energetické úspory

Investici do energetických úspor neodkládejte!

Banky se stále častěji specializují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Podle odborníků není důvod rekonstrukce odkládat. Hypotéky jsou sice drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti – realitní makléři uvádějí, že tepelné čerpadlo zvedne cenu domu o dvojnásobek své hodnoty.

Jak financovat energeticky úsporné bydlení?

Investice do energeticky více úsporného a udržitelného bydlení mohou být v rozsahu nižších stovek tisíc korun, ale i výrazně přes milion. Menší částky se podle odborníků většinou financují tzv. nezajištěným úvěrem, tj. bez zástavního práva k nemovitosti. U větších částek ale může stát za úvahu sáhnout po hypotečním úvěru.

Stavební spořitelny a samozřejmě i banky se na tuto oblast stále více specializují. Většina bank a stavebních spořitelen má v nabídce produkty, které se na financování zvyšování energetické úspornosti zaměřují. Odráží se to především v možnosti umořit část úvěru z vyplacené dotace bez jakýchkoliv dodatečných nákladů nebo například v mírně nižší úrokové sazbě. A doporučuje, aby si klient v případě zpětného čerpání dotace předem ověřil, že s takovou situací banka počítá a umožní úvěr částečně splatit bez nějakých dodatečných nákladů.

financování rekonstrukce

Vhodná investice do rekonstrukce domu může vést k výrazné energetické úspoře a brzké návratnosti investice.

Strašák v podobě úrokových sazeb

Pro někoho může být překážkou pustit se do rekonstrukce aktuální výše úrokových sazeb. Na druhou stranu ceny mnohých stavebních materiálů klesají, a to až o desítky procent. Příkladem mohou být ceny tepelných izolací z pěnového polystyrenu. Ty v tomto roce spadly téměř o 60 %. Ceny tlačí dolů slabší poptávka kvůli stavebnímu útlumu. Zároveň se ale výrobci stavebnin potýkají s vysokými náklady, a tak nelze na další zlevňování spoléhat.

Podle odborníků nemá smysl rozhodnutí ohledně nákupu nemovitosti nebo investice do její rekonstrukce odkládat. A to ani kvůli aktuální výši úrokových sazeb. Větší část z tohoto pro hypotéky složitého období máme již za sebou a vezmeme-li v úvahu optimistickou variantu dalšího vývoje. V prvním kvartálu příštího roku úvěry na bydlení zlevní. Pokud si to klient může dovolit, není na co čekat, protože ceny bydlení klesat nebudou. Při následné refixaci nebo refinancování se dá v nejbližších letech předpokládat úspora na úrocích, a tedy i splátkách.

Investovat nyní nebo raději počkat?

Zbytečným odkladem zateplení, výměny oken nebo instalace moderního zdroje tepla se navíc připravujeme o okamžité energetické úspory. Návratnost investice odsouváme do budoucna. Stejně tak se můžeme připravit o lepší návratnost díky čerpání dotace. Dotace dokáže výrazně snížit ekonomickou návratnost investice do nového zdroje tepla. Například náklady na běžné tepelné čerpadlo typu vzduch-voda se při využití dotace mohou běžné rodině vrátit za pět až sedm let.

Hodnota domu navíc díky úspoře energií výrazně roste. V praxi se ukazuje, že prodejní cena rodinných domů, které jsou díky rekonstrukci energeticky úspornější roste výrazněji, než by se mohlo zdát. S instalací tepelného čerpadla vzroste hodnota domu dokonce o dvojnásobek jeho pořizovací ceny. To znamená, že pořízením čerpadla v hodnotě 250 tisíc korun vzroste cena nemovitosti klidně o půl milionu korun.

vytápění

Vhodný druh vytápění, zateplení a modernizace bydlení se rozhodně vyplatí.

Jak dosáhnout energetické úspory?

Tepelné čerpadlo může být v dnešní době již navrženo tak, aby dokázalo vytopit i starší dům třeba jen po částečné rekonstrukci. Jakýkoliv zdroj tepla, ať už je to tepelné čerpadlo nebo kotel, musí vždy být dostatečně výkonný, aby dokázal pokrýt tepelné ztráty domu. Ideální je mít tyto ztráty spočítané, případně znát alespoň předešlou spotřebu topiva. Energetické ztráty domu zjistíme díky energetickému auditu. Z toho vyplyne, zda je vůbec reálné přejít ze současného vytápění na nové, ekologičtější, aby byl současně ekonomičtější provoz.

Toho se dá dosáhnout právě rekonstrukcí, například zateplením střechy či stěn a výměnou oken. Tepelné čerpadlo je ale současně možné kombinovat se starším kotlem na tuhá paliva nebo plyn, pokud se domácnost rozhodne si jej ponechat. Zatímco tepelné čerpadlo funguje v běžných podmínkách, kdy je násobně účinnější proti plynovému zdroji, plynový kotel může fungovat jako záloha do extrémních mrazů.

Vytápění plynem nicméně má v mnoha případech stále nezastupitelnou úlohu, a to zejména ve starších hůře zateplených objektech. Mnoho takových domů ještě čeká odstávka starých ekologicky nevyhovujících kotlů na tuhá paliva a moderní plynové kondenzační kotle dávají ekonomický smysl z hlediska jak pořizovacích, tak provozních nákladů. Protože využívají i teplo spalin, pracují s účinností až 108 % a jsou tak o 20 až 30 % úspornější oproti atmosférickým kotlům.

Využití plynu navíc nemusí být vázáno pouze na plynovou přípojku. Během energetické krize vzrostl význam vytápění kapalným plynem ze zásobníku. Čistý propan (LPG) totiž vyniká cenovou stabilitou, a protože se během celé plynové krize jeho cena udržela pod stropem, jenž musel být zaveden pro zemní plyn, stává se zajímavým zdrojem energie pro širší okruh zákazníků. LPG vytápění někdy dává ekonomický smysl, přestože je obec plynofikována. Vybudování zcela nové plynové přípojky totiž může být v některých případech komplikované a vyjít dráž než instalace plynového zásobníku.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist