brezen

Zahrádkářův rok – BŘEZEN

Březen dokáže ozdobit zahradu mnoha krásnými barevnými květy, jako jsou sněženky, prvosenky, bledule, šafrány a další. S prvními posly jara však na zahrádkáře čeká spousta práce. Nastává období řezání ovocných stromů, růží i živých plotů, výsadba ovocných a okrasných dřevin. Je čas i na první výsevy zeleniny na venkovní záhony.

Foto: FreeImages.com  Březen v okrasné zahradě

  • Řez růží: U keřových a záhonových růží nejprve odstraníme odumřelé dřevo a přestárlé a zmrzlé výhony, zbylé výhony zkrátíme na 4 – 6 pupenů (u méně vyrostlých odrůd na 2 – 3 pupeny). Stromkové růže řežeme v koruně silněji, abychom zmenšili objem a korunu vytvarovali. U pnoucích růží zcela odstraníme výhony starší 4 let a i ty příliš slabé jednoleté u země. Zbylé výhony zkrátíme, ty silné asi o třetinu. U ostatních odstřihneme zaschlé nebo namrzlé konce. Růže je pak vhodné pohnojit a jednou za 2 – 3 roky je dobré přidat kompost.
  • Trvalky: Naši péči vyžadují i záhony trvalek. Mimo odstranění ochrany před zimou, je třeba co nejdříve odstranit zbytky suchých natí a záhony pohnojit. Březen je také období výsevu trvalek. Některé vyséváme přímo na záhon, jiné do misek nebo truhlíků.

Úprava živých plotů

Řez si v tomto období vyžádají i živé ploty. Ploty z listnáčů jsou na řez dosti náročné. Po výsadbě keře časně zjara na výšku silně zkrátíme a v dalších letech zkracujeme bujné a velmi slabé svislé výhony a úměrně i ty po stranách. Ploty z jehličnanů první dva roky vůbec neřežeme. V dalších letech pak po stranách sestříháme dle potřeby, ale výšku neupravujeme, dokud nedoroste požadované velikosti. Pak výšku udržujeme každoročním sestřihnutím.

Zahradě je třeba vdechnout i nový život. Březnové počasí nám již dovoluje výsadbu ovocných a okrasných dřevin. Z okrasných dřevin sázíme na jaře choulostivější jehličnany a stálezelené listnáče a i některé opadavé jako je bříza, šácholán nebo ibišky.

Foto: FreeImages.comBřezen v zahradě sadaře

V ovocné zahradě nás čeká především řezání, výsadba a ošetření stromů.

Řez ovocných stromů: Do poloviny měsíce skončíme s řezem angreštu a rybízu a také s řezem vinné révy. Jádroviny řežeme už od února a peckoviny od začátku do konce kvetení. U všech ovocných stromů zkracujeme především ty starší větve a ty se slabým a špatným růstem. Řezem poskytujeme stromu správný tvar a pevnost větví při plození.

Výsadba ovocných stromů: Výsadba stromů vyžaduje především dodržet vzdálenosti mezi jednotlivými stromy a hranicemi pozemku. Jinak je výsadba přehoustlá, stromy méně plodí, jsou více napadené chorobami a škůdci a i ovoce je horší kvality.

Ošetření stromů: Máme-li zasazeno a ořezáno, pak nám zbývá ovocné stromy ještě ošetřit. Pro broskvoně je nejvážnější chorobou kadeřavost. Použijeme na ně tedy ve druhé polovině měsíce Kuprikol nebo Sulku. Za deštivého a chladného počasí pak opakujeme postřik a vyzkoušíme pro změnu přípravky Dithane nebo Syllit. Poslední ošetření je však nutné před květem, později již není účinné.
Zmeškáte-li ten správný čas postřiku, můžete využít doby, kdy listové čepele jsou velké zhruba 1 – 2cm2 a ošetřit stromy například přípravkem Zolone. Teplota však musí být ustálena na nejméně 15°C.

Foto: FreeImages.comBřezen v zahradě zelináře

Výsev zeleniny: Časně zjara vyséváme na venkovní záhony zeleninu s dlouhou dobou klíčení a vývoje. Je to hlavně kořenová zelenina – mrkev, petržel, pastinák, černý kořen – která se sklízí na podzim. Kromě ní sejeme na jaře pro ranou sklizeň i ředkvičky, ředkev, vodnici, špenát, hrách a bob. Tyto druhy zeleniny vyséváme obvykle v březnu a počátkem dubna.

Na upravené záhony vyséváme zeleninu podle potřeb jednotlivých druhů. Do menší hloubky vyséváme v případě těžší půdy.

Nejprve je dobré si vyznačit řádky třeba šňůrou a vysévat z dlaně nebo opatrně přímo ze sáčku. Po vysetí rýhy zahrneme zemí a půdu udusáme lopatou. Je-li sucho, oseté záhony zkropíme vodou, aby nám semena neuschla. Po vzejití co nejdříve rostlinky vyjednotíme.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist