srub

Dřevostavby ano či ne?

Ukazuje se, že řada mýtů a pověr, které byly kolem dřevostavby uměle vytvořeny nejsou opodstatněné. Lidé při budování svých domovů znovu objevili dřevo – tradiční, osvědčený a levný materiál.

Dřevo jako stavební materiál se ve středoevropských podmínkách používalo od nepaměti, jak ostatně dokazují dřevostavby staré i několik set let. Průmyslová revoluce a 20. století však dřevo odsunula kamsi do pozadí. Tento tradiční materiál byl nahrazen novými, progresivními a „zaručeně lepšími technologiemi“, než jaké dosud skýtalo dřevo. Dřevostavby se úplně přestaly stavět.

Nyní se postupně stavební firmy k tomuto materiálu vrací. Ukazuje se, že řada mýtů a pověr, které byly kolem dřevostaveb uměle vytvořeny nejsou opodstatněné. Lidé se znovu při budování svých domovů vrací k tradičním, osvědčeným a levným materiálům.

Foto: pixabay.com

Dřevo má jako stavební materiál velmi dlouhou a osvědčenou tradici.

Dřevo jako stavební materiál

Příroda nám poskytla jedinečný stavební materiál – dřevo. Dřevo je přirozený, zdraví nezávadný a ekologický materiál, který má celou řadu vlastností, jaké nám zděné stavby nemohou poskytnout. Dřevo je hojně využíváno po celém světě. Například v Německu tvoří ve stavebnictví 7 %, v Rakousku 10 %, ve Švýcarsku 30 % a ve Skandinávii dokonce 60 – 80 %, u nás je paradoxně využíváno pouze v 1 % bytové výstavby. Přitom jsou české země významným dodavatelem. Dřevo vyvážíme zejména do USA, kde jej dokáží využít mnohem efektivněji. Energetické náklady spojené s těžbou dřeva a jeho následným opracováním jsou přitom minimální a také odpad, který vznikne, lze dále bezezbytku využít – nejlépe jako ekologické palivo.

Foto: pixabay.com

Dřevostavby jsou ekologické, zdraví nezávadné a ideální typ bydlení pro alergiky.

Dřevostavba a mýty kolem ní

Každý stavební systém má své výhody a nevýhody. Dřevostavby u nás mají velkou nevýhodou a to ústup dřeva jako tradičního stavebního materiálu v minulém století. Proto  dnes musí dřevostavby překonávat řadu předsudků v mínění široké veřejnosti, stavebních firem, ale i některých architektů a projektantů.

1) Dřevo je málo trvanlivé…?

Mylné představy mnoha lidí o trvanlivosti dřeva lze vyvrátit fakty. Správně provedená dřevostavba vystavená přírodním podmínkám vydrží bez jakéhokoliv ošetření mnohem déle než stavby z jiných materiálů (minimálně 60 let). Pokud má dřevostavba alespoň základní péči můžeme si být jisti, že bude stejně dobře sloužit i dalším generacím našich potomků.

2) Dřevostavby jsou méně odolné vůči povětrnostním vlivům…?

Dřevo je materiál s velmi dlouhou životností, což dokazují dřevostavby staré i několik stovek let. Dřevostavba je velice lehká a pevná stavba s minimálními nároky na základovou konstrukci. Vždyť dříve se dřevostavby zakládaly pouze na srovnaný terén. Známé jsou i případy,kdy byly chalupy vlivem lavinových či zemních sesuvů přemístěny i o několik desítek metrů z původního místa a to bez toho, aby došlo k jejich poškození.

3) Dřevostavby jsou méně odolné vůči hrozícímu požáru…?

Obavy z požáru samozřejmě nejsou bez opodstatnění. Je však faktem, že dřevo udrží déle statickou pevnost do okamžiku zhroucení než ocelové či betonové. Každá dřevostavba musí splňovat normu minimálně 30ti minut neprohořlavostí stěn. Vlastnosti dřeva se při požáru, na rozdíl od ocelových profilů, výrazněji nemění. Hořící dřevěný strop tak paradoxně přežije déle, než strop z ocelových profilů, který se vlivem tepla zdeformuje a zřítí mnohem dříve. Nevěříte? Tak si zkuste zapálit oheň, třeba hranici zvanou pagoda,a pozorujte, za jak dlouho dojde k jejímu zřícení.

4) Dřevostavba není prestižním bydlením…?

Podle statistických údajů dodavatelů dřevostaveb jsou jejich nejčastějšími zákazníky lékaři, advokáti a zástupci vyšších příjmových tříd. Dřevostavba není něco, za co by se měl člověk stydět, ale opak je pravdou. Také vzhled dřevostavby nemusí na první pohled vypovídat, z čeho je stavba zhotovena. Na vnější stranu dřevěného skeletu se mohou použít omítky, fasádní desky či obklady. Na první pohled je pak dřevostavba k nerozeznání od stavby zděné.

Foto. pixabay.com

Dřevostavby jsou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům.

Klady dřevostavby!

  • pořizovací cena hrubé stavby je nižší než u zděného domu, výsledná cena dřevostavby však může být samozřejmě vyšší, ale to závisí na náročnosti vybavení interiérů a vašich požadavcích na komfort
  • významným faktorem je velmi krátká doba výstavby, firmy pracující tradiční zděnou technikou potřebují na dokončení rodinného domku až 12 měsíců, u dřevostavby se za 3 měsíců můžete stěhovat! Navíc výstavba dřevostavby není limitována ročním obdobím.
  • malá tloušťka obvodových stěn – při stejném venkovním půdorysu a zachování požadované tepelné izolace je díky tenčím stěnám dřevostavby dosaženo větší obytné plochy (v praxi na 100 m2 ušetříte prostor až 10 m2, což je jedna malá místnost)
  • dřevostavby jsou nízkoenergetické domy – mají výborné tepelně izolační vlastnosti, v praxi spotřebujete na vytápění až o 30% energie méně,než při vytápění zděného domu a to při stále stoupající ceně energií není k zahození!
  • dřevo je skvělý tepelný izolant – dřevostavba v létě udržuje chlad a v zimě teplo
  • dřevo jako materiál reguluje vlhkost, tzv. „dýchá“- stěny dřevostavby vlhkost buď absorbují nebo naopak uvolňují v závislosti na okolních podmínkách. Dřevo se také nenabíjí statickou elektřinou, a tak se v místnosti nevíří prach, což ocení především alergici.
  • dřevostavby šetří životní prostředí – dřevo je snadno dostupný a obnovitelný materiál. Při jeho zpracování vzniká daleko menší zátěž na životní prostředí než u zpracování jiných stavebních materiálů
  • dřevo je krásné na pohled a příjemné na omak,vytváří útulnou,zdravou a ničím jiným nenapodobitelnou atmosféru bydlení
  • dřevo použité při budování dřevostavby je vyjádřením filozofie návratu k přírodě
Foto: pixabay.com

Dřevo nejen krásně vypadá, ale také přirozeně voní…

 Není to jenom dřevo – je to životní styl!
There are 2 comments

Add yours
  1. Simon

    Já jsem jednoznačně pro dřevostavbu. Jsme v ní moc spokojeni. A jako firmu pro stavění dřevostaveb doporučuji Dřevostavby MY HOME. Moc dobrá firma, která nám vyšla ve všem vstříc.

  2. Týna

    S dřevostavbou jsem taky spokojená, protože se v ní prostě bydlí jinak. Navíc výdaje za energie u nás značně klesly. I nám domeček postavila výše uvedená firma Dřevostavby My home. Máme s ní samé pozitivní zkušenosti.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist