693460_64773817

Úspora energie

Neustále se objevují další a nové nápady,jak ušetřit,neboť kdo šetří má za tři! A jak je tomu u vás doma? Také se hrozíte toho kdy a v jaké výši přijde vyúčtování za zvýše zmíněné energie? Zálohy platíte čím dál tím vyšší… a v konečné fázi ještě doplácíte?!

Topení

Zpravidla nejvyššími jsou náklady na vytápění. V rodinném domku lze provést některé z radikálnějších zásahů,které nám ve svém výsledku ušetří nemalou kačku. Pořídit si však například krb či krbová kamna do panelového domu je nesmysl! A přitom topení dřevem je ekonomicky nejvýhodnější.

Jak tedy ušetřit?

Mnohdy se stačí rozhlédnout kolem sebe. Máte doma dlouhé záclony,které překrývají radiátor? Jsou sice hezké,ale tvoří bariéru při vytápění místnosti. Tím,že je zkrátíte ušetříte až 5% nákladů. Také předměty postavené před radiátor nejsou tím nejlepším,natož různé ozdobné kryty,které jsou postavené v mnohých domácnostech před topení. Je pravdou,že možná zakryjí nevzhledná radiátorová žebra – možná by bylo lepší je nechat znovu natřít a příslušný kryt odstranit. Během dne,kdy je rodina v práci a děti ve škole zajisté postačí nastavení topení na nižší hodnotu,po návratu není nic snazšího než termoregulátor nastavit na příjemných 21°C.

Velké tepelné ztráty také představují netěsnící okna. Pořízení nových oken je sice nákladnou záležitostí,ale výsledný efekt v podobě úspory je až 30%. Pro ty z vás,kde na výměnu skutečně rodinný rozpočet nestačí,je vhodné stávající okna utěsnit. Cena těsnění se podle typu pohybuje od 10 do 50 korun za metr.

A co voda?

Největší spotřeba vody,kterou domácnost spotřebuje,proteče v koupelně a na toaletě. Místo každodenního napouštění vany plné horké vody si dopřejte osvěžující sprchu,nejen že ušetříte,ale také uděláte něco pro své zdraví! Své děti,i sebe,naučte to,že během čištění zubů se voda vypíná! Takto proteče do odpadu až 10 litrů vody při každém čištění. Pozor také na porouchané a kapající kohoutky – i zde se úspora výměnou za nové pákové baterie záhy projeví.

A kolik vody zbytečně proteče při obyčejném splachování? Až devět litrů! Při výměně splachovací nádržky sáhněte po té,která je vybavena dvojitým nebo stop tlačítkem. Podle potřeby lze zvolit tlačítko splachující buď třemi nebo šesti litry vody. A to už je rozdíl.

Elektrická energie

Velmi jednoduchým způsobem lze také snížit spotřebu elektrické energie. Noční proud dokáže dosti snížit náklady: zamyslete se nad tím zda by například zapnutí myčky na nádobí nebo automatické pračky ještě chvíli nepočkalo. Největším žroutem energie je lednička,nevkládejte do ní teplé potraviny – pouhé tři milimetry námrazy zvyšují spotřebu energie až o 75 procent. Pravidelné odmrazování také nepodceňujte! Při koupi nového spotřebiče kontrolujte energetický štítek,spotřebiče s označením A,A+ jsou energeticky úspornější. Rozdíl v ceně přitom není tak markantní! A co spotřebiče,u kterých neustále svítí a blikají kontrolky? Musí být opravdu neustále zapnuty? Pouhým vytažením rychlovarné konvice či mikrovlnné trouby ze zásuvky také ušetříte nemalou sumičku…

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist