verticut5

Vertikutace nikoliv vertikulace

Mnohdy se VERTIKUTACE mylně nazývá VERTIKULACE, jde však pouze o chybnou záměnu písmen. Hloubková péče o trávník se správně nazývá vertikutace. Vychází z anglického sousloví vertical cut, přeloženo svislý řez. Tento výraz naprosto přesně vystihuje péči o trávník, která se provádí na jaře a na podzim.

Vertikutace by měla být jednou ze základních péčí o trávník. Řada zahrádkářů ji však podceňuje a pokládá za zbytečnou. Není správné se domnívat, že dostačující je pravidelné sečení, zálivka a hnojení. To samo o sobě nezajistí odstranění travnaté plsti, která vzniká dlouholetým sečením a vytváří několika centimetrovou nepropustnou vrstvu,mechu a plevele, které se nachází těsně nad povrchem země. Trávník se jimi zjednodušeně řečeno dusí, nedostává se mu živin a vláhy, neprospívá, neroste a zkrátka nevypadá tak, jak bychom si právě představovali.

Foto: FreeImages.comCo je vertikutace

Vertikutací se tedy rozumí prořezání trávníku do hloubky zhruba 3mm a odstranění nežádoucí plsti, mechu a některých druhů plevele. Slouží k ní buď speciální vertikutační hrábě, na větší plochy motorový vertikutátor. Díky tomu, že se trávník prořeže, dojde k jeho postupnému ozdravení a omlazení. Živiny se dostanou hlouběji do země, podpoří se tím růst nových výhonků a trávník zhoustne a zkvalitní se.

Jak na vertikutaci

Jaro a podzim jsou nejvhodnější dobou na vertikutaci. Ideální jsou podmínky, když je sucho (z příliš mokré půdy by se vytrhávala i tráva), ale na druhou stranu nesmí být kvůli prašnosti trávník přeschlý.

  1.  nejprve trávník nakrátko posekejte
  2. poté trávník prořežte příčně
  3. plochu prořežte podélně, díky tomu docílíte skutečně intenzivního rozřezání plsti, mechu a plevele
  4. následně zajistěte dostatečnou zálivku trávníku, aby nedošlo k jeho vysychání
  5. zejména na jaře je vhodné trávník pohnojit, rychle tak zesílí a doroste
  6. více poškozená místa znovu dosejte travním semenem
  7. vyhrabaný materiál zkompostujte

Nezničí se tím trávník?

Foto: mountfield.cz

Mnoho lidí se takovéhoto zásahu obává. Může se totiž zdát, že na první pohled se trávník „zničí“. Tím, že se rozřezají a vytrhají mechy a plsti vzniklé po předchozích sekáních, tak dříve na první pohled jakž takž ucházející trávník, nyní vypadá uboze a zdevastovaně. Opak je však pravdou! Je to pouze známka toho, že tuto péči již opravdu dlouho potřeboval. Po dosetí bude trávník již za pár týdnů podstatně kvalitnější, hustší a zdravý na rozdíl od travnaté plochy před vertikutací.
Pokud používáte se

kačku se sběrným košem, pak bude provedení vertikutace dostačující jednou za rok. Jinak je vhodné ji provádět dvakrát ročně – na jaře a na podzim.
Vyhrabaný materiál je pak vhodné zkompostovat, stejně jako posekanou trávu. Pro urychlení vzniku kvalitního kompostu prokládejte jednotlivé vrstvy hlínou.

Vertikutační hrábě

Lze je pořídit v cenové relaci od zhruba 300 korun bez násady. Je vhodné je používat na menší plochy, řekněme do 100 m2 nebo na obtížně dostupná místa. Při jejich správném použití a provedení kvalitního prořezu se opravdu zapotíte! Dá se pořídit i dražší varianta s postranními kolečky, které vám práci trochu usnadní. Ty se pohybují v cenových relacích od 1500 korun.

Motorový vertikutátor

Je na první pohled velmi podobný sekačce. Lze si vybrat z elektrické nebo benzínové varianty. Pod kapotou se pak ukrývá sada nožů, které šetrně trávník prořezávají. Na trhu jsou i přístroje, které umí trávník nejen prořezat, ale i „vyčesat“ (odstranit veškeré biologické nečistoty) a provzdušnit. Pořizovací cena je oproti hrábím vyšší, začíná někde na dvou a půl tisících korun, avšak jeho koupě se rozhodně vyplatí. Práce s ním je velmi snadná a jednoduchá. Pokud vám přijde tato investice zbytečná,ale váš trávník tuto péči potřebuje,pak si můžete vertikutátor zapůjčit ve specializovaných hobby marketech.

Kam dál?
Vertikutátor je lékař trávníků
Co s trávníkem po zimě?




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist