Nízkoenergetické domy

12.07.2006

Ekologické domy

Trendem v dnešním moderním světě se stává zdravé, ekologické a úsporné bydlení. Ekologické domy nejsou jen o využívání alternativních zdrojů energie a snahu co možná nejvíce ušetřit, ale jde o vyvážené bydlení, které svou rozlohou a dispozicemi stačí k pohodlnému životu.

Ekologické bydlení neznamená pouze využití moderních technologií a alternativních zdrojů. Jedná se o harmonické sladění s okolím a stává se určitou životní filozofií a součástí životního stylu. Nové ekologické domy jsou obklopené přírodou a jsou citlivě zasazeny do okolního prostředí. S tím souvisí i využití volného času obyvatel těchto domů, které je nesrovnatelné s možnostmi bydlení v panelové zástavbě velkých sídlišť. 

Ekologické domy a jejich přednosti

Ekologické domy jsou především o ÚSPOŘE!
Úspora – efektivní využití alternativních zdrojů znamená nejen úsporu finančních prostředků, ale zároveň šetříme přírodu
Úspora – především finančních nákladů na vytápění a ohřev užitkové vody
Úspora – šetří životní prostředí, protože omezuje produkci škodlivých spalin
Úspora – trochu s nadsázkou lze říci, že „šetříme naše zdraví“ => spojení s přírodou pozitivně působí na lidský organismus

Úspory energií nejsou jen doménou ekologického bydlení! Šetřit energie může každý sám ve své domácnosti. Možností úspor je mnoho. Od notoricky známých a velmi osvědčených úsporných žárovek a spotřebičů, přes úsporu vody např. sprchováním místo koupání ve vaně, nebo používáním pákových baterií až např. k zamezení úniku tepla netěsnými okenními rámy.

Velice významným prvkem při úspoře energií je rekuperace tepla. Rekuperace spočívá v tom, že použitý vzduch z místnosti je ventilací vyměňován za vzduch nový, přičemž „použitý“ vzduch v rekuperačním výměníku předá teplo vzduchu čerstvému.

Ekologické domy – jak a kde

Vhodná lokalita – především situování domu z hlediska světových stran – max. využití solární energie.
Kvalitní projekt – zásadní bod celé stavby. Slovo kvalitní je zde zcela na místě! => Přesné dodržení projektové dokumentace!
Kvalitní materiály
Kvalitní zateplení – včetně vysoce kvalitních oken a dveří

Ekologické domy aneb návrat k přírodě

Současné ekologické domy sice nejsou stavěny jen z přírodních materiálů, ale právě těchto 100% přírodních stále více přibývá. Kromě tradičních materiálů jako je především dřevo, se začínají objevovat „staronové“ – např. hlína či konopí. Tyto materiály nejen že jsou čistě přírodní a ekologické, ale především levné a v porovnání kvalita x cena mohou leckoho příjemně překvapit.

Tip týdne

Anotační obrázek

Hypotéka on-line

Nechoďte do banky a ušetřete čas i peníze. Hypotéku si vyřídíte z pohodlí domova, ušetříte na poplatcích a získáte výhodnější úrokovou sazbu!

více ›

Máme pro vás i několik odkazů na naše partnerské stránky. Na nich můžete online nakupat stavebniny, nářadí Fiskars nebo hledat další informace o bydlení např. energeticky.cz. Můžete najít hotové rodinné domy, nechat si RD nebo střechy na klíč postavit. K financování vašeho bydlení můžete využít hypotéky. Hypoteční kalkulačky a více najdete na Hyposvět.cz. Pokud si chcete od bydlení odpočitnou, navštivte např. rybářský e-shop FishStar.cz, stránky pro děti kamarádské hry, svět umění nebo si najděte ubytování v Orlických horách.