Pořízení studny

Soudobé právní předpisy umožňují dva způsoby zřízení studny. Buď jako předem povolenou vodohospodářskou stavbu nebo jako geologické průzkumné dílo,které se teprve následným úředním rozhodnutím stane studnou. 

V obou případech potřebujete vodohospodářské povolení,u geologického průzkumného díla je vodohospodářské povolení potřeba v případě,že se nachází v zátopovém území nebo v ochranném pásmu vodního zdroje. Musíte dodržet kvalifikační,ohlašovací a evidenční povinnosti požadované zákonem č. 62/1988 Sb.,jinak vám bude hrozit uložení pokuty a to až do výše jednoho milionu korun. Podle stavebních předpisů také nelze studnu budovat svépomocí. Tyto práce smí provádět pouze firma,která k tomu má oprávnění vydané Obvodním báňským úřadem a jedině prostřednictvím „odpovědného řešitele“ s osvědčením ministerstva životního prostředí o odborné způsobilosti projektovat,provádět a vyhodnocovat geologické práce. 

Dřív než se rozhodnete dělat studnu,obraťte se na oprávněnou hydrogeologickou firmu aby posoudila Váš pozemek,navrhla nejvhodnější způsob,jak na něm zřídit zdroj podzemní vody a odhadla,kolik Vás to bude stát.

Je lepší studna,nebo vrt …?

To záleží na hloubce hladiny podzemní vody a na tom,jestli není mělká podzemní voda příliš znečištěná. Studna je vodojem zapuštěný do zvodnělé horniny. Dokáže pokrýt i velké nárazové odběry a dá se snadno čistit. Klasická studna je proto dobré řešení pro rodinný domek. Ovšem jen tam,kde je dostatek nezávadné mělké podzemní vody. Aby byla studna plně funkční i v suchém létě,musí být dostatečně hluboká. Z tohoto důvodu bývá výhodnějším řešením vrt.

Z vrtu bývá kvalitnější voda – jeho jímací část lze oddělit od mělké podzemní vody. uvnitř obcí a v nových osídleních je lepší než klasickou studnu vyhloubit vrt. Lze jej konstruovat tak,aby méně ovlivňoval okolní studny.

Chronologický postup jednotlivých úkonů se prakticky neliší u hloubení klasické studny či vrtu.

1. sjednání návštěvy hydrogeologa na pozemku

2. hydrogeolog vypracuje projekt  geologického průzkumu,zpravidla do 30 dnů

3. hydrogeolog zaeviduje průzkumu u České geologické služby v Geofondu

4. zaslání projektu krajskému úřadu ( pouze v případě,že vrt bude hlubší než 30m),ten má ze zákona 30-ti denní lhůtu na vyjádření

5. zaslání projektu báňskému úřadu (pouze v případě,že vrt bude hlubší než 30m,nebo u více vrtů celková délka přesáhne 100m),ten má ze zákona 30-ti denní lhůtu na vyjádření

6. v případě,že je splněn bod č.5 je nutné 8 dní před započetím vrtání oznámit práce u báňského úřadu

7. oznámení obci a to minimálně 15 dní před započetím vrtání

8. vyhloubení průzkumného vrtu,nejrozumnější je nechat hydrogeologa,aby Vám doporučil zeměvrtnou,nebo studnařskou firmu podle toho,jestli je její technologie vhodná do Vašich podmínek,podle jejích zkušeností a kvality práce,tato firma také provede definitivní vyhloubení a úpravu studny

9. čerpací zkoušky

10. laboratorní rozbory,provede je autorizovaná laboratoř obvykle do 15-ti dnů

11. vypracování souhrnné zprávy (výsledky geologického průzkumu a projektová dokumentace studny)

12. žádost o územní rozhodnutí o umístění stavby studny

13. žádost o povolení k nakládání s vodami

14. žádost o stavební povolení vodního díla

15. územní a vodoprávní rozhodnutí,vypracuje ho stavební a vodoprávní úřad a to do 60 dnů od data podání

16. definitivní stavební  úprava horní části vrtu

17. kolaudace studny,kterou provede vodoprávní úřad




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist