kotle_dan_freedigitalphotosnet

Kotle

Životnost kotlů se pohybuje řádově v desítkách let a při jeho výběru je nutné vše předem zvážit,promyslet si a od věci rozhodně není rada odborníka.Na našem trhu je v současné době k mání mnoho výrobků ať již od renomovaných a známých firem až po ty méně známé.Hlavním kritériem při výběru kotle je dostupnost paliva v blízkosti domu či bytu. U nás jsou nejrozšířenější zemní plyn,propan-butan a bioplyn.

 

Uživatel by si také měl odpovědět na tři základní otázky:

1.Bezpečnost

Nároky na bezpečnost provozu zařízení,kde při selhání může dojít k požáru,výbuchu či opaření,jsou vysoké. Veškerá bezpečnostní zařízení by měla odpovídat předepsaným normám,být plně funkční a v bezvadném stavu.

2.Funkčnost

Životnost takovéhoto zařízení se řádově pohybuje mezi 20 – 25 lety. Během této doby by při adekvátní údržbě měl být kotel plně funkční a spolehlivý. Během let se samozřejmě mohou objevit známky opotřebování. U výrobce bychom se měli dostatečně informovat o servisních podmínkách a také případné ceně náhradních dílů. Jejich cena může být u starších typů dosti vysoká.

3.Hospodárnost provozu

Při koupi nového kotle je potřeba schválit poměr mezi kvalitou a pořizovací cenou kotle. Dále je nutné brát v potaz vlastní účinnost kotle a ekonomiku provozu – tedy kolik uživatel zaplatí za vytápění a přípravu teplé vody.

Systémy vytápění

Důležitým rozhodnutím je také výběr topné soustavy (nízkoteplotní kotle,kondenzační kotle). V zásadě rozeznáváme dva systémy vytápění podle způsobu odevzdávání tepla.

  • konvekční – teplo se odevzdává do prostoru prostřednictvím vzduchu proudícího kolem horké plochy topného tělesa (radiátoru). Vhodnější je užití nízkoteplotního kotle.
  • sálavý – teplo se odevzdává hlavně sáláním z velkých vytápěcích ploch,např. podlahy,stěn či stropu. Vhodnější je užití kondenzačního kotle.
  • Nejrozšířenější je u nás zatím vytápění topnými tělesy – radiátory. V současnosti se k vytápění používají teplotní spády vytápěcí vody přiváděné a odváděné z topných těles na úrovni 80/60°C (dříve bylo běžné 90/70°C,což by mělo být zohledněno při pořizování nového kotle do starší výstavby),což  odpovídá nastavení nového nízkoteplotního kotle. Pro velkoplošné sálavé systémy,které se v poslední době stále častěji využívají při novostavbách je vhodnější kondenzační kotel. Zde se využívá k vytápění teplotní spád kolem 50/40°C a v takových podmínkách bychom nízkoteplotní kotel museli chránit proti korozi,což by se ve výsledku prodražilo. V případě kondenzačního kotle platí,že čím chladnější voda do něj vstupuje,tím je jeho účinnost větší.

Výkon kotle

Pro přípravu teplé vody je důležité co nejrychlejší ohřátí studené vody na požadovanou teplotu. Podstatný je při tom maximální tepelný výkon kotle. Teplou vodu lze v zásadě připravit pomocí několika technických řešení. V zásobníkovém ohřívači mimo kotel,ohřev probíhá v závislosti na hodnotách,které udává čidlo umístěné v zásobníku (př. jestli-že teplota vody klesne pod předvolených 55°C zapne se kotel a začne pracovat na plný výkon,dokud není znovu dosaženo požadované teploty). Zásobníky se dělají s různým objemem. Pro čtyř člennou domácnost zpravidla postačí objem kolem 120 l. Zásobník může být umístěný i přímo v kotli,ale tyto mají menší objem 30 – 50 l. Průtokový ohřev vody,kdy je v kotli zabudován deskový výměník přes který proudí studená voda a průtokově se ohřívá.

Umístění kotle

Kotle dělíme na stacionární a závěsné. Ty stacionární jsou určené pro umístění do speciální místnosti,tedy kotelny. Mají větší výkon,mohou tedy sloužit k zásobování většího počtu okruhů. Závěsné kotle nejsou prostorově náročné,lze je umístit přímo do bytu (suterénu,koupelny,kuchyně aj.). Důležitým faktorem pro jejich umístění je zajištění přívodu vzduchu do místnosti,ve které je kotel umístěný. Hořák stacionárního kotle nasává potřebné množství vzduchu z interiéru a spaliny se odvádí samostatným komínovým průchodem. Závěsné kotle také nasávají vzduch z interiéru a mohou být napojeny na komín,nebo se vyrábějí v provedení turbo,kdy je součástí kotle ventilátor,který zajišťuje přívod vzduchu i odvod spalin. Kondenzační kotle se pak vyrábějí pouze v provedení turbo.  Spalinové potrubí na něž jsou napojeny plynové spotřebiče musí být vyvložkováno vložkami z nerezového nebo nerezavějícího hliníkového plechu.

Ilustrační foto: FreeDigitalPhotos.net

Kam dál?
Šetřit teplem bez regulace nelze 

Vyplatí se podlahové topení?




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist