kominík

Kontrola komínu před zimou

Topná sezóna nám již směle ťuká na dveře. V mnohých domácnostech, ale i chatách a chalupách již vesele v kamínkách plápolá oheň, rodina se hřeje u tepla hořícího krbu. Ještě před zahájením topné sezóny bychom však neměli opomenut kontrolu komína. Komín by měl prohlédnout odborník a zjistit, zda není zanesený a že jeho užívání je skutečně bezpečné. Jakou povinnost vám ukládá zákon a jak poznat, že přivolaný kominík má patřičnou odbornou způsobilost?

Lidé mnohdy údržbu komína podceňují a nad pravidelnými kontrolami jen lehkovážně mávnou rukou. Neuvědomují si, jaké následky může zanedbaný komín způsobit. Ano, požár je tím nejčastějším rizikem… Vznícení sazí, nevhodná konstrukce komína, zazděný trám či spáry v komíně – i to jsou případy vzniku devastujících požárů, z nichž velké části z nich by pravidelná revize komína předešla.

Foto: pixabay.comZákonem stanovené povinnosti

Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv hovoří jasně. Základní lhůta pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 3x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Nové nařízení vlády umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, provést čištění komína svépomocí. Minimálně jednou do roka však by měl komín prohlédnout odborník – tedy kominík. Ten o provedení kontroly a jejím závěru vystaví písemnou závěrečnou zprávu.

Protože se však jedná o nařízení, nikoliv zákonnou povinnost, přistupuje k němu poměrně velká část obyvatel bohužel velmi nezodpovědně. Přitom návštěva kominíka není nijak nákladnou záležitostí. Pohodlně se vejdete do několika málo stovek korun. Na vesnicích se revize jednoho komína pohybuje zpravidla kolem třísetkorun. Pokud se navíc domluví více sousedů a revizi komína si nechá provést společně, pak se může dostat i na částku nižší.

Tento doklad je vhodné si uschovat. Při případném jednání s pojišťovnou v případě vzniku škody způsobené vadným komínem jste povinni tuto zprávu bez prodlení předložit. V opačném případě by vám takto vzniklá škoda nemusela být uhrazena, ačkoliv máte sjednané pojištění domácnosti nebo nemovitosti.

Foto: pixabay.comŠtístko kominík

V posledních letech se bohužel množí případy falešných kominíků a vy jako klient pak rozhodně štěstí mít nemusíte.

Pokud si nejste jisti, pak požadujte předložení živnostenského a výučního listu. Vždy je dobré se obracet na prověřen kontakty nebo například reference od sousedů. Pokud ani to nestačí, pak si vyhledejte informace podle údajů Společenstva kominíků ČR.
There are 2 comments

Add yours
  1. David Kompelík

    Zdravím, děkuji za zajímavý článek. Před chvílí jsem narazil na tenhle článek – levnekrby.cz/zajimavosti/trochu-podrobneji-o-revizich-kominu-a-kotlu/ a chci se vás zeptat, jestli mi ta informace k revizi komínu stačí. Budu si to zařizovat poprvé, proto se nechci zamotat do problému.

    • Roman79

      Je to prakticky kompletní, ale věřte, že na místě se vždy najde něco dalšího, hlavně u starších staveb. Takže je otázka, jestli to řešíte poprvé u novostavby nebo poprvé u staršího domu. Rozhodně je to jedna z mála věcí na kterých bych nikdy nešetřil. Lepší kvalitní a dražší kominík, než nemít kde bydlet.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist