oprav dům po babičce

Kotel dosloužil? Dotace mohou s výměnou stále pomoci, jen je třeba zvolit vhodný program

V rámci programu Nová zelená úsporám je možné získat dotace na stavbu nového energeticky úsporného domu v pasivním standardu, to je dnes již známá informace. Také se již rozšířilo, že dotace na výměnu plynových kotlů nejsou dále otevřené. Nicméně není třeba zoufat, pokud vám starý kotel dosloužil po 20 nebo více letech. V rámci nových dotačních programů je možné získat dotaci na nový zdroj tepla, jen to již nebude plynový kotel.

Výměna kotle, který dosloužil

Pokud plánujete výměnu kotle ve starém domě, je vhodné zvážit spojení efektivnějšího zdroje tepla se zateplením domu. Dosáhnete tak jednak skutečných úspor na energiích, a také na dotaci a kombinační bonus v rámci rekonstrukce. Ať už využijete kterýkoli program, lze získat dotace na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva, kotlů na topné oleje, lokálních topidel (např. kamna) a starších plynových kotlů za kotel na biomasu či tepelné čerpadlo, a to i zpětně, od 1. 1. 2021.

Program „Oprav dům po babičce“

Nová zelená úsporám nabízí možnost výměny starých kotlů za tepelné čerpadlo nebo jiný efektivní zdroj tepla bez dalších zásahů v domě splňujícím požadavky na energetickou náročnost budovy (třída A–D). V programu Oprav dům po babičce je dotace na výměnu zdrojů tepla poskytována pouze v kombinaci s komplexním zateplením domu, tedy včetně oken. Co ale mnozí nevědí, je, že dotaci lze získat i na dům splňující požadované parametry postavený na místě odstraněného původního domu. To poskytuje zajímavé možnosti těm, kteří nechtějí stavět dražší pasivní dům, který by splňoval přísné energetické podmínky v rámci NZÚ, a například disponují pozemkem, na kterém stojí nevyhovující stavba. Pak je jistě na zvážení, zda rekonstruovat dům, či ho zbourat a postavit nový, který bude vyhovovat potřebám obyvatel.

dotace milion

V rámci dotačního programu lze získat až jeden milion korun!

Získejte až jeden milion korun!

Pro získání dotace z posledně zmíněného programu můžete jen zateplit dům a vyměnit kotel. Dotace pokryje 50 % režijních nákladů. Velkou výhodou tohoto programu je, že peníze můžete čerpat i předem. Na nový kotel na biomasu můžete podle typu získat až 100 000 Kč, na kamna 45 000 Kč a na tepelné čerpadlo až 140 000 Kč. Zateplení je dotováno částkou 1300–4900 Kč za každý metr čtvereční. Přičemž výsledná částka závisí na celkové  ploše zateplované konstrukce. V programu Oprav dům po babičce je možné získat celkem až 1 milion korun na zateplení! Další dotace pak na fotovoltaické systémy, řízené větrání s rekuperací nebo například na využití dešťové a odpadní vody.

Rozhodně je ale dobré se poradit s odborníky, kteří jsou k dispozici v regionálních centrech a poradí s konkrétními případy. Spektrum dotací je ale široké, proto pokud plánujte stavbu či rekonstrukci domu k úspornějšímu standardu, neváhejte je prozkoumat.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist