obyvak2

Obývací pokoj

Jedno moudré pořekadlo praví: „Byt má sloužit mě, ne já bytu!“ To platí i o obývacím pokoji.

Při vstupu do některých obývacích pokojů mám však přesně opačný pocit. Vše je naleštěné a vypiglované, sednout si pohodlně na sedačku je téměř hřích a utrousit na koberec drobeček? Tak to se rovná katastrofě!

Jiné obývací pokoje jsou plné deček, ubrusů a ubrousků. Samá vázička, hrníček, dózička či jiná serepetička… Pohovka je samozřejmě plná polštářků a podušek, takže sednout si je téměř nemožné. Tady si člověk připadá spíše jako ve vetešnictví nebo v přeplněném muzeu.

Další pokoj hýří přepychem a drahým zařízením, které je zaručeně podle té nejposlednější módy. Ale ani to není jaksi ono. Nestačí pouze nakoupit drahé vybavení a naskládat ho do místnosti tam, kde je zrovna volno. Ani takový obývací pokoj nebude příliš obyvatelný.

Zkuste se rozhlédnout kolem sebe, možná že právě vás postihla některá z uvedených mánií. Pak bude nutné změnu provést pěkně z gruntu! Jestli-že se vás toto netýká, tak pak gratuluji! Patříte k té části populace, která svůj obývací pokoj skutečně obývá. A není pouze otrokem jeho úklidu a natřásání podušek. I vás ale možná napadne, že nějaká změna by i vašemu obývacímu pokoji prospěla…

  1. nábytek – možná jste ho v tomto pokoji nashromáždili skutečně mnoho. Zkuste zredukovat vybavení, odstraňte nepotřebné stoličky, stolečky a skříňky (bez tak jsou na nich „vystavené“ jen bezcenné drobnosti, mimochodem vynikající lapače prachu!). Tak zabijete dvě mouchy jednou ranou – uvolníte prostor od zbytečných kusů nábytku a přeberete ony zbytečné drobnosti. Co obývací stěna? Nešlo by z okoukané obdélníkové stěny sestavit trošku členitější a nápaditější sestavu? Zkuste to…
  2. bytové doplňky – současným trendům vévodí volnost a vzdušnost prostoru. Nepotřebné kusy nábytku jsou již pryč, s nimi úspěšně zmizela i řada doplňků. Co ale ta spousta kýčovitých obrázků na zdech? Dnes již není nutností každý volný centimetr místečka zaplnit. Naopak a jestli-že vás děsí holé bílé zdi, zkuste pokoj vymalovat některou z barev (zelenkavá, meruňková či fialková) pak vám samotným bude líto zaplnit zeď obrázky. Plně postačí jeden větší a nejen vám se zde bude lépe dýchat! Samotná barva místnost oživí a dodá jí výrazně jinou atmosféru. Kdo na doplňcích trvá, může se zaměřit na květiny. Jsou krásné na pohled a příjemně doplní každý interiér. Pamatujte však stále na to, že méně někdy znamená více!
  3. podlaha – vše začíná od podlahy, často je použití podlahové krytiny podceňováno a přitom krásně dokresluje celkovou atmosféru místnosti. V řadě starších bytů jsou jako podlahová krytina použity krásné dřevěné parkety. Ty jsou však často překryty nevkusným a ošumělým kobercem. Nešlo by ho přeci jenom odstranit? Místo starého celoplošného koberce si pořiďte solitérní kus, který udělá více parády a také jeho údržba bude jistě snadnější! Jestli-že však z nějakého důvodu trváte na koberci, pak se alespoň vyvarujte tmavých barev. Ty místnost opticky zmenšují a působí depresivně.
  4. okna – ačkoliv jste si již dávno pořídili žaluzie, přesto v oknech vtále visí těžké závěsy a neprodyšné záclony, ve kterých se jenom drží prach? Zkuste je vyměnit za lehčí vzdušnější materiály. Jako clona proti ostrým slunečním paprskům poslouží stejně dobře a pokoj bude navíc působit mnohem příjemnějším dojmem.
  5. světlo – také správné osvětlení udělá s místností divy. Starý korálkový lustr již má nejspíš svá nejlepší léta za sebou. Zkuste ho vyměnit za bodové polohovatelné reflektory, přesně pak nasvítíte důležitá místa. Nutná je také možnost regulace intenzity osvětlení a nezapomeňte na lampičky nebo svíčky. Navodí jedinečnou romantickou atmosféru!

Inspirovali jsme vás k nějaké změně? Jestli-že ano, pak s její realizací neváhejte a pořádně si svého obývacího pokoje v novém kabátku užijte! Jaro je takovým to změnám příznivě nakloněné. K jarním měsícům se již tradičně váže očista těla, proč však neprovést takovou „očistu“ i ve vašem obýváku.

Kam dál?
Barevné bydlení
Benátský štuk
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist