Saténové povlečení

Letní ložní povlečení – satén nebo damašek?

Kvalitní ložní povlečení velmi přispívá ke kvalitnímu spánku. Pomiňme barevnost a vzory povlečení, které se nám líbí, jejich výběr totiž záleží pouze na našem vkusu. Řada z nás pak rozlišuje mezi letním a zimním povlečením. Základní rozdíl je samozřejmě v použitém materiálu. Zatímco pro zimní měsíce je typické teplé flanelové povlečení, nebo v poslední době velmi oblíbený mikroplyš. Pro léto je pak typické povlečení ze saténu nebo damašku. Jaký je však rozdíl mezi damaškovým a saténovým povlečením? Odpověď je jednoduchá. Základním rozdílem je způsob tkaní.

Základ obou typů povlečení, jak damaškového, tak i saténového však tvoří kvalitní bavlna. Ta nejkvalitnější pochází z Egypta nebo Egejského poloostrova. Odtud pocházejí ty nejjemnější česané příze. Ty dávají oběma typům ložního povlečení jemnost, hebkost i odolnost. V létě chladí a v zimě umí příjemně zahřát. Jedině kvalitní bavlna zaručí, že i přes časté používání, praní a sušení bude ložní povlečení i po letech vypadat stále bezvadně.

Foto: veba a.s.

Saténové povlečení je hladké. Na výběr je nepřeberné množství barev i designových potisků.

Saténové ložní povlečení

Satén se vyznačuje jemným hladkým vzorem. V nabídce saténového povlečené lze vybírat z úžasných designových tisků. Výběr opravdu kvalitní bavlny saténového povlečení je velmi důležitý. Možná jste se i vy „spálili“ a v dobré víře si pořídili letní saténové povlečení. Jaké však bylo vaše překvapení, když jste se těšili na spánek v úžasně jemném povlečení s překrásnými vzory… jenže celou noc jste se převraceli, povlečení klouzalo z peřin dolů, příšerně jste se pod ním potili, látka se vám lepila na tělo… prostě zážitek, který už nechcete znovu absolvovat.

Na vině byl právě nekvalitní materiál, ze kterého bylo povlečení, které nemělo s pravým saténem nic než snad označení společného, vyrobené. Pokud je v látce příliš mnoho umělých příměsí, pak o pravém saténu skutečně hovořit nemůžeme.

Při koupi saténového povlečení se proto zajímejte o složení materiálu. Čím více bavlny a méně umělých příměsí, tím lépe. Dobrým vodítkem také může být symbol praní. Levné napodobeniny saténu nelze prát na více než 40°C. Kvalitní satén pak v pohodě snáší i praní při teplotě 60°C – jedině při té totiž dokážete při praní zlikvidovat roztoče.

foto: veba a.s.

Damaškové povlečení dodá vaší ložnici punc luxusu a spánek v něm bude plný odpočinku.

Damašek – povlečení našich babiček

Vzpomínám si, že moje babička, mimo klasického bavlněného povlečení, měla ve skříni i krásné luxusní damaškové povlečení. To povlékala jen zřídka, ale spát v něm – to byla prostě nádhera! Damaškové povlečení nebylo, co se materiálu týká, šizené, což vypovídá i dnes o jeho vysoké kvalitě. Proto při výběru damaškového povlečení dbejte na to, aby na jeho výrobu byla použita kvalitní bavlna bez příměsí.

Damaškové povlečení je tkané na žakárských strojích. Není tedy zcela hladké jako to saténové. Tkaná struktura na damašku vytváří matné a lesklé ornamenty. Úžasně vypadá, pokud na damaškové povlečení dopadají sluneční paprsky. Lomené světlo zvýrazní ornamenty a povlečení dodá vaší ložnici punc luxusu a váš spánek bude přímo pohádkový.

Náš tip: kvalitní damaškové i saténové povlečení se vyrábí i v nežehlivé úpravě EASY CARE, takže si můžete užívat luxusu i bez práce navíc.

Připraveno ve spolupráci se společností VEBA.
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist