zahradní nábytek

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek musí být praktický – musí odolávat nepříznivým vlivům počasí, zejména pokud zůstává venku po celou sezónu…

Pokud nábytek přes noc uklízíte a nemáte dostatek potřebného prostoru, volte raději skládací nebo stohovatelné typy. Takovýto nábytek je dobré předem v obchodě potěžkat. Pokud nemáte doma právě svalovce, mohlo by jeho každodenní uklízení působit jisté potíže.

Židle musí být samozřejmě pohodlné: zde asi platí to, že ji bude vybírat zcela jiná část těla než je naše hlava. K zahradní pohodě nepatří jenom stoly a židle, ale také různé doplňky. Pohodlné posezení pro více osob nám poskytne větší, praktická lavice. Odpolední kávu si lze také dobře vychutnat v křesle či dokonce houpačce nebo houpací síti.

Nepostradatelným se pak v parných dnech stane slunečník. Vše by mělo společně ladit a působit harmonickým dojmem. Pocit útulnosti a relaxace nám také navodí vhodně umístěné polštářky. Zde však mějte na paměti, že někdy méně znamená více. Na našem trhu je možné zakoupit zahradní nábytek rozličných velikostí, designů i použitého materiálu.

Plastový zahradní nábytek

Plastový nábytek je lehký, snadno omyvatelný a stohovatelný. Jeho levné varianty však naši zahradu příliš neozdobí! Kvalitnější, avšak i dražší plast je mnohem stabilnější, má antistatickou úpravu a ochranu proti UV záření. Vydrží nám tedy mnohem déle.

zahradní nábytek1Kovový zahradní nábytek

Nábytek z tohoto materiálu je téměř nezničitelný. Měl by však být umístěný ve stínu. V případě, že máte posezení na přímém slunci rozhodně se vyplatí pořídit si barevné sedáky a to i na opěrky. Ono posazení se na rozpálenou židli není právě tím nejpříjemnějším. Mezi přednosti tohoto nábytku patří jeho vysoká odolnost a velmi efektní a oblíbený vzhled.

Proutěný zahradní nábytek

Hodí se pro chalupy zařízené ve venkovském stylu. Nejlepší je pak neloupaný ratan, který splňuje požadaveky na vyšší odolnost. Ratanovému nábytku bude lépe pod střechou, neboť ratanová vlákna vystavená déle nepříznivým povětrnostním vlivům mohou časem popraskat.

zahradní nábytek2Dřevěný zahradní nábytek

Měkká dřeva jehličnanů se hodí pro nábytek, který je alespoň přes noc uschován pod střechu. Delší pobyt venku zvládne nábytek dubový či bukový, ideálním pro zahradní nábytek je však teakové dřevo. Díky vysokému obsahu oleje je velmi odolné vůči větru a děšti. Déšť mu naopak dodává patinu a umocňuje jeho hezký vzhled.

Několik rad na závěr:

  • posezení by mělo být na rovném a pevném podkladu, židle bořící se do trávy a kymácející se na všechny strany k příjemnému posezení příliš nelákají
  • pokud budete nábytek umisťovat v blízkosti grilu, zahradního krbu či dokonce otevřeného ohniště, dbejte na dostatečnou a bezpečnou vzdálenost
  • také kuchyně by neměla být od zahradního posezení příliš vzdálená – neustálé běhání do domu kvůli každé maličkosti na pohodě nepřidají
  • celkovou velikost posezení přizpůsobte možnostem vaší zahrady, aby nebyl omezen celkový pohyb po zahradě

Náš tip na grilování:

Kuřecí balíčky

pro čtyři osoby potřebujeme:

4 ks vykostěných kuřecích stehen
8 plátků anglické slaniny
15 dkg nivy
1 cibuli
4 stroužky česneku
grilovací koření
drcenou bazalku
¼ l oleje
sůl

Vykostěné kuřecí stehno rozprostřeme a posolíme, položíme na něj plátek slaniny, proužek nivy o tloušťce asi 1×1 cm, kolečko cibule a stroužek česneku. Maso i s náplní zabalíme. Balíček omotáme zvenčí plátkem slaniny. Celý ho zpevníme provázkem, aby při grilování roztavený sýr nevytékal ven a balíček se nerozpadl. Připravíme si marinádu z oleje, do kterého vmícháme grilovací koření. Do marinády připravené balíčky na jednu až dvě hodiny ponoříme. Namarinované balíčky posypeme bazalkou a pozvolna grilujeme do zlatova (přibližně 20 minut). Během grilování maso potíráme zbylou marinádou. Podáváme se zeleninovou oblohou a chlebem. K pití se nejlépe hodí červené víno. Dobrou chuť!
There are 2 comments

Add yours
  1. Jark

    My máme kovový nábytek, který nám ladí se zahradním krbem (www.flamen.cz/cz/produkty-rozcestnik/designove-zahradni-krby/ – Laura, fakt nádhera), takže z těch tipů se nic moc nehodí, každopádně díky za pěkný článek 🙂

  2. Marie Gráfová

    Super článek 🙂 Ten kovový vypadá moc hezky, jen to v létě pálí. 🙁 Já mám momentálně ten proutěný. Konkrétně umělý ratan a to mi asi vyhovuje zatím nejvíc. Protože je moc hezký, nepálí jako ten kovový a polštářky tam stejně musím nosit a to mi nevadí.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist