chata a chalupa

Jak na zabezpečení chalupy a chaty na zimu?

Vyprázdnit bojler, vypnout elektřinu, zabezpečit okna a dveře proti návštěvě nechtěných hostů. To je základní zabezpečení chalupy, které by měl provést každý chatař nebo chalupář, když po letní sezóně připravuje chalupu na zimu. Máme pro vás užitečné rady, co rozhodně neopomenout, aby byl jarní návrat na chatu bez nechtěných překvapení.

POTRAVINY – uklidit, odvést, vyhodit

Před odjezdem důkladně vyčistěte ledničku a mrazák octem. Rozhodně v nich nenechávejte žádné potraviny. Spotřebič vypojte z elektřiny a dvířka nechejte pootevřená. To kvůli případné vlhkosti a plísni. Veškeré potraviny, které by se zde mohly přes zimu zkazit raději odvezte domů nebo věnujte sousedům. Nenechávejte zde předpřipravenou hostinu pro myši a hlodavce. Zůstat by zde mohly snad jen zavařeniny a kompoty. Ovšem jen za předpokladu, že chalupa nepromrzá a teplota uvnitř i v největších mrazech neklesne pod nulu.

STŘECHA A OKAPY – zkontrolovat, vyčistit

Před zimou je důležité vyčistit okapy a okapové svody od napadaného listí, větviček a nepořádku, který se tam přes léto usadil. Pokud byste to neudělali, tak by dešťová voda a voda z roztáté sněhové přikrývky nemohla odtékat a zůstávala by v okapech. S příchodem mrazů by zamrzla a vlivem váhy a roztažnosti by na okapech mohla napáchat značné škody.

Zkontrolujte také střechu. Místa, kde by případně mohlo zatékat opravte.

foto. pixabay.comVLHKOST – předcházejte jejímu vzniku

Chaty a chalupy nejsou přes zimu větrané, a tak zde může vesele docházet ke vzniku plísní z vlhkosti. Je dobré, pokud je k tomu chalupa náchylná, tak alespoň odtáhnout nábytek ode zdí, aby zde mohl vzduch cirkulovat. Různé koberce, předložky a koberečky na zimu srolujte a ukliďte. Pokud máte vytipovaná místa zvenčí – tam kde se třeba déle drží sníh, pak je dobré na tato místa přichytit nopovou fólii. Ta nepustí sníh ke zdi a zároveň umožní mírné odvětrání.

VODA – vypustit a zavřít

Tady si asi budete muset chvíli hrát. Nicméně dejte si tu práci a po sezóně vypusťte vodu ze všech trubek, hadic a rozvodů. Ani v bojleru by voda neměla přes zimu zůstat. Předejdete tak popraskání rozvodů v případě silných mrazů. I voda, která zůstane v toaletě by mohla napáchat velké škody a nikdo nechce hned zjara shánět novou toaletní mísu. Pokud tato voda vypustit nejde, pak alespoň nasypejte do mísy větší množství kuchyňské soli.

ELEKTŘINA  – vypnout

Nakonec před odjezdem vypněte hlavní jistič elektřiny. Zamezíte tak škodám vzniklých v případě zkratu.

ZABEZPEČENÍ – odvést cennosti, zamknout

Na chatě nebo chalupě by nemělo zůstat žádné drahé vybavení. Zbytečně to láká zloděje. Zajistěte také okna – ideální jsou okenice nebo mříže. Pozornost pak věnujte dveřím a zámkům.  A to nejen u chalupy, ale i u ostatních objektů – garáže, kůlny, dílny… Nepodceňte alespoň základní zabezpečení chalupy před zloději.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist