1062011_10741836

Devatero péče o zahradní techniku

O dobré funkci strojů malé zahradní techniky nejvíce rozhoduje jejich údržba a uložení přes zimu. Údržba a opravy sekaček a podobných strojů totiž zajistí uživatelům bezproblémové zahájení další sezóny. Pokud bylo uložení do „zimního spánku“ na podzim podceněno, bude třeba věnovat sekačce větší péči na jaře, aby byla provozuschopná po celé léto. Některé základní kroky je možné provést v domácích podmínkách, pokud však sekačka vyžaduje kompletní revizi či nějakou složitější opravu, bude nutné vyhledat odborníka, který se opravou strojů malé zemědělské mechanizace zabývá a má v oboru obsáhlé zkušenosti.

Stroje jsou po celou letní část sezóny intenzivně používány ve velmi těžkých podmínkách jako je nerovný terén, kamenitý podklad, mokro a také příliš velké horko. Mnoho uživatelů zahradních sekaček a další strojů však po sezóně pouze stroj zaveze do garáže a při prvním jarním dnu zjistí, že něco nefunguje, že motor nejde nastartovat nebo že na stroji něco chybí. Proto je nutné zapátrat v paměti co na podzim nefungovalo a pustit se do údržby včas. V Jižních Čechách poskytuje komplexní servis, včetně poradenství, Podniková prodejna Motor Jikov.

1. Začněte s návodem

Velmi vhodným materiálem, kde najdete jak svoje výrobky ošetřit a uložit na zimu jsou návody k obsluze jednotlivých výrobků. Je však dobré si připomenout několik dobrých rad a tipů, které jsou ověřené praxí.

2. Očištění především

Stroj je nutné velmi důkladně očistit od všech organických zbytků – trávy, země a hlíny. Při čištění je třeba postupovat velmi opatrně, hlavně v okolí samotného motoru, aby nedošlo násilným odstraňováním nečistot k poškození regulátorů otáček nebo ulomení plastových částí. Velkou chybou je také umývání motorů proudem tlakové vody, protože to může vést k provlhnutí zapalování a to se musí vyměnit.

3. Filtry potřebují pozornost

Pozornost je nutné věnovat vzduchovým filtrům, které bývají po předchozí sezóně zaneseny. Je nutné tyto filtry vyjmout, vyčistit tlakovým vzduchem a dále postupovat podle pokynů výrobce, protože papírové filtry musí zůstat suché, oproti tomu molitanové se vlhčí směsí oleje s benzinem. Obaly filtrů je také potřeba zbavit nečistot.

4. Staré palivo musí pryč

Palivo dvoutaktních, ale i čtyřtaktních motorů se doporučuje ze strojů vylít nebo spotřebovat provozem, pokud neobsahuje přísady pro dlouhodobé použití, například FUEL-FRESH. Spotřebovat je nutné i palivo, které zůstává v hadičkách nebo v samotném karburátoru, protože přes zimu dojde k odpaření části paliva a zbytky paliva, především přísady oleje ve dvoutaktních motorech, spolehlivě způsobí ucpání trysek a nemožnost nastartování na jaře.

5. Na svíčky nezapomínat

Jedním z posledních úkonů je zjistit stav zapalovací svíčky (vadné vyměníme) a dále startovacích mechanizmů, kde může byt roztřepená startovací šňůra.

6. Aby dobře mazal

U čtyřtaktních motorů, kterých je dnes většina,je potřeba také vyměnit olej. Nejdříve je však nutné se ujistit, že v motoru vůbec nějaký olej je. Výměnu je možné provést několika způsoby. Nejlepší a nejsnazší je použít vhodnou odsávačku oleje a paliva a olej prostě přes nalévací otvor odsát. Druhý způsob je naklonit motor a jednoduše olej nalévacím otvorem vylít do připravené nádoby. Nejedná se o amatérský způsob, výrobci to někdy popisují přímo v návodech a navíc některé motory nemají výpustný šroub. Výpustný šroub také bývá často těžko přístupný. Nakonec je možné vypustit olej vytočením výpustného šroubu, olej vyteče do připravené nádoby. U tohoto způsobu je nutné dát velký pozor na zpětné zašroubování výpustného šroubu, protože při špatném zašroubování může vyměněný olej tímto místem snadno unikat a způsobit zadření motoru.

Interval výměny oleje je uveden vždy v návodu k obsluze motoru. Pokud se však jedná o stroj používaný pouze pro údržbu vlastní zahrady, postačí výměnu oleje provádět jednou ročně. Kvalitu oleje je možné také občas zkontrolovat vytočením měrky oleje. Pokud je olej tmavý, ale ještě částečně průhledný, je vše v pořádku.

7. Základem je vyvážený, ostrý nůž

Velkou pozornost je dále třeba věnovat pracovním nožům, a to u všech strojů, nejen  sekaček. Dobrý ostrý a vyvážený nůž podstatně zvyšuje životnost motoru. Velkým nešvarem je totiž broušení nožů doma, kdy dojde k většímu obroušení jedné strany a nůž se stane nevyváženým. Je důležité si uvědomit, co taková nevyváženost udělá při 3 200 otáčkách za minutu s uložením klikové hřídele motoru. Ostrý nůž má také velmi nízký řezný odpor, snižuje požadavek na výkon motoru a řez trávy je hladký a ta tolik nezasychá.

8. Aby stroj fungoval, jak má

Z ostatních částí sekaček je nutné ještě vyčistit nebo vyprat sběrný koš. Můžou se také opravit drobné trhliny po odlétajících kamenech. Čistota průduchů koše zajistí dokonalý sběr trávy.

Kola sekaček jsou také velmi namáhána, zvláště šikmými nájezdy do překážek. Je nutno zkontrolovat stav ložisek (zvláště u kluzných ložisek je nutno je dobře namazat). Stav nastavovacích páček a boků kol je rovněž důležité prohlédnout, abychom je mohli vyměnit za náhradní.

Skelety strojů čistíme opatrně a pokud dojde sedření barvy je vhodné zvláště u plechových skeletů tyto natřít alespoň základní antikorozní barvou.

9. Ochrana na závěr

Po důkladném vyčištění sekačky nebo jiného stroje je doporučováno opatřit všechny kovové díly slabým nástřikem konzervačního oleje.

 




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist