Čtyři nejčastější ALE… a zateplení domu
Zateplení domu ano, ale… S pomyslnými „ALE“ se při otázce, zda dům zateplit, nebo nikoliv, potýká řada majitelů domů a bytů. Většina je v zásadě pro zateplení domu, ale červíček pochybností a otázek často vrtá v hlavně. Jaká jsou čtyři nejčastější „ALE“… a jak to skutečně se zateplením domu je, se vám pokusíme odpovědět v našem článku.
… ale, zateplení domu je moc drahé
Také si myslíte, že zateplení domu je nákladnou záležitostí? Pak je zde jednoduchý výpočet. Prvotní pořizovací náklady na zateplení se mohou skutečně zdát finančně náročné. Při porovnání ročních výdajů za energie, se však ručička vah přiklání pro zateplení. Komplexně provedené zateplení stavby může ušetřit až 50 % nákladů za energie. A to už je pořádná suma. Navíc je možné na zateplení využít státní dotace z programu Nová zelená úsporám, která část vynaložených výdajů na zateplení vrátí zpět do vaší peněženky. Takže argument „… ale zateplení domu je moc drahé“ příliš neobstojí. Ve výsledku totiž hodně ušetříte.
… ale, zateplení domu je jen na zimu
Tak tento argument se také příliš nezakládá na pravdě. Zateplení domu není pouze záležitostí sloužící v zimních měsících. Správně provedené zateplení udrží teplo uvnitř domu v zimě. Zatímco v horkých letních měsících udrží klima uvnitř příjemně chladné a zateplení nepustí horko dovnitř stavby. Vždyť snad každý z nás pobýval někdy v parných letních dnech v nezatepleném podkroví – tam se prakticky nedá spát a horko ven nevyvětráte. To samé jsou nezateplené panelové domy. I v těch je v letních měsících často k nevydržení. A pořídit si domů klimatizaci, která v letních měsících učiní pobyt v domě snesitelným je mnohem nákladnější.
… ale, zateplení po čase degraduje a zmizí
I tohle je pouhý mýtus. Vznikl v době, kdy se na zateplení domu používal pěnový polystyrén v kombinaci s podomácku vyrobenými organickými lepidly a pojivy. To je však doba dávno minulá a moderní izolační materiály se skutečně nikam nevypaří. Při správné aplikaci, dodržení technologických postupů a použití moderních lepidel je pěnový polystyren vynikajícím izolantem. Jeho životnost je deklarovaná minimálně na 50 let!
… ale, zateplení domu vede ke vzniku plísní
Když dům zateplím, tak zamezím jeho dýchání a uvnitř se začnou tvořit plísně. No, popravdě dům „nedýchá“ stěnami, ale okny, dveřmi, řízenou rekuperací nebo digestořemi. Co se vzniku plísní týká, tak k jejich vzniku dochází zpravidla v nevětraných nebo špatně větraných místnostech, kde kondenzují vodní páry. Vlhkost a plísně mohou vznikat v místech, kde jsou na konstrukci stavby výrazné tepelné mosty, které však dobře provedené zateplení eliminuje. Riziko vzniku plísní vlivem tepelných mostů je tak díky zateplení výrazně sníženo. Důležité je, naučit se správně větrat.
Připraveno ve spolupráci s EPS ČR.
Related Articles