ošetření dřeva

Ošetření dřeva v exteriéru

Abychom zabránili předčasnému stárnutí dřeva, je nutné dobře zvolit jeho povrchovou úpravu. Platí to jak pro dřevěné povrchy v interiéru, tak v exteriéru. Dnes se zaměříme na ošetření dřeva, které je vystaveno venkovním povětrnostním vlivům. Týká se to venkovního zahradního nábytku, pergol a zastřešení, dřevěné fasády, obložení a podobně. Mylná je představa, že dřevěné povrchy stačí ošetřit pouze jednou, v době, kdy ještě září novotou. Každý nátěr nebo nástřik jednou zestárne a je nutné ho obnovit a drobná poškození opravit.

Je zde několik variant, jakou povrchovou úpravuk ošetření dřeva zvolit:

  • lazura
  • vosk
  • vodou ředitelný lak
  • barva

Vždy je však nutné ošetřovaný povrch předem připravit. Platí to u prvního nátěru na nové dřevo, ale i u obnovy staršího nátěru. Povrch dřeva musí být čistý a suchý. Na neočištěném dřevu by nátěr vytvořil nevzhledné „mapy“. Ze dřeva je nutné odstranit mastnotu – vodou ředitelné nátěry by na něj nepřilnuly.

Nátěr nového dřeva

Dřevěný povrch by měl být obroušený do hladka, případná poškození je vhodné vyspravit tmelem a očistit od mastnoty a prachu. Na takto připravený povrch je možné začít nanášet nátěr. Mezi jednotlivými aplikacemi lazury či barvy nechejte vrstvy řádně zaschnout, případně je lehce přebruste. Vždy dodržujte pokyny výrobce barvy či lazury.

Foto. hornbach.cz

Nátěr dřeva je nutné v průměru každých pět a ž deset let pravidleně obnovovat.

Oprava a obnova starých nátěrů dřeva

V první řadě je nutné odstranit starší nátěr. Při práci nám může pomoci brusný papír, bruska nebo opalovačka. V některých případech je možné pro snadnější odstranění staré vrstvy nátěru použít speciální přípravek – tedy odstraňovač starých nátěrů. Ten naruší zbytky staré barvy a zjednoduší její mechanické odstranění. Dřevo očistěte nejen od starého nátěru, ale i od mastnoty a prachu. Před aplikací nátěru musí být dřevo suché.

Impregnace dřeva

Základní ošetření dřeva, neboli impregnace. Provádí se vhodnými impregnačními nátěry, ochrání veškeré dřevo, které je vystaveno vlhkosti. Chrání ho před hnilobou, plísněmi a houbovitými chorobami a škůdci. Proti provlhnutí pomůže speciální pryskyřice. Je elastická, neprůhledná a odolává povětrnostním vlivům. Nepříliš vhodné jsou nátěry ředitelné vodou, ta snižuje jejich izolační účinek.

Lak nebo lazura?

Zda zvolit k povrchové úpravě lak nebo lazuru záleží pouze na osobním vkusu. Krycí barva vytváří silnější vrstvu, ale zakryje kresbu dřeva. Lazura naopak jeho kresbu zdůrazní. Volba přípravku by měla korespondovat s trvanlivostí a odolností ošetřovaného předmětu. Zahradní nábytek, který je nepřetržitě vystaven povětrnostním vlivům a je ošetřený lazurou, budete muset přibližně za dalších pět let znovu ošetřit. V interiéru pak vydrží lazura podstatně déle.

Připraveno ve spolupráci se společností Hornbach.




There is 1 comment

Add yours
  1. Lazura

    Osobně bych doporučil určitě lazuru, protože při následné renovaci si ušetříte celkem namáhavé broušení starého laku, aby se dal nanést nový. U lazury stačí jenom očistit a přetáhnout:)


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist