jabloně

Jak se šlechtí jabloně

Jsme na návštěvě u votického šlechtitele jabloní Petry Kumšty, jednoho z mála amatérských pěstitelů jabloní u nás. Právě drží v ruce nůž a bere z lísky jablko s kódem. Má červenou slupku a narůžovělou dužninu. Jmenuje se Blaník. Je to šťavnaté a jablko, odolné a pevné, bez nepěkné strupovitosti. A nekazí se!

Foto: Zdeněk RollerPokud Blaník neznáte, tak vězte, že v kategorii vánočních odrůd v poslední době narušuje prvenství oblíbených rubínů.

Na jeho vyšlechtění Petr Kumšta potřeboval čtvrt století práce.

Sad pana Kumšty

Je na kopci za Voticemi v zahrádkářské kolonii. Je jeden z posledních slunných říjnových dnů a my se těšíme na setkání s člověkem, který je známý v celém kraji. Slunci vystavená stráň je 530 metrů nad mořem. A to je pro jablka poměrně hodně.

„Proto musím pracovat s odrůdami, které zde přežijí,“ vysvětluje šlechtitel. „Ale má to i svoje výhody. Už se mi stalo, že jsem dal ke zkoušení na jižní Moravu odrůdu, která se mi tu moc nadějně nejevila, a v teplé nížině plodila báječně.“

Foto: Zdeněk RollerJabloně na podnožích

Jabloně pěstuje pan Kumšta na zakrslých podnožích, takže veškeré práce zvládá ze země. Jen musí počítat s tím, že ale tyhle stromy chtějí kvalitní půdu a závlahu a musí být dobře ukotvený kořenový systém, jinak se snadno vyvracejí. Zato dřív plodí a dávají kvalitnější ovoce než klasické vyšší stromy. Na druhou stranu z takového stromku sklidíte jen bednu ovoce, zatímco vzrostlá jabloň dá i dva metráky.

Kolik stromků pan Kumšta na zahradě má? Touhle otázkou ho zaskočíte – sice si vede provozní záznamy a o každém stromku vám řekne úplně všechno, ale už dlouho je nepočítal.

Co stromek, to originál. Jsou tu křížence goldenů, topazů, šampionů, rubínů, bohemie a spousta dalších, přednost mají červenoplodé a žíhané odrůdy. Co strom, to příběh…

Foto: Zdeněk RollerBlaník

Odrůda Blaník vznikla ve Vlastišově pod Blaníkem, křížením Floriny a Šampiónu.

Jak se hledá nová odrůda

Šlechtění jabloní je dlouhodobá záležitost. Vysejete semena a první rok nemáte nic, pak po dvou letech jen takové proutky. Ale už tehdy mohu začít se selekcí. To už poznáte třeba podle listů, jestli se semenáček nějak zdárně vyvíjí nebo ne. V současné době panu Kumštovi, tenhle hybrid vyhovuje odolností, pozdní zralostí a pevnou dužninou. Ale uvidíme, jak se bude projevovat v jiných podmínkách.

Spousta prodejců se v jablkách nevyzná, jde jim jen o kšeft a lidem neporadí. Třeba časně na podzim se u nás prodávají rubíny i idaredy. Nikdo však zákazníkům neřekne, že idared je v téhle době vhodný na uskladnění, ale ne k okamžité konzumaci.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist