wpc-terasa

WPC terasy a dřevěné terasy: rozdíly v údržbě a nákladech

Každý materiál vyžaduje jinou údržbu a stejně tak se liší další náklady, které v souvislosti s terasou do budoucna ještě vyvstanou. Jaký je rozdíl v údržbě WPC terasy a dřevěné terasy? A jak je připravit na blížící se zimu?

Pěkný vzhled a odolnost proti slunečnímu záření i vlhku charakterizuje dřevoplastové terasy nabízí možnost celoročního použití díky neklouzavému povrchu. Nižší pořizovací cena hovoří ve prospěch dřevěných teras, které jsou však náchylné k rychlejší degradaci.

wpc terasaPostup při údržbě dřevoplastové terasy

Moderní WPC terasa se v poslední době dostává do popředí a směle konkuruje tradičním dřevěným terasám. Kombinace plastu a dřeva dává vzniknout odolnému materiálu. Dobrou zprávou pro majitele WPC teras je skutečnost, že tento materiál nevyžaduje žádné další ošetřování, natírání a podobně.

Základní úklid WPC teras spočívá v odstranění veškerých nečistot. Kromě zametení terasy je třeba opláchnout povrch čistou vodou nebo mýdlovou vodou. K důkladnějšímu vyčištění jednou za čas je možné použít tlakový čistič nebo si na pomoc vzít obyčejný kartáč.

Údržba WPC terasy:

  • Odstranění hrubých i menších nečistot
  • Opláchnutí terasy čistou vodou
  • Vyčištění terasy vysokotlakým čističem nebo vykartáčování (pouze v případě potřeby)

terasa1Nutné kroky při údržbě dřevěné terasy

Údržba dřevěné terasy obnáší více času i finančních prostředků, nejen v případě použití exotických dřevin. Kromě důkladného očištění a opláchnutí je před zimou nutné obnovit ochranný nátěr. Během sezóny totiž olej z povrchu terasy pomalu mizí a dřevo zůstává bez ochrany. Na dokonale čistý povrch je tedy třeba nanést jednu vrstvu ochranného oleje.

Tento postup by se měl zopakovat také po skončení zimy, před zahájením nové sezóny. Olej ochrání dřevo před nepříznivými povětrnostními vlivy, které mají za následek vlhnutí dřeva, šednutí, praskání a také větší náchylnost k mechanickému poškození. Zejména exotické dřeviny při zanedbání údržby rychle ztratí svůj pěkný vzhled. Terasu je nutné tímto způsobem ošetřit i v případě, že je zastřešená. V pravidelných intervalech je třeba přistoupit k moření a lakování, které je časově náročnější.

Naopak se nedoporučuje odstraňovat z terasy sníh, neboť může dojít k nežádoucímu poškození terasy, po kterém zůstanou neošetřené škrábance vystaveny nepříznivým povětrnostním vlivům.

Údržba dřevěné terasy:

  • Zametení veškerých nečistot
  • Vytření terasy vodou (případně s přídavkem pečujícího přípravku)
  • Ošetření terasy vrstvou ochranného oleje
  • Zakrytí terasy igelitem (není nutné)

Jak je patrné, výběr materiálu na stavbu terasy ovlivňuje nejen pořizovací cenu, ale také další náklady a čas, který je potřeba vynaložit k jejich následné údržbě.
There is 1 comment

Add yours
  1. Líba a Marek

    Měly jsme dřevěnou terasu a teď máme WPC dřevoplast od inoutic.cz/terasy-twinson a je to úplně o něčem jiném… dřevo se muselo pořád něčím impregenovat a to lezlo do peněz. na dřevoplast máme akorát hadici s vodou a vypadá pořád nově… do dřeva už nikdy!!


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist