střecha

Kontrola střechy a střešní krytiny po zimě

Letošní zima dala stavbám a střechám opět lehce zabrat – sněžení, mráz, tání a opětovný mráz… Je proto důležité nepodcenit jarní kontrolu střechy a okapů. Včasné odhalení závady může ušetřit spoustu peněz a starostí.

Zejména nadcházející jarní měsíce jsou ke kontrole vhodné. Případné opravy nebo výměnu krytiny vyřešíte pohodlně během teplých a slunných dní s vědomím, že na další zimu máte v tomto ohledu vystaráno.

Zejména na starších domech se každá zima neblaze podepisuje na stavu střechy. Ačkoliv se vše může jevit v pořádku tak teprve sněhová pokrývka, mráz a následné tání skutečně prověří stav střechy.

Přes poškozené tašky se do stavby dostává voda, která může způsobit nemalé škody. Poškozené však může být i laťování, krokve, zateplení, vnější i vnitřní omítky.

Proto s kontrolou neotálejte a napravte i drobné nedostatky. Předejdete tak fatálním škodám, které mohou nenávratně poškodit dům i majetek.

Základní kontrola střechy a krytiny ve smyslu, zda někde nezatéká, je jednoduchá a zvládnete ji sami.

Základní kontrola střechy a krytiny ve smyslu, zda někde nezatéká, je jednoduchá a zvládnete ji sami.

Základní kontrola

Základní kontrolu stavu střechy zvládnete provést sami. Podívejte se, zda se v interiéru někde nezačaly tvořit plísně, zda někde zevnitř nebo zvenčí nezatéká na zeď.

Kritická místa jsou hlavně kolem detailů, jako jsou úžlabí, komíny, prostupy přes střechu atd. Zkontrolujte stav tašek na střeše.

Pokud zjistíte, že jsou poškozené:

  • praskliny
  • mezery a rozestupy mezi taškami
  • tašky jsou nakřivo apod.

pak nastal čas na jejich opravu a výměnu.

Pokud vizuálně sami na střeše neobjevíte místo, kde je problém se zatékáním, pak neváhejte kontaktovat odborníky, kteří provedou kontrolu a poradí vám s následným postupem oprav.

Kontrola okapů

Samotná kontrola krytiny nestačí. Je nutné se zaměřit na zjištění stavu okapů. I malá trhlinka nebo jejich zanesení může při prvním vydatnějším dešti způsobit vlivem netěsností nebo přetečení poměrně velké škody. Včasnou opravou nebo výměnou tak předejdete i poměrně rozsáhlému promočení omítek, podkroví nebo izolací.

Škody na majetku

Vzniklé škody mohou ve svém důsledku znamenat nutnou výměnu a rekonstrukci nejen střechy, ale také poškozených částí domu – krovu, laťování, izolace, omítek, ale často i nábytku. Navíc plísně způsobené vlhkostí vlivem zatékání do domu mohou poškodit vaše zdraví.

Zdravá střecha rovná se zdravé bydlení

Pokud má tedy starší střecha na vašem obydlí již svá nejlepší léta za sebou nebo jste na ni objevili zásadní nedostatky, pak neváhejte s opravou nebo její výměnou.

Výrobci v tomto období nabízí řadu slev a také řemeslníci typu klempířů či pokrývačů také ještě nemají své diáře zaplněné tak, jako například v letních měsících.

Ve spolupráci se společností Tondach.cz.
There is 1 comment

Add yours
  1. Richard

    Já jsem dlouho revizi střechy nedělala, občas dávám něco na mech, co se navane se severu. Jinak střešní krytiny dneska vydrží strašně dlouho let.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist