img_3911_kuncicky-lpa

Jak na jarní revizi střechy a okapů

Jak postupovat při jarní revizi, na co konkrétně se zaměřit a čeho si na střeše i pod ní všímat, doporučí Marek Dítě, produktový manažer firmy Lindab, která je výrobcem lehkých  střešních krytin, bezúdržbových okapových systémů a bezpečnostních prvků z předlakované oceli.  Poradí vám také s výběrem vhodné krytiny pro konkrétní typ stavby nebo klimatické podmínky.

Včasné odhalení závady může ušetřit spoustu peněz a starostí, jarní vichřice nebo přívalové deště a bouřky v mžiku dokonají zkázu, kterou mohl tající sníh a led začít.

Na co se máme na střeše soustředit? Existuje nějaký návod nebo pravidla pro jarní revizi střech a okapů?
Obecně je možné poradit: zkontrolovat střešní krytinu, veškeré oplechování na střeše a zatmelení kolem spojů hran plechu s komínem a zdí. Dobré je také zkontrolovat nátěry střešních oken, a pokud je třeba, tak vyčistit plechy za komínem, vikýřem, nebo střešním oknem, aby mohla odtékat voda. U starších střešních oken může zatékat pod víko, proto i zde je vhodná kontrola. Do celkové revize střechy je dobré zahrnout také kontrolu sněhových zábran, pokud je máte a hromosvodů.

A co okapy – svody a žlaby – natřít nebo vyměnit?
První, co bychom měli v případě žlabů a odtokových rour udělat, je zkontrolovat,zda jsou v pořádku a zda správně těsní spoje. Pokud nejsou průchodné, je nutné je okamžitě vyčistit (nezapomeňme na mřížky a odtoky), na což nám stačí silnější proud vody, nebo je mechanicky vymést.

Kdo si chce ušetřit každoroční dřinu s natíráním nebo problémy se zkroucenými a popraskanými plastovými okapy, může si pořídit okap z pozinkované oceli, který už je opatřen ochrannou vrstvou laku, např. Lindab Rainline. Jeho hlavní výhodou jsou minimální požadavky na údržbu. Díky povrchové úpravě není třeba okapy natírat minimálně 40 let. Švédská ocel zaručuje vysokou pevnost výrobku a barevná povrchová vrstva mu poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy a zaručuje stálobarevnost a perfektní vzhled.

Když při kontrole střechy zjistíme nějaké netěsnosti nebo jiné závady, jak postupovat?
Poškození, které se po zimě může objevit, často souvisí se špatným výběrem střešní krytiny podle zátěžové oblasti nebo nedodržením technologického postupu při samotné montáži. Příkladem nekvalitně odvedené práce mohou být například nedokonale provedené difúzní fólie. Takové závady se často projeví právě po tužších zimách. Pro správnou funkčnost střechy jsou vedle střešní krytiny důležité i další materiály, počínaje dřevem, izolací, přes různé doplňky až po okapové systémy. Na materiál Lindab s povrchovou úpravou HB Polyester  poskytujeme záruku dokonce 30 let! Ze zákona je záruka na práci dva roky, ale jsou firmy, které nabízejí tři,pěti i desetiletý pozáruční servis. Pokud je rozsah poškození střechy větší, je nejlepší zavolat odborníka.

Pokud je střecha po zimě ve velmi špatném stavu nebo jsme se rozhodli letos krytinu vyměnit, poradíte, podle čeho si vybrat tu pravou a vhodnou?
Se správným výběrem krytiny a zabezpečením Vám poradí přímo výrobci nebo certifikovaná montážní firma. Zvolit a především správně postavit střechu a bezchybně namontovat střešní krytinu je nezbytností pro bezproblémové bydlení, ale i bezpečnost vašeho majetku i zdraví. Podle sklonu se střechy dělí do tří základních kategorií: ploché se sklonem do 10°, šikmé do 45° a strmé. Zatímco v nížinách a středním pásmu si můžete zvolit sklon střechy i typ krytiny skutečně podle vkusu, případně podle architektonických restrikcí, na horách musíte dodržovat přesná pravidla.

Jaká krytina se nejlépe hodí do horských oblastí?
Jako nejspolehlivější se ukázala staletími prověřená falcovaná (čili drážková) krytina z pozinkovaného plechu, např. Lindab Seamline, která bezpečně chrání nejen proti srážkové vodě, ale také sněhu, vzlínání vlhkosti a hlavně větrem hnaným srážkám, které bývají zpravidla největším testem střešních krytin. Hladký povrch v zimě neumožňuje hromadění sněhu na krytině, v ostatních ročních obdobích pak zamezuje zachytávání prachu a nečistot, proto na takové střeše nerostou mechy jako u tvrdých krytin.

Jakou krytinu byste doporučil na rekonstrukci starších domů?
Profilovaná krytina napodobuje tvar, vzhled i barevnost klasické skládané krytiny. Krytiny Lindab jsou od ní vzhledově prakticky k nerozeznání, přitom dosahují prakticky desetiny její hmotnosti. Takový váhový rozdíl je důležitý především při rekonstrukcích starších objektů, u novostaveb pak ušetří značné náklady na krov i základy. Díky rychlé montáži až 6 metrů dlouhých pásů, stačí na pokládku nové střechy pro středně velký rodinný dům jen několik dnů.

10 dobrých rad pro jarní revizi krok za krokem:

1. Zjistit stav střešní krytiny.
2. Prověřit oplechování střešních prvků a průniků (komínů, světlíků, vikýřů, odvětrávacích prvků).
3. Vyčistit plechy za komínem,vikýřem nebo střešním oknem (pokud je třeba), aby mohla odtékat voda.
4. Prohlédnout okapy, odtokové roury (dát pozor zejména na prohnuté žlaby, pokřivené nosné háky či těsnost jednotlivých dílů).
5. Vyčistit okapy.
6. U starších pozinkovaných okapů dát pozor na korozi a u plastových prověřit možné popraskání vlivem mrazu.
7. Zkontrolovat těsnění a kvalitu nátěrů střešních dřevěných oken.
8. Důkladně projít podkroví, zda někde nezatéká, nebo dokonce netvoří-li se na částech dřevěných krovů houba a zaplísnění.
9. Sesumarizovat množství poškození uvedených částí (pokud jde o malé závady, ty odstraníme sami, u velkých zavoláme odborníky).
10. Revize by měla být minimálně jedenkrát do roka, optimální je ale dvakrát – před a po zimě.

autor: Marek Dítě, Produktový manažer Rainline, Topline,RdBX

www.lindab.cz www.lindabstrechy.cz
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist