1128411_37648354

Pozor na výhodné nabídky

To bohužel ve většině případů to není tak jednoduché a každý by měl raději dvakrát zvážit co skutečně chce,co potřebuje,jak toho dosáhne a nemyslet přitom jen na současnou situaci,ale podívat se i do budoucnosti a posoudit jaké jsou jeho reálné možnosti.

Člověk je denně masírovaný reklamou v médiích i na ulici. Tato reklama nás do značné míry ovlivňuje aniž bychom si to uvědomovali. Pokud ovšem budeme před rozhodnutím jak financovat své vlastní bydlení,jak zajistit svou životní situaci ve stáří nebo jak zajistit sebe a svou rodinu,měli by nás bombastické reklamy nechat klidnými a s čistou myslí posoudit několik nabídek finančních společností a raději se poradit s odborníkem. V tomto případě totiž děláme rozhodnutí na mnoho let,někdy i desetiletí,dopředu. Průměrný úvěr na bydlení je cca 1.000.000,- Kč. V případě dobrého rozhodnutí můžeme ušetřit až statisíce Korun v opačném případě ovšem můžeme stejnou částku zaplatit zcela zbytečně navíc!

Např. pokud mladá rodina bude financovat své první bydlení,musí myslet do budoucna. Nyní bez problémů splní požadavky banky na zajištění úvěru,ale pravděpodobně bude chtít mladý pár potomka a v tomto případě může nastat problém se splácením úvěru. Doposud složily dva slušné příjmy dohromady,ale najednou nastane situace,že musí vyžít z příjmů jen jednoho z nich plus rodičovským příspěvkem a navíc zabezpečit dítě! Na tuto situaci by měli být mladí rodiče připraveni a využívat vhodných finančních programů,které jim toto pomohou zabezpečit. Často se setkávám s případy,že mladí lidé mají sjednány nesmyslně vysoké kapitálové životní či důchodové pojištění,aniž by měli vyřešené bydlení! Zpravidla to není jejich vina – ve většině případů je totiž navštívil pojišťovací zprostředkovatel,který jim vysvětlil že pokud si nebudou spořit na důchod,tak ve stáří se o ně stát nepostará,rapidně klesne jejich životní úroveň,životní pojištění stejně budou potřebovat k úvěru…atd. To je sice většinou pravda,ale toto budou muset řešit v pozdějším věku,nikoliv v 25ti letech kdy potřebují spořit na bydlení,splácet úvěr spojený s bydlením,pokrýt rizika která mohou nastat – vytvořit si likvidní finanční rezervu,zabezpečit sebe a svou rodinu pro případ nepředvídaných událostí jako např. úraz,dlouhodobá pracovní neschopnost,nezaměstnanost a v neposlední řadě i tragédie v podobě smrti živitele rodiny!

Mnohé nabídky bank znějí opravu lákavě – hypoteční úvěr s úrokovou sazbou 2,89% p.a.,překlenovací úvěr se startovací sazbou 2,75% p.a.,úročení vkladů vložených na životní pojištění 25% …atd. Většinou se za těmito nabídkami skrývá nějaký „kostlivec“,který se téměř vždy ukáže,ať už je to dřív a nebo později. Tyto nabídky jsou opravdu reálné a pravdivé,ale ne pro každého vhodné a většinou nejsou pro všechny zájemce.

Hypoteční úvěr s jednoletou fixací úrokové sazby může být opravdu výhodný pro člověka,který nyní potřebuje půjčit určitý obnos peněz protože ví,že do jednoho roku prodá rodinný domek,který zdědil po rodičích a po roce úvěr jednorázově splatí. Pravděpodobně zcela nevhodný bude pro mladého člověka,který chce HÚ na 30 let z důvodu nejnižší splátky,protože se mu téměř určitě bude splátka rok od roku zvyšovat v závislosti na zvyšování úrokové sazby HÚ. Je totiž veřejným tajemstvím,že tyto jednoleté fixace úrokových sazeb banky spíše dotují,než aby prostřednictvím těchto úvěrů své peníze zhodnocovali. Tyto nabídky jsou více či méně prostředkem na nalákání klienta,který po zvýšení úroků již pravděpodobně nepřejde ke konkurenci,kde by znovu musel dokládat veškeré potřebné dokumenty a znovu platit všechny poplatky za vyřízení úvěru.

Překlenovací úvěr,který bude první tři měsíce úročen pouze necelými třemi procenty,ale dalších pět a více let úrokem kolem sedmi procent nemusí být v porovnání s konkurenčními nabídkami také moc zajímavý. Nejsem zastánce názoru,že hlavním kritériem posuzování úvěru je porovnávání zaplacených úroků,ale i v tomto případě se při vhodném výběru finanční instituce dají ušetřit desetitisíce!

Poslední z výše popsaných lákavých nabídek je také pravdivá. Životní pojišťovna opravdu svým klientům připíše 25% z vložených prostředků,ale i tato nabídka má své ALE… oněch 25% je připisováno z roční úložky a dál se již vložené prostředky nezhodnocují. Pojistku lze vypovědět nejdříve po deseti letech,tak aby úroky byly vyplaceny skutečně v plné míře. Efektivní úrok nakonec bude přibližně kolem 4% p.a.

To je jen několik málo příkladů z reklamních chytáků finančních institucí na klienty. Tyto reklamy nelžou a opravdu jsou pro klienty výhodné a vhodné,ovšem nikdy ne pro všechny,ale naopak pouze pro velmi úzkou část klientů. Proto při výběru vhodné finanční služby dobře promýšlejte co právě Vám bude nejlépe vyhovovat a co právě pro Vás bude to nejlepší. Přece jen,jsou to Vaše peníze!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist