vodovodni baterie

Není baterie jako baterie

My máme na mysli samozřejmě ty vodovodní baterie! Věčně kapající kohoutky s bakelitovým ovládáním jsou dnes snad již raritou… pro ty z vás, kteří jste „modernizaci“ v tomto ohledu ještě neprovedli, přinášíme pár rad a tipů!

Samotné vodovodní baterie se dělí na několik druhů, a to podle místa a způsobu umístění. Existují tedy baterie umyvadlové, sprchové, vanové a bidetové. Podle způsobu umístění se dělí na nástěnné (ty jsou upevněny na zeď na omítku), stojánkové (instalují se přímo na umyvadlo či vanu) a podomítkové (u tohoto typu se technika schová pod obklad). Baterie se vyrábí ve dvou rozměrech: 100 mm nebo 150 mm. Tyto rozměry jsou shodné s roztečí armaturových přípojek, s jinými rozměry se v Evropě nesetkáte.

Současným trendem ve vodovodních bateriích jsou baterie pákové. Výhodou je jejich snadné ovládání a údržba. Pohybem vlevo, vpravo, nahoru a dolů můžete pohodlně měnit teplotu i intenzitu tekoucí vody.

Lze pořízením baterie ušetřit?

Koupí kvalitní vodovodní baterie skutečně ušetříte. Vždyť starý, věčně kapající kohoutek není právě zárukou úspornosti – za jednu noc tudy může prokapat až neuvěřitelných 10 litrů vody! Pozor však na příliš levné výrobky, nebývají mnohdy právě kvalitní! Správnou funkčnost, komfort a životnost zaručí pouze kvalitní výrobky. Ty se vyznačují mimo jiné bezhlučným ovládáním a dokonalou těsností. Moderní vodovodní baterie jsou také vybaveny různými „vychytávkami“, které ulehčí naší peněžence!

výběr vodovodní baterie

Koupí kvalitní vodovodní baterie skutečně vždy ušetříte. (Foto: freeimages.com)

Úsporné baterie

Snadnou obsluhu a největší úsporu nabízí termostatické baterie. Na termostatu si předem navolíte požadovanou teplotu a průtok vody (za bezpečné se považuje nastavení na 38°C). Termostat poté automaticky upraví průtok teplé a studené vody, tak aby odpovídala předvolbě. Teplotu pak můžete samozřejmě měnit, nejprve je však nutné odjistit pojistku, pak můžete navolit jinou teplotu. Pokaždé, když otočíte kohoutkem odpadne dlouhé čekání a mechanické nastavování požadované teploty a intenzity průtoku vody. Také nehrozí například to, že se v nepozorovaném okamžiku vaše dítě opaří. Tento typ baterií je vhodné umístit u van a sprchových koutů. U běžného umyvadla, kde potřebujete měnit teplotu i intenzitu s každým „otočením kohoutku“, by se tato baterie neosvědčila. Právě u sprchových koutů však lze právě instalací termostatické baterie snížit náklady na spotřebu vody a energie až o polovinu!

Jakou baterii zvolit k umyvadlu?

U umyvadel se dnes nejčastěji setkáme se stojánkovými pákovými bateriemi. Na našem trhu jsou tyto baterie k dostání v široké škále designového řešení – jak tvarového, tak materiálového. V rodině, kde jsou děti je dobré vybírat z těch baterií, které mají omezovač teploty. Mechanicky tak lze nastavit menší úhel otočení páky, který zabrání případnému opaření. Nadstandardním vybavením umyvadlové baterie může být tzv. irigátor. Jedná se o ústní spršku umožňující čištění zubů a masáž dásní vodou.

výběr vodovodní baterie

Poradíme vám, na co se zaměřit při koupi vodovodní baterie. (Foto: pixabay.co)

Na co se zaměřit před samotným nákupem baterie?

1) je nutné změřit rozteč armaturových přípojek (100 nebo 150 mm)

2) předem si rozmyslete jaký typ baterie potřebujete (umyvadlovou, vanovou, sprchovou, pákovou, …)

3) popřemýšlejte co všechno by baterie měla „umět“ (termostatická, omezovač teploty, …)

4) informujte se, zda je vybraná baterie vhodná do vaší koupelny (otevřené zásobníky na teplou vodu a průtokové ohřívače někdy vyžadují speciální armatury)

5) přeptejte se na záruky a případný servis




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist