně, čerstvých bylinkách a relaxačním koutku ve voňavé záplavě květin? Má to ale jeden háček – bydlíte v paneláku… Pokud má váš byt balkón či terasu, pak si tento malý luxus můžete dopřát. Stále více lidí si ze svých balkónů vytváří zelené oázy klidu.

Balkóny už dávno nejsou jen místem určeným k sušení prádla a odkládání kola či právě nepotřebných věcí. Balkón je místo, kde lidé rádi relaxují. Stávají se z nich plnohodnotné kouty sloužící k odpočinku a relaxaci. Na své si přijdou i pěstitelé rostlin, bylinek, ale i zeleniny nebo ovoce. Ano i na malém balkóně lze pěstovat bylinky, ovoce, zeleninu a samozřejmě okrasné rostliny.

Foto: KiK

Do malého prostoru balkónu využijte poličky, regály nebo závěsy na truhlíky či květináče.

Nápadům a fantazii se meze nekladou. Inspiraci lze čerpat z internetu, knížek nebo zkušeností kamarádů, známých a sousedů.

Každý balkón může být originálním a jedinečným. Záleží na použitých materiálech, doplňcích, květináčích či truhlících. Nezapomeňte také na drobné dekorace.

K obrovským výhodám balkónových zahrádek je paradoxně právě jejich umístění. Můžete mít vždy po ruce čerstvé bylinky, v sezóně třeba i rajčata, papriky, okurky nebo chilli papričky. Z ovoce pak například jahody. A co, že je tou výhodou?

  • plody vaší snahy v BIO kvalitě máte vždy po ruce
  • odpadá dojíždění na chatu či chalupu
  • není nutné plet a okopávat velké záhony
  • škůdci balkónové rostliny napadají v mnohem menší míře (dbejte však na zakoupení kvalitních sazenic, abyste si nechtěné návštěvníky nedonesli na svou malou zahrádku spolu s novými rostlinami)
Foto: KiK

Pozornost věnujte detailům a pro dokonalý efekt vše slaďte do jednoho stylu a tónu.

Naplánování je základ

Aby balkónová zahrádka byla skutečně funkční, hezká a skýtala prostor pro relaxaci, je nutné vše předem pečlivě promyslet a naplánovat. Plánování zahrnuje předem promyšlený nákup vhodných typů rostlin, zeleniny nebo bylinek. Před koupí sazenic si zjistěte, zda jsou určené pro pěstování i v těchto netradičních podmínkách. Důležitou roli také bude hrát orientace balkónu – bude nutné vybrat odlišené druhy rostlin na balkón orientovaný na jižní nebo severní stranu. V tomto ohledu uděláte nejlépe, pokud se poradíte s odborníky.

Foto: KiK

Košíky, bedýnky nebo ošatky – i v nich se bude bylinkám či květinám dařit.

Velkou pozornost věnujte výběru příslušenství. Máme na mysli truhlíky a květináče. Na trhu je k dispozici velké množství různých závěsů a úchytů, které jsou jako dělané pro malé prostory.

Ještě před nákupem je vhodné znát rozměry balkónu, parapetu, poliček nebo případně nosnost závěsů. Pokud vybíráte truhlíky určené pro umístění na zábradlí balkónu, pak nezapomeňte změřit šířku zábradlí. Abyste nepořídili závěs, který bude příliš úzký a na zábradlí nepůjde nasadit, nebo bude naopak příliš široký, pak hrozí, že ze zábradlí jednoduše spadne… V tomto případě se také zajímejte o bezpečné uchycení truhlíku. V lepším případě budete mít na balkóně spoušť v podobě hlíny a polámaných rostlinek. V horším, pak může padající truhlík či květináč ohrozit kolemjdoucí. Proto opatrně, bezpečně a s rozmyslem!
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist