990287_40707296

Alternativní zdroje energie

Vzhledem k neustálému zdražování energií v důsledku ubývání tradičních zdrojů tepla, jsou stále více diskutovány alternativní zdroje tepla. Pojďme si o nich tedy říct něco bližšího….

Od pradávna se člověk chránil proti chladu. Ohniště bývalo středem rodinného kruhu. Dnes představuje teplo jakýsi komfort, bez kterého si ovšem dokáže život představit jen málo kdo. Zpravidla je vytápění našich obydlí zajišťováno vytápěním, etážovým,ústředním, dálkovým, nebo lokálním. Vzhledem k neustálému zdražování energií v důsledku ubývání tradičních zdrojů tepla, jsou stále více diskutovány alternativní zdroje tepla. Řekněme si tedy jaké vlastně jsou a jaké jsou jejich vlastnosti.

Sluneční energie

Jedná se o moderní a ekologicky čistý zdroj energie. Sluneční kolektory nic nespalují, zachycují energii, která by na zem tak jako tak dopadla. Solární panely dnes spatříme nejen na střechách rodinných domů. Využívají se především jako doplňkový zdroj vytápění a k ohřevu vody. Solární energie je velice důležitou součástí fungování pasivních domů.

Foto: FreeImages.comEnergie větru

Větrné elektrárny se v našich klimatických podmínkách příliš nevyskytují a jejich provoz pro vytápění domácností se nevyužívá. Případná takto využitá energie by byla příliš nehospodárná.

Foto: freedigitalphotos.net_SupertrooperEnergie vody

Malé vodní elektrárny využívají např. obce, případně provozovatelé dodávají takto získanou energii do rozvodových sítí, ale provoz pouze z důvodu využití energie pro domácnosti je takřka nemyslitelný pro vysoké vstupní náklady.

Energie biomasy

Pro získání energie z biomasy se využívají kotle na spalování dřeva, komunálních odpadů, bioplynu a bionafty. Pro obyvatele rodinných domů se nabízí možnost spalování zbytků z lesní nebo hospodářské činnosti, který je různě zpracován. Vyplatí se v místech, kde je snadný přísun tohoto paliva.

Foto: freedigitalphotos.net_xedos4Tepelné čerpadlo

Když je řeč o využívání alternativních zdrojů, nelze opomenout tepelná čerpadla. Ty využívají vodu, zem i vzduch. Tepelné čerpadlo pracuje na stejném principu jako chladnička (chladí potraviny uvnitř, ale zároveň vyrábí teplo). Tepelné čerpadlo funguje stejně, ale s mnohem větším účinkem. Odebírá teplo vodě,vzduchu nebo zemi a pomocí podlahového vytápění (většinou) vytápí.

Podstatou je skutečnost, že potřebujete-li např. 4kWh tepla, zaplatíte pouze 1kWh za energii za provoz kompresoru.

Kam dál?
Solární panely pomohou šetřit
Okno s nulovou ztrátou tepla
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist