penize4

5 oblastí, kde vám mohou utíkat peníze, a vy to ani netušíte

Hospodaření s penězi je někdy složitá věc. Hlavně v době, kdy na nás vykukuje reklama ze všech stran, obchodníci se snaží o maximální zisk, v obchodech je nám nabízeno kvantum krásně zabalených věcí a mnoho společností nám tvrdí, že půjčka zrovna od nich je ta nejvýhodnější. Pokud chcete s penězi vycházet lépe než doposud, měli byste si dávat větší pozor v pěti základních oblastech.

  1. Voda

Vodu používáme k pití, k osobní hygieně, ale i k chodu domácnosti, případně na zahradě. A ve všech oblastech použití mohou při nesprávném zacházení s vodou utíkat stovky i tisíce korun ročně.

Foto: pixabay.comJak se připravujeme o peníze s vodou k pití?

Prostě tak, že kupujeme vodu balenou. Stolní vodu balenou. To je totiž absolutně nesmyslný náklad. Pitná voda je v celé České republice ve velmi dobré kvalitě. Balená stolní voda vyjde sakramentsky draho, a přitom nekoupíme nic lepšího než to, co nám nateče z kohoutku.

Jiný případ jsou vody minerální, jejich složení je zcela jiné a jejich koupě se vyplatí. Ale nepřehánějme to s nimi, mají také svůj vliv na organismus.

Jak se připravujeme o peníze s vodou k osobní hygieně?

Třeba tak, že místo do sprchy jdeme do vany. Při čištění zubů necháme vodu téci po celou dobu anebo nemáme namontované perlátory, které do vody přimíchávají vzduch, a tím zajistí menší průtok vody, ovšem při zachování stejného tlaku a účinku při mytí.

Jak se připravujeme o peníze s vodou potřebnou k zajištění chodu domácnosti?

Třeba tím, že na toaletě vždy splachujeme celým obsahem splachovací nádržky, na kohoutcích nemáme namontované perlátory, myjeme nádobí v ruce, místo v myčce, nesnažíme se doma vodu použít vícekrát (recyklovat ji). Třeba s vodou, ve které jsme omývali zeleninu, můžeme zalít kytky, a to i ty na balkoně.

Mnohdy nemáme nastaven správný program praní. Na méně zašpiněné prádlo, které je jen mírně propocené, stačí základní program na 20 stupňů s cca padesátiminutovou dobou praní. Pokud můžeme sušit prádlo delší dobu (máme kde), vyždímáme jej pouze na 500 – 700 otáček. Tím sice neušetříme vodu, ale úspora energie během praní se také hodí.

Na zahradě bychom měli chytat dešťovou vodu, abychom minimalizovali objem pitné vody nutné k zalévání.

  1. Energie

Energie jsou kapitolou sama pro sebe. Elektřinou my Češi moc šetřit neumíme. Svítíme, aniž bychom v té místnosti zrovna byli, necháváme zapnuté spotřebiče i v době, kdy je nevyužíváme, topíme na zbytečně vysokou teplotu, nesprávně větráme atd.

Takže se naučme zhasínat, spotřebiče vypínejme až do nuly, nikoliv jen do tzv. stand by režimu, topme v bytě na cca 20 – 22 stupňů a v době, kdy se topí, větrejme nárazově. Otevřeme okna naplno, aby se co nejrychleji vyměnil vzduch, ale uteklo jen minimum tepla.

Další oblastí, kde ztrácíme dost energie, je třeba vaření. Dáváme malé hrnce na velké plotny, nepoužíváme pokličky nebo máme nádobí, které už má zkřivené dno, a teplo rozvádí mizerně.

A co ceny energií! Neplatíte zbytečně mnoho za elektřinu a plyn – nešlo by třeba jinde levněji? Ano, dá práci to zjistit, ale můžete ušetřit i tisíce. Navíc se můžete podívat na porovnání cen energií.

  1. Jídlo

I na jídle někdy utratíme zbytečně mnoho. Proč? Protože si neděláme plán stravování na další týden, a z něj nákupní seznam. Tak v obchodě nedomyslíme, zda dokážeme všechno spotřebovat. A navíc doma pak přebytečné jídlo ani nezamrazíme nebo jinak nezakonzervujeme, takže ho prostě jen vyhodíme.

Foto: pixabay.comJak tedy s jídlem ušetřit? Kupovat s rozmyslem a do obchodu chodit s nákupním seznamem. Mimo seznam pořídíme jen to, co budeme opravdu potřebovat a opravdu to sníme. Když budeme vařit doma, bude jídlo mnohem levnější.

Poohlédneme se po receptech na zužitkování zbytků od oběda nebo od večeře. Z masa lze udělat výbornou paštiku, z bramborové kaše vynikající slané i sladké placky, zbylé brambory jdou další den opéct. Zužitkovat lze vše. Využívejme i mrazáky – třeba na pečivo, zeleninu, ovoce, ale i na zbylé porce od oběda. Budou se hodit v době, kdy nebude zrovna čas na vaření. Sušení či sterilování také není marné.

  1. Informace a komunikace

Spojení s okolním světem nás v posledních letech stojí mnoho stovek, někdy i tisíc měsíčně. Platíme za internet, mobilní tarify a data do smartphonů, za televizní vysílání – třeba kabelovkou. A přitom jsou k dispozici programy zcela zdarma. Opravdu ty další a draze placené programy potřebujete? Máte zjištěnou nabídku na připojení k internetu, které je k dispozici v místě, kde bydlíte? A musíte nutně v mobilu mít data?

penize2Mobilní tarify jsou také drahou kapitolou našich životů. Co třeba virtuální operátoři? Už jste se zajímali o ceny u jiných operátorů, než u největší trojice na našem trhu? Možná budete překvapení, když to uděláte.

  1. Peníze

Ano, i na penězích se dají ušetřit peníze. Třeba na účtu v bance. Máte účet v bance, kde platíte za jeho vedení? Nebo dokonce za příkaz k úhradě či příchozí platbu? Tak rychle pryč! Jestliže je na tento drahý účet vázaná půjčka, kterou zrovna máte, popřemýšlejte o její konsolidaci (převedení k někomu levnějšímu).

Když vybíráte půjčku, vždy si rozmyslete její výhodnost. Například SMS půjčky či jakákoliv jiná rychlá půjčka mohou být velmi drahé, když si dopředu nezjistíte všechny jejich podmínky. Každá nebankovní půjčka je trochu riziko. Ale to minimalizujete tehdy, když se o půjčku předem zajímáte a řádně si ji rozmyslíte. Pomohou v tom srovnávače půjček, které to nejdůležitější o každé půjčce uvádějí na jednom místě. A hlavně prověřují poskytovatele půjčky, nyní i díky České národní bance.

Pokud nejste zvyklí počítat, je lepší, když budete platit hotově a ne kartou. Co proteče kartou, to během nakupování nevidíte. Když máte v peněžence jen určitý objem peněz, víte velmi dobře, kolik ještě můžete utratit, a nebudete kupovat zbytečnosti.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist