mdž1

Proč se slaví MDŽ?

Oslava mezinárodního dne žen, MDŽ, připadá každoročně na 8. březen. U nás byl bohužel tento svátek silně zneuctěn érou komunismu. Rudé karafiáty a okázalé pijatyky však nemají s původní myšlenkou oslavy Mezinárodního dne žen pranic společného. Jeho původ můžeme nalézt na počátku 20. století. Tento svátek symbolizoval hlavně občanskou a politickou rovnoprávnost mužů a žen. Je to den boje za ženská práva – nikoliv přehlídka pohlavárů, rudé karafiáty, oschlé chlebíčky a pionýry recitované oslavné básně opěvující pracující ženu v éře komunismu…

Víte proč se slaví MDŽ? Je to den boje za ženská práva – rovnoprávnost s muži a hlavně možnost účastnit se politického života a volit.

Mezinárodní den žen a den boje za ženská práva

Jen málokdo si dnes uvědomí, že ženy po dlouhá staletí neměly stejná práva jako muži. Nesměly volit, nemohly se účastnit veřejně-politického života, neměly rovné pracovní podmínky a mzdy jako muži… To vše si musely poměrně těžce vydobýt. Počátky výraznějšího prosazování ženských práv můžeme spatřovat v době předcházející první světové válce. Celý svět byl v předválečné krizi a ženy se musely začít důrazně dožadovat svých práv.

Datum 8. března se ustálilo po první světové válce, kdy bylo ženám dáno právo volit. Vždyť například v tehdejším Československu bylo ústavou volební právo žen uzákoněno až v roce 1920!

Novodobý svátek MDŽ

Oficiálně byl Mezinárodní den žen uznán komisí OSN v roce 1975. Ještě v témže roce tento svátek uznalo mnoho dalších národních států. Každoročně jsou vydávána prohlášení, kde jsou zdůrazňovány problémy současné doby, které stále představují nerovnoprávné postavení mužů a žen – nerovnoprávné postavení ve veřejném a politickém životě, nerovné pracovní podmínky… V mnoha oblastech světa panuje stále výrazná diskriminace žen, což je poměrně rozsáhlý problém i dnes v 21. století.

MDŽ a záplava květin

Dnešní den by měla mít každá žena něčím výjimečný a hezký. Nemusíte ji zrovna utopit v záplavě květin a sladkostí, i když to zaručeně potěší každou z nás. Jen nám vy muži připomeňte, že jsme pro vás výjimečné, že si vážíte všeho, co pro vás a rodinu děláme. Protože spousta toho, co vnímáte jako samozřejmost, samozřejmostí není.ZATÍM NEBYL VLOŽEN ŽÁDNÝ KOMENTÁŘ, BUĎTE PRVNÍ.

VSTUP DO DISKUZE

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist