88661889jpeg

Financování bydlení

Sloupec mincíHypoteční úvěr versus překlenovací úvěr,aneb proč se raději poradit s odborníkem?

Když přijde klient do banky se záměrem financovat bydlení pomocí úvěru,je mu zpravidla nabídnut hypoteční úvěr a to hned několika typů  – většinou se liší pouze úrokovou sazbou a to v závislosti na procentuální zainteresovanosti klienta vlastními finančními prostředky,na investičním záměru,na době fixace úrokové sazby a na bonitě.

Pokud se stejnou žádostí přijde do stavební spořitelny,je mu nabídnut překlenovací úvěr (pokud již nemá splněné podmínky pro získání úvěru řádného),opět je mu nabídnuto několik typů úvěrů,podobně jako u hypotéky,v závislosti na vlastních prostředcích a výši splátek.

V bance ani ve stavební spořitelně se zpravidla nezabývají myšlenkou,že by pro klienta mohlo být výhodnější jiné financování,natož řešit kombinaci obou výše popsaných možností. To není způsobeno tím,že by bankovní poradci chtěli klienta poškodit. V drtivé většině případů pracovníci bank neznají nabídku stavebních spořitelen a naopak zprostředkovatelé stavebních spořitelen neznají nabídku bankovních služeb.

V případě,že klient chce opravdu to nejvhodnější financování,má potom jen několik málo možností – využít služeb profesionálního,nezávislého finančního poradce,kterému za tuto službu zaplatí nemalou částku
(zde je zapotřebí dát si velký pozor na poradce,kteří mají přívlastek „nezávislý“ pouze na navštívence nebo na dveřích kanceláře a jejich „odborná“ rada je závislá na výši provize,kterou v případě obchodu dostanou od banky,kterou doporučí. V tomto případě je dobré vsadit na renomovanou firmu,reference a doporučení. Spolehnout se na své vlastní znalosti a zkušenosti,obětovat čas a obejít si stavební spořitelny a banky,zjistit si jednotlivé podmínky – toto má ale jedno nebezpečí,pokud si klient nabídky finančních institucí  nezjistí v co možná nejkratší době,hrozí riziko,že v rozmezí mezi první návštěvou finančního ústavu a tou poslední se změní podmínky poskytování úvěrů a klient toto kolečko může absolvovat znovu).

Další z možností je využít služeb závislého finančního poradce,který pracuje pro jedinou společnost – poradce Vám sice připraví nabídku pouze od této společnosti,ale dokáže Vám poradit jak v úvěrech ze stavebního spoření tak i v hypotečních úvěrech a životním či majetkovém pojištění.

Jednou z možností je využít finančního poradce společnosti Wüstenrot – poradce vám připraví úvěr takřka na míru přesně podle Vašich potřeb – v závislosti na době splácení,výši splátek,s ohledem na možnost předčasného splacení úvěru bez vedlejších  poplatků,adt.

U společnosti Wüstenrot máte jistotu,že se úroková sazba na Vaši úvěrové smlouvě nebude lišit od té,která Vám byla nabídnuta při podepisování žádosti o úvěr.

V některých případech může být nejvýhodnější financování pomocí kombinace hypotečního úvěru a stavebního spoření,nebo kombinace hypotečního úvěru a životního pojištění. I v tomto případě Vám odborný finanční poradce vysvětlí každý detail všech výhod a nevýhod,které s tímto financováním souvisí.

A navíc poradenství od finanční společnosti Wüstenrot je zcela zdarma!

 

Výhody hypotečního úvěru:

 

 • doba splatnosti 5 – 40 let
 • nepotřebujete ručitele – ručení je zajištěno zástavním a předkupním právem kupované (rozestavěné nebo jiné) nemovitosti.
 • lze financovat i věci spojené s bydlením,které úvěr ze stavebního spoření neumožňuje (např. vybavení domácnosti)
 • anuitní splátka (vlastní umořování úvěru + úrok z nesplacené části úvěru)
 • ve většině případů není vyžadována životní pojistka

Nevýhody hypotečního úvěru:

 

 • po změně dohodnuté fixace úrokové míry se může úrok změnit podle aktuální situace na trhu (= mohou být vyšší splátky úvěru)
 • předčasně splatit HÚ lze pouze po uplynutí dohodnuté doby fixace,jinak se platí sankce

 

Výhody překlenovacího úvěru ze stavebního spoření:

 

 • ručení nemovitostí lze nahradit ručitelem (pouze do určité částky – výše této částky záleží na stavební spořitelně)
 • možnost využít úvěru bez ručení (pouze do určité částky – výše této částky záleží na stavební spořitelně)
 • v případě splnění podmínek stavební spořitelny klient nemusí prokazovat příjmy
 • možnost mimořádných splátek kdykoliv po dobu splácení a bez sankcí
 • po dobu splácení překlenovacího úvěru lze čerpat státní podporu a úroky připisované stavební spořitelnou
 • vyřízení úvěru do 48 hodin
 • po celou dobu splatnosti úvěru je zaručeno úročení překlenovacího úvěru i úvěru ze stavebního spoření! (stavební spořitelna v průběhu splácení nemůže nikdy úročení změnit)

Nevýhody překlenovacího úvěru:

 

 • po celou dobu splácení překlenovacího úvěru klient splácí úroky z celé vypůjčené částky! (úroky zaplacené stavební spořitelně se po dobu překlenovacího úvěru nesnižují – nejedná se o anuitní splátku jako u hypotečního úvěru!)
 • ve většině případů stavební spořitelna vyžaduje životní pojištění klienta (lze využít i  úvěrové nebo skupinové životní pojištění)

Foto: sxc.hu
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist