pěstování rebarbory

Pěstování rebarbory: Zapomenutý skvost ze zahrádek našich babiček

Pěstování rebarbory bylo velmi populární v dobách našich babiček. Dnes se však tato kráska pomalu vrací do našich zahrad, a hlavně jídelníčku. Může se zdát, že typické rebarborové listoví nenadělá v zahradě příliš mnoho parády. Mnozí jen kroutí hlavou nad, tím, proč pěstovat v zahradě „lopuch“… Pojďme se však podívat na to, jak udělat z obyčejné rebarbory hvězdu každé zahrady. Odhalte, jaké je tajemství péče a úspěšné pěstování rebarbory, které vás dovede k bohaté úrodě a zářivě olistěným výhonkům.

pěstování rebarbory

Rebarbora je tak trochu zapomenutou kráskou, která nechyběla v žádné zahradě našich babiček.

Pěstování rebarbory krok za krokem

Výběr královského místa

Pěstování rebarbory začíná výběrem správného místa. Rebarbora má ráda světlo, ale uvítá i trochu odpoledního stínu, zejména v teplých letních měsících. Dbejte na to, aby měla dostatek prostoru pro svůj růst – ideálně metr od sousedních rostlin. A půda? Ta by měla být: bohatá, vlhká, ale dobře odvodněná, s vrstvou kompostu.

Jarní péče – základ úspěchu

Jakmile přijde jaro a trochu se oteplí, je čas na první kroky. Rebarbora má ráda, když ji na jaře věnujete trochu správné péče – a tím myslíme odstranit všechny plevele a staré rostlinné zbytky, které by mohly bránit jejímu růstu. Mulčování je další krok k bohatému listoví – pomůže udržet vlhkost, potlačit plevele a udržet půdu na ideální teplotě a vlhkosti.

Co když rebarbora začne kvést?

Možná vás překvapí, ale když rebarbora začne kvést, není to úplně dobré znamení. Květy totiž odebírají energii, kterou by jinak rostlina věnovala růstu výhonků. Jakmile uvidíte květní stvol, neváhejte a odstraňte ho. Tím rostlině umožníte, aby veškerou svou energii věnovala růstu těch pravých, chutných výhonků. Aby její listoví bylo opravdu skvostné a úroda lahodných stvolů bohatá.

květ rebarbory

Pokud rebarbora začne kvést, tak stvol s květem ihned odstraňte – energie rostliny tak bude směřovat k chutným výhonům, nikoliv květům. (Foto: Pinterest)

Bohatě olistěná a šťavnatá: Tajemství úspěchu

Hlavním tajemstvím, jak dosáhnout, aby byla vaše rebarbora bohatě olistěná, je pravidelná péče a správné hnojení. V průběhu jara a léta dopřejte rostlině dostatek vody, zvláště během suchých a větrných letních dní. Pravidelně přidávejte organické hnojivo, aby byla půda bohatá na živiny, které rebarbora potřebuje pro svůj bujný růst.

Láká vás pěstování rebarbory?

Pokud vás láká pěstování rebarbory, pak je nejvyšší čas na to, ji zasadit. V zahradnictví nebo specializovaných obchodech není problém sehnat její sazenice. Ideální měsíce pro její výsadbu jsou březenduben.

sklizeň rebarbory

Rebarbora je pěstovaná hlavně pro své chutné stvoly, které obohatí každou kuchyni. (Foto: Pinterest)

Ideální místo pro výsadbu rebarbory v zahradě splňuje několik specifických kritérií, které zajišťují optimální podmínky pro její růst a vývoj:

  1. Slunce a částečný stín: Rebarbora potřebuje slunečné místo, ale také ocení částečný stín během horkých letních odpolední. Ideální je umístění, kde rebarbora obdrží plné slunce během dopoledne a lehký stín během nejteplejší části dne.
  2. Dostatek prostoru: Rebarbora může být poměrně rozrůstající se rostlina, proto je důležité jí poskytnout dostatek prostoru. V ideálním případě by měla být vysázena tak, aby mezi jednotlivými rostlinami byl minimálně jeden metr prostoru, což umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu a snižuje riziko chorob.
  3. Bohatá a dobře odvodněná půda: Rebarbora vyžaduje hlubokou, bohatou na živiny a dobře odvodněnou půdu. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem nebo dobře rozloženým hnojem, aby se zajistilo, že rebarbora má dostatek živin pro svůj růst.
  4. Vzdálenost od stromů a keřů: Ačkoliv rebarbora může prospívat v částečném stínu, je důležité ji vysadit v dostatečné vzdálenosti od stromů a velkých keřů, aby nedošlo k přímé konkurenci o živiny a vodu. Výsadba rebarbory pod ovocnými stromy může být možná, ale je třeba zvážit, zda stromy nepřekážejí dostatečnému množství světla a zda není omezen přístup vody a živin kvůli husté síti kořenů.
  5. Místo vedle kompostu: Blízkost k místu, kde máte kompost, může být pro rebarboru prospěšná díky snadnému přístupu k organickým živinám. Pokud je kompostová hromada dobře spravovaná a nachází se v dostatečné vzdálenosti, aby nedocházelo k přímému zastínění rebarbory, může to být ideální umístění.

Výběr místa pro rebarboru v zahradě by měl tedy reflektovat kombinaci těchto faktorů. Ideální místo je takové, kde rebarbora dostane dostatek světla, ale zároveň bude chráněna před nejsilnějším letním sluncem, v půdě bohaté na živiny, s dostatkem prostoru a vzdálená od velkých rostlin, které by mohly omezovat její růst.

pěstování rebarbory

Rebarbora potřebuje pro svůj bohatý růst dostatek prostoru.

Je rebarbora vhodná pro každou zahradu?

Rebarbora je univerzální rostlina, která se skvěle hodí do různých typů zahrad díky své nenáročnosti, dekorativnímu vzhledu a chutným výhonkům. Rebarbora má tedy své místo prakticky ve všech zahradách!

Ovocné a zeleninové zahrady

  • Rebarbora je často pěstována v ovocných a zeleninových zahradách, kde její výhonky slouží jako chutná a zdravá složka jarních a letních receptů. Je to ideální rostlina pro ty, kdo chtějí rozšířit svou nabídku domácích plodin o něco neobvyklého. Rebarboru sklízíme od jara do léta. Ke konzumaci jsou vhodné její stvoly – nikoliv listy! Ty jsou s postupem léta ke konzumaci nevhodné, protože obsahují vysoké množství kyseliny šťavelové.
kdy sklízet rebarbory

Stvoly rebarbory sklízíme od jara do léta. Ke konzumaci jsou vhodné stvolu, nikoliv listy!

Permakulturní zahrady

  • V permakulturních zahradách, které zdůrazňují udržitelnost a ekologickou rovnováhu, může rebarbora sloužit jako trvalka, která každým rokem vrací a poskytuje užitečnou úrodu bez potřeby každoročního výsevu.

Okrasné zahrady

  • Díky svým velkým dekorativním listům a červenavým až růžovým stonkům může být rebarbora atraktivním doplňkem i v okrasných zahradách, kde přidává texturu a barvu. Pokud jste vyznavačem minimalismu a neuznáváte příliš pracné kvetoucí záhony, pak je rebarbora tou pravou rostlinou pro vaši zahradu.

Zahradní komunity a sdílené zahrady

  • Ve velmi populárních komunitních zahradách nebo sdílených zahradních prostorech může rebarbora sloužit jako rostlina pro společné užívání, poskytující úrodu, kterou si mohou vychutnat všichni účastníci.

Školní zahrady

  • Rebarbora je také skvělou volbou pro školní zahrady, kde může sloužit jako výukový nástroj pro děti, učící je základům pěstování a péče o rostliny, stejně jako o významu zdravé výživy.

Bez ohledu na to, jaký typ zahrady máte, rebarbora může přidat hodnotu jak z estetického, tak z praktického hlediska. Její nenáročnost, spolehlivý růst a mnohostranné využití v kuchyni dělají z rebarbory vítaný přírůstek do mnoha zahradních projektů.

Rebarbora není jen obyčejná rostlina. Je to hvězda vaší zahrady, která s trochou péče a pozornosti může doslova rozkvést. Sledujte naše rady a uvidíte, že vám vaše rebarbora odvděčí nejen bohatou úrodou, ale i krásou, která oživí každý kout vaší zahrady. Letos na jaře ji tedy věnujte trochu extra lásky a pozornosti – a připravte se na to, že vás překvapí svou štědrostí!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist