symboly na dušičkových dekoracích

Symboly na dušičkových dekoracích

Dušičky jsou v České republice významným svátkem, který se slaví 2. listopadu. Tento svátek je spojený se vzpomínkou na zesnulé a častým navštěvováním hřbitovů, kde si lidé připomínají své blízké. Jedním z nezbytných prvků při oslavě Dušiček jsou typické dušičkové dekorace. Víte, jaký význam mají různé symboly na dušičkových dekoracích? Proč se na hřbitovy nosí právě nazdobené dušičkové věnce, dekorace ve tvaru kříže nazdobené typickými květinami, dekorované anděly nebo proč se zapalují svíčky?

dušičkový věnec

Dušičkové dekorace v sobě mají hluboko ukrytou symboliku, kterou si již dnes neuvědomujeme.

Tradiční symboly na dušičkových dekoracích

Snad každý si 2. listopadu, v den Památky zesnulých, lidově o Dušičkách, vzpomene na své blízké zesnulé. Tradičně se v této době hojně navštěvují hřbitovy, kam se nosí typická dušičková výzdoba a dekorace. Víte však, jaký význam mají tradiční symboly používané na dušičkových dekoracích?

Běžně se na hřbitovy nosí dušičkové věnce, dekorace ve tvaru kříže, andělé, zapalují se svíčky,  Dušičkové dekorace jsou různé typy věnců, aranžmá a dalších ozdob, které se umisťují na hroby či pomníky. Tyto dekorace slouží jako vyjádření úcty a vzpomínky na zesnulé. Jsou nedílnou součástí rituálů spojených s Dušičkami.

věnec na dušičky

Tradiční dušičková výzdoba má tvar kruhu.

Dušičkový věnec ve tvaru kruhu

Aniž bychom si to uvědomovali, tak je kruh jedním z nejčastěji používaných symbolů na dušičkových dekoracích. Tvar kruhu mají typické dušičkové věnce. Právě tento tvar má hluboký význam spojený s nekonečností, životem a smrtí. Kruh na dušičkových věncích představuje nepřerušený cyklus života a smrti. Takový věnec vyjadřuje trvání paměti na zesnulého a nepřetržité pouto, které nás se zesnulým spojuje.

dušičková výzdoba

Dušičková výzdoba je vždy bohatá a doplněná a množství svíček a luceren.

Dekorace ve tvaru kříže

Kříž je dalším častým symbolem na dušičkových dekoracích. Je spojený s náboženskými hodnotami a vírou. Aranžmá ve tvaru kříže vyjadřují náboženskou dimenzi dušičkového rituálu. Tímto symbolem vyjadřujeme naši víru v naději na vzkříšení a posmrtný život.

kříž na hrob

Velmi oblíbené jsou dekorace ve tvaru kříže.

Dekorace ve tvaru srdce

V posledních letech se stále oblíbenější stávají dekorace ve tvaru srdce. Srdce je symbolem lásky a památky na milované a blízké osoby. Tento tvar však nemá své prameny v historii, ani v náboženské tradici. Tento typ krásných dekoracích lze však v posledních letech na hřbitovech spatřovat stále častěji.

srdce na hrob

Stále častěji se objevují dekorace ve tvaru srdce.

Symboly přidávané k dekoracím

Kromě kruhu a kříže se na dušičkových dekoracích často objevují další symboly, které mají speciální význam. Jedním z nejčastěji používaných symbolů jsou andělé. Andělé představují spojení se světlem, ochranou a poselstvím věčného života. Jejich přítomnost na dekoracích tedy symbolizuje ochranu a stráž nad hrobem zesnulého.

K Dušičkám také neodmyslitelně patří zapalování svíček. Je to tradiční zvyk symbolizující světlo, které zesnulým osvětluje cestu. Svíčky také vyjadřují naši připravenost a ochotu se spojit se zesnulými a vyjádřit jim tak úctu.

lucerna na hřbitov

Bez zapálených svíček a mihotajících se světel v lucernách si lze Dušičky jen těžko představit.

Použití specifických květin a barev má také svůj význam. Na dušičkových dekoracích se často používají květiny jako chryzantémy, které jsou považovány za symbol kvetoucího života a vzpomínky. Barevná paleta je obvykle omezena na přírodní a tlumené barvy, což vyjadřuje vážnost a úctu k zesnulým.

Vše má svůj hluboký význam

Jak jste se tedy dozvěděli, tak vše má svůj význam. I tradiční dušičkové dekorace. Není náhoda proč právě kruh, kříž, andělé, svíčky, barvy a květiny. Každá zdánlivá maličkost má svůj pevně zakořeněný význam. Jen jsme již možná zapomněli proč. Až tedy budete letos kupovat nebo doma připravovat dekorativní výzdobu na hřbitov, vzpomeňte si, že vše má svůj důvod a mystický význam.

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist