zeleni-sporim-3

Zelená úsporám 2 na obzoru

Kolem dotací na energetické úspory se v minulých letech odehrály poměrně dramatické věci – program Zelená úsporám byl terčem kritiky, i tak ale zafungoval. Nyní se chystá jeho pokračování.

Program Zelená úsporám prošel bouřlivým vývojem – od počáteční nedůvěry žadatelů přes změny podmínek udělování dotací „za pochodu“ až po pozastavení v roce 2010 a následné znovuobnovení. I přes tyto problémy bylo nakonec vyčerpáno přes deset miliard korun. Výsledek se projevil ve více než padesáti tisících projektů, které pomohly postavit úsporné novostavby nebo zlepšit stav starších domů.

V současnosti už Státní fond životního prostředí žádosti nepřijímá, pro příští rok se ale plánuje spuštění projektu s pracovním názvem Zelená úsporám 2. I v něm půjde o dotace, počítá se ale s formou levných dlouhodobých půjček. Peníze z nového programu by měly sloužit i na jiné projekty, nejen na zateplování.

Nově půjde i o půjčky

Původní dotace z programu Zelená úsporám pokrývaly v průměru dvě třetiny nákladů celé investice, chystaný program by měl pokrýt asi čtvrtinu investice z nevratné dotace,n a zbytek by měla být poskytnuta zmíněná půjčka. Podle předběžných návrhů by měl být úrok těchto půjček kolem 2 % a jejich splatnost má být dlouhá – až 30 let. Půjčky by měly být také snadno dostupné a dosavadní přísné podmínky by se měly zmírnit.

Původní Zelená úsporám byla kompletně pokryta z prodeje českých emisních povolenek japonským investorům. To bylo spojeno i s přísným dohledem na využití získaných peněz – podmínkou bylo,že půjdou výhradně na „zelené“ účely. Aktuálně připravovaný program Zelená úsporám 2počítá s tím, že prodej dalších povolenek pokryje zhruba polovinu potřebných financí.

Tři dotační okruhy

Tvůrci programu Zelená úsporám 2 počítají s tím, že by na energetická opatření mohlo být určeno 25 až 55 miliard korun a oproti předchozímu programu bude určitě podpora snížena. Příjmy žádostí se předpokládají formou výzev na předem stanovené období. Vyhlášení výzvy proběhne šest měsíců před příjmem žádostí, aby bylo možné připravit samotnou žádost a projektovou dokumentaci, toto pravidlo má za cíl regulovat počet přijatých žádostí.

Finanční prostředky budou určeny pro rodinné a bytové domy ve třech okruzích:

•    Novostavby v pasivním standardu
•    Opatření na snížení energetické náročnosti na nízkoenergetický standard
•    Podpora projektu

Tvůrci programu předpokládají jeho spuštění přibližně v polovině roku 2013 a nepočítá se s retrospektivou, nebude tedy možné žádat zpětně o podporu u již realizovaných opatření před spuštěním programu. Nejedlý prozradil, že program je již v pokročilejší fázi rozpracovanosti, podrobnosti však neuvedl. Určen bude jak pro budovy pro bydlení, tak pro veřejný sektor.

Nový projekt vzniká ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a už v příštím roce by měl nabídnout zkušebně půjčky ve výši 600 milionů Kč. V následujících letech by pak mělo jít cca o dvě miliardy ročně. Konečný objem peněz bude záležet na tom, za kolik se podaří prodat emisní povolenky. Vláda plánuje pro nový program využít polovinu výnosu, druhá polovina půjde na modernizaci rozvodných sítí či do průmyslu.

Kam dál?

Dotace na ekologické vytápění

Spočítejte si zda dosáhnete na dotace
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist