ptačí krmítko

Proč pořizovat krmítka a budky pro ptáky?

S prvními mrazy a sněhovou pokrývkou se začnou v zahradách, na balkonech a na stromech objevovat krmítka a budky pro ptáky. Jak by takové krmítko a budka měly vypadat? Čím ptáčky v zimě přikrmovat a čím rozhodně ne?

Názory na přikrmování ptáků se liší. Většina ornitologů je pro přikrmování. Obzvláště důležité je to, je-li zima tuhá se silnými mrazy a s vysokou sněhovou pokrývkou, kdy je pro ptáky těžší hledání potravy. A dalším důvodem je i to, že za zhoršené životní podmínky zvířat, můžeme my lidé. Tudíž nám nezbývá, než se postarat.

Na druhou stranu někteří ornitologové mají dost zásadní argumenty proti přikrmování ptáků. Především je to argument, že ptáci jsou přírodní tvorové a lidskou péči zlenivějí. Je to opět zásah do jejich životních podmínek. Podstatně důležitější argument je ale skladba nabízené potravy. Není pak vůbec výjimkou, že v krmítku se objevují různé kuchyňské zbytky, které jsou pro ptáky životu nebezpečné. Do krmítek takové věci rozhodně nepatří! Žluklé buráky, zbytky hranolků, zbylé vánoční cukroví, takovéto pochoutky ptáci rádi sezobají, ale často jim přivodí zažívací potíže, které mohou skončit i smrtí. Navíc mohou nakazit i ostatní ptáky, kteří ani tyto „dobrůtky“ neochutnali.

Mít nebo nemít na zahradě budky pro ptáky?

Stejně tak důležité jako budování krmítek, je i budování ptačích budek. Většina ptáků hnízdí v dutinách stromů, které dnes však velmi chybí. Je to především proto, že se vysazují nízké tvary stromů se slabými kmeny, odstraňují se odumřelé stromy a trouchnivějící větve, které často bývají tou pravou možností pro zbudování ptačího hnízda. Navíc nám pořízení budky pro ptáky přináší možnost pozorovat i méně známé druhy ptáků. Milí opeřenci na zahradě vykonají spoustu práce, zbavují nás škůdců v zahradě – hmyzu.

Foto: FreeImages.comJak by měla vypadat kvalitní ptačí budka?

Budka by měla být dostatečně silná, aby ochránila ptáky před deštěm, chladem a větrem. Barva by měla být spíše přírodní, těch se ptáci nebojí. Velikost a tvar otvoru pro vlet volíme podle toho, které ptáky do nich chceme „ubytovat“.

Podstatné je i umístění nad zemí, protože různé druhy ptactva mají lišící se nároky. Ideální výška jsou pak dva metry nad zemí. Budka by neměla být nad korunami stromů a rozhodně ne na přímém slunci ani na rušném místě. Vletový otvor orientujeme na jih nebo východ, abychom ubránili ptáky před dešťovými srážkami.

Foto: FreeImages.comJak by mělo vypadat krmítko?

V krmítku by se neměla především držet dešťová voda. Nemáme-li možnost umístit jej mimo dešťové srážky, volíme krmítka se stříškou a se zajištěním odtoku dešťové vody. Umístění by mělo být v klidném prostředí, aby se ptáci mohli nerušeně stravovat a nebyli ohrožování například psy nebo kočkami.

Čím ptáky v zimě krmit?

Podstatné je správné přikrmování ptáků během zimy. Začneme-li s přikrmováním, je třeba to dodržet pak po celou zimu, protože si na tento zdroj stravy ptáci velmi rychle zvyknou. Především je to pak vhodné v období silných mrazů a vysoké sněhové pokrývky, kdy ptáci nemají takovou možnost vyhledat si sami stravu.

Do krmítek dáváme různá olejnatá semena – lněné semínko, vlašské ořechy drcené, slunečnice. Z ovoce pak je nejvhodnější jablko a to i sušené. Přidat můžeme i bobule, nejlépe nasbírané na podzim a usušené – jeřabiny, černý bez, šípky, plody hlohu apod. Vrabci, pěnkavy nebo dlaskové uvítají i semena z obilovin nebo plevelů. Do krmítek můžeme koupit již připravené směsi zrnek nebo jelení lůj. Ten můžeme zavěsit i jen tak na stromy.

Do krmítek rozhodně ale nepatří žádné kuchyňské zbytky, plesnivé, slané nebo sladké pečivo, solené arašídy, hořčičné semínko, chléb, uzeniny, solené nebo kořeněné potraviny nebo přepálený tuk!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist