kvalitni-vzduch-4

Ke komfortu patří i kvalitní vzduch

Přívod kvalitního vzduchu patří k hlavním podmínkou komfortního a zdravého bydlení. Tento požadavek je ale někdy v dokonale kvůli úsporám energie utěsněných stavbách dostává obtížné zajistit.

Uzavřený prostor interiéru vytváří pocit bezpečí a domácí pohody, zároveň je ale tato uzavřenost  spojena s určitým rizikem. Osoby pobývající v interiéru totiž spotřebovávají vzdušný kyslík, a tak platí, že kvalita vzduchu v domech je vždy horší než ve venkovním prostředí (pokud dům není v bezprostřední blízkosti dálnice nebo rušné městské ulice). Je proto nutné zajistit větrání a současně zabránit tepelným ztrátám.

Co ohrožuje kvalitu vzduchu v interiéru

  • prach – při běžném větrání přichází do interiéru zvláště ve městech kromě potřebného čistého vzduchu také množství prachu, jeho mikročístice jsou zvlášť nebezpečné
  • alergeny – nefiltrovaný vzduch obsahuje pyl, ale i další látky, jež mohou alergikům způsobit nemalé obtíže
  • oxid uhlenatý – tam, kde jsou v provozu plynové spotřebiče hrozí jeho koncentrace a ohrožení zdraví
  • vlhkost – v dokonale utěsněných místnostech (například po instalaci plastových oken do starších budov) se hromadí vlhkost, kondenzuje na stěnách a hrozí vznik plísní
  • tepelné ztráty – větrání okny znamená zejména v zimě až polovinu tepelných ztrát

 

Řešení problémů kvality vzduchu se vzhledem k množství rizik neobejde bez vyspělých technologií.

kvalitni-vzduch-3Nucené větrání není vždy řešením

Nejucelenější řešení nabízejí systémy nuceného větrání, které kompletně regulují přívod čistého i odvádění znečištěného vzduchu z domu. Nucené větrání navíc poskytuje poměrně snadno i možnost začlenění filtrů, které odstraní alergeny a v nízkoenergetických stavbách lze přiřadit i rekuperační jednotku a jednoduché topné zařízení, které pokryje malou tepelnou spotřebu úsporného domu.

Instalace systému nuceného větrání je ale spojeno i s určitými obtížemi – je například poměrně náročné instalovat celý složitý systém vzduchotechniky, to může být problémem zvlášť ve starších stavbách. Rekuperace také vyžaduje dodržování přesných pravidel pro větrání okny a ani finanční aspekt není zanedbatelný.

kvalitni-vzduch-2Inteligentní ventilátory

Alternativou systému nuceného větrání jsou díky pokroku moderní techniky tzv. „inteligentní“ systémy podtlakového větrání. Pracují s lokálními ventilátory umístěnými ve vnějších zdech, které zajišťují přívod i odvádění vzduchu z místnosti a svými parametry a účinkem na vnitřní prostředí jsou srovnatelné s mnohem dražší centrálně řízenou vzduchotechnikou.

Podtlakový systém umožňuje kromě vlastního přivádění čerstvého vzduchu také udržet stabilní vlhkost, teplotu a přináší i energetické úspory. Větrání totiž reguluje elektronika s pomocí čidel v interiéru a pokud například dojde ke zvýšení vnitřní vlhkost, větrání se zintenzívní, při nižších hodnotách je cirkulace menší. Podtlakový systém větrání s pomocí ventilátorů oproti tradičnímu větrání otevřenými okny ušetří až polovinu tepla, je tedy méně účinný než větrání s rekuperací tepla (ta má účinnost až 90 %), ve srovnání s cenou a komfortem jej ale lze považovat za konkurenci náročnější rekuperační varianty.

Okna otevře i automat

Jinou variantou inteligentního větrání bez centrálního systému nuceného větrání je elektronicky řízené větrání, jež mechanicky podle předem zadaného programu otevírá a zavírá okna. Pracuje při tom s jednotlivými přídavnými mechanismy přímo na rámech oken. Na výklopná okna se instalují servozařízení napojená na centrální řídicí jednotku,která je podle programu a získaných dat otevírá a zavírá. Větrání se řídí jednak požadavky, jež zadá někdo z obyvatel domu, jednak z dat načtených z povětrnostních čidel, která jsou umístěna zvenčí na okenním rámu nebo na skle. V létě tak můžeme regulovat i chlazení interiérů díky regulovanému průvanu, v případě náhlého deště systém včas okna zavře a v zimě vybere optimální režim větrání z hlediska úspor energie.

kvalitni-vzduch-1Větrání s pomocí turbíny

Větrání při zachování šetrné energetické bilance můžeme zajistit i s pomocí větracích turbín, jež můžeme umístit na střechu domu. Toto zařízení je poháněno přirozenou silou větru a může odvětrávat střešní plášť i obytné prostory domu. K zajištění požadovaného výkonu se do turbín instalují malé elektromotory s výkonem do 6 W, které zajistí větrání za bezvětří. Výhodou vzduchových turbín jsou minimální nároky na údržbu a náklady na provoz a návazně vysoký větrací účinek. Větrací turbíny se hodí se do objektů, kde by byl problém instalovat náročnější vzduchotechniku systému nuceného větrání, tedy hlavně pro rekonstrukce půd a pro rodinné domy.

Kam dál?
Rekuperace tepla
Léto – vhodná chvíle pro výměnu oken




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist