1007147_91857572

Rekonstrukce podkroví

I stará,neútulná a špinavá střecha v sobě může po patřičných úpravách skýtat neuvěřitelně krásné a komfortní bydlení. Důvodů,proč žít mezi zkosenými stěnami,je celá řada. Kromě velkého obytného prostoru skýtá podkrovní bydlení většinou překrásný výhled a klid. Není pochyb o tom,že pěkné a vzdušné podkrovní byty osloví snad každého z nás díky své útulné a intimní atmosféře. 

Krásný půdní byt lze vybudovat prakticky ve všech střešních prostorách – v rodinném domku,chalupě po babičce aj. Přitom finanční náklady na rekonstrukci podkroví mohou být nižší než při pořizování bytu v novostavbě!

Základem dobrého podkrovního bydlení je pečlivá izolace,kvalitní střešní okna a nezbytná vnitřní úprava.

IZOLACE A ZATEPLENÍ STŘECHY

Ještě před samotným budováním bytu je nutné zajistit bezvadnou izolaci a zateplení střechy. Ta bývá jedním z nejslabších článků celé stavby z hlediska úniku tepla. Při špatném odizolování se stává,že v zimě je v půdním bytě velké chladno a naopak v létě je zde kvůli horku k nevydržení. Oba tyto extrémy lze eliminovat na minimum vhodnou izolací.

V současné době hraje v izolačních materiálech prim kamenná (minerální) vlna. Ta má vynikající izolační vlastnosti a splňuje i přísné požární předpisy. Aplikuje se zevnitř stavby,takže není nutné žádným způsobem zasahovat do střešní krytiny.

Je bezpodmínečně nutné,aby do izolační vrstvy nepronikala vodní pára. Řešení nabízí montáž parotěsné fólie,která je umístěna mezi izolaci a vlastní sádrokarton.

Investovat do kvalitní izolace se rozhodně vyplatí,vynaložená investice se vrátí nejen v podobě příjemného bydlení v jakémkoliv ročním období,ale hlavně se sníží spotřeba energie nutná k vytápění bytu. Kvalitně odizolované podkroví ušetří Vaší peněžence až 50% ročních topných výdajů oproti podkroví,kde byla izolace „ošizena“.

SÁDROKARTON

Nejvhodnějším systémem výstavby podkrovních bytů je suchá výstavba: tedy sádrokarton. Pomocí tohoto systému postavíte své bydlení levně,rychle a komfortně. Přednosti využití sádrokartonu spočívají hlavně v rychlosti výstavby,suché stavbě,jednoduchosti a čistotě zpracování,nízké hmotnosti,úspoře času a nákladů na výstavbu. Jedná se o ekologický a recyklovatelný materiál. Vybudované prostory mohou být obývány prakticky ihned po dokončení.

Po dokončení izolace se provede montáž podkonstrukce z tenkostěnných ocelových profilů,na kterou jsou připevňovány sádrokartonové desky. Jejich povrch umožňuje ihned po vlastní montáži a dokončovacích pracích libovolné natírání,tapetování či obkládání kachlíky.

STŘEŠNÍ OKNA

Výběru vhodného střešního okna byste měli věnovat velkou péči a pozornost. Střešní okna jsou mnohem více vystavována extrémním povětrnostním vlivům oproti oknům klasickým. Při výběru musíme brát v úvahu především sklon střechy: při menším sklonu jsou vhodná okna delší,u strmějších střech je lépe volit okna kratší. Okno by mělo jednak zajišťovat optimální světlo v místnosti,možnost větrání,ale také omezovat tepelné ztráty a minimalizovat přenos hluku z okolí. Jedním z parametrů výběru je také splňování architektonických podmínek vzhledem k samotné budově a okolní zástavbě. Celková zasklená plocha by měla představovat v poměru k podlahové ploše zhruba 10%. Výška spodního okraje okna by pak neměla být nižší než je 0,9 m a horní hrana okna by měla být v maximální výšce 2,2 m nad podlahou.

VNITŘNÍ ČLENĚNÍ

Jestli-že je ve Vámi zvoleném objektu příliš vysoká střecha je vhodné prostor rozdělit do dvou výškových úrovní. Jednak z hlediska estetického,a hlavně kvůli náročnosti na vytápění. Dole vznikne obytný prostor s mírně skosenými stěnami a horní část,která je nižší,může sloužit jako úložný prostor. Ten je přístupný zpravidla po úzkém a strmém schodišti. Zde je vhodné zvolit schodiště výsuvné či skládací.

Atypicky řešený půdorys půdního bytu také často neumožňuje klasické členění místností. Zdánlivá nevýhoda však v sobě skrývá krásu volného prostoru bez příček. Byt působí velmi lehce a vzdušně. Funkční oddělení místností lze pak naznačit například zvýšením podlahy nebo vhodným rozmístěním nábytku.

ÚLOŽNÉ PROSTORY

Problém v podkrovních bytech mohou představovat nedostatek volných stěn pro umístění skříňového nábytku a s tím související malé úložné prostory. Na toto byste měli pamatovat již při projektování vlastního bydlení. Ať děláte,co děláte typizovaný nábytek v podkroví spíše místo zabere,než ho efektivně využije. V tomto případě byste měli volit nábytkové sestavy zhotovované na míru,které dokonale využijí každý centimetr prostoru.

Lepebydlet doporučuje firmu Tango Šeda s.r.o.
Nejen kompletní realizace střech na klíč,ale i realizace částí střech (střešní konstrukce,pokrývačské,klempířské práce i sádrokartonářské práce)




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist