stavba domu bez stresu

Stavba domu bez stresu: Důležité kroky k úspěšnému stavebnímu procesu

Máte sen o vlastním domku, ale nevíte, kde začít? V našem článku vám přinášíme přehled základních důležitých kroků, které vám pomohou připravit se na úspěšnou stavbu domu. Bezproblémový stavební proces není jen pro odborníky, ale i pro obyčejné lidi, kteří chtějí uskutečnit svůj sen o bydlení. Od financí až po výběr stavební společnosti. Naše doporučení a tipy vám pomohou vstoupit na správnou cestu k dosažení vašeho vysněného domu. Pojďte se tedy podívat na to, co udělat pro to, aby byla stavba domu bez stresu.

Hlavní krok – FINANCE

Stavba domu bez stresu = zajištění dostatečného finančního rozpočtu. Prvním a zpravidla tím nejdůležitějším krokem, než se pustíte do stavby domu, je zvážit své finanční možnosti. Určit si rozpočet a propočítat, jaké náklady na stavbu domu můžete očekávat.

nový dům

Stavba domu bez stresu, to je dostatek financí a pečlivé plánování.

Při propočtu byste měli zohlednit předpokládané náklady na základní stavební práce, jako je zakládání domu, výstavba konstrukce, zdiva, střechy a také náklady na elektroinstalace, vodoinstalace a topení. Neměli byste zapomenout ani na náklady na interiér, jako jsou podlahy, obklady, kuchyňská linka, koupelna a další vybavení. Důležité je také zohlednit dodatečné náklady, které souvisí se stavbou domu. Patří sem například náklady na potřebné povolení, pojištění, poplatky související s připojením na inženýrské sítě, nebo případné stavební dozory. Zahrnout byste také měli případnou rezervu, protože při stavbě je vše jiné na papíře a jiné v reálu, při samotném průběhu stavby.

Je důležité být realistický a pečlivý. V nepříznivém případě by nedostatek financí mohl zpomalit nebo dokonce zastavit stavbu domu.

Dobrý projektant je polovina starostí!

Výběr správného projektanta může být pro úspěšnou stavbu domu klíčový. Projektant vás provede všemi fázemi stavby, pomůže vám s výběrem materiálu a navrhne vhodné řešení pro realizaci vašich představ a požadavků.

Hlavním úkolem projektanta je zabezpečit, aby váš dům byl funkční, bezpečný a splňoval vaše požadavky a představy. Při výběru projektanta je dobré zjistit, zda jste naladěni „na stejnou notu“ a zda jste spolu schopni komunikovat. Komunikace je v této fázi klíčovou. Projektant by měl být schopen vyslechnout vaše přání a představy a navrhnout takové řešení stavby, které vám bude vyhovovat. Projektant nejen navrhne vzhled a dispozici domu dle vašich přání a očekávání, ale pomůže vám také s výběrem vhodného stavebního materiálu. Navrhne dispozici domu, energetickou náročnost a další. Budete s ním konzultovat celou řadu důležitých aspektů týkajících se vašeho budoucího bydlení. Zároveň bude projektant spolupracovat s dalšími odborníky, jako jsou stavební technici a projektanti instalací (elektro, voda, topení), aby zabezpečil, že váš domov bude navržen a postaven správně a v souladu se všemi předpisy.

Ještě před samotným zadáním realizace konkrétního projektu si nechejte vypracovat jednoduchou základní studii budoucího domu. Studii by měl schválit městský architekt. Teprve potom se pusťte do podrobného rozpracování projektové dokumentace. Ušetříte si tím čas, nervy a hlavně finance.

Bez povolení to nepůjde

Pro stavbu domu je nutné získat potřebná povolení. Zde je důležité být pečlivý a mít vše zajištěné včas s ohledem na místní stavební předpisy. Ideální je osobně zajít na stavební úřad příslušné obce a zjistit, jaké konkrétní náležitosti budete k vašemu záměru potřebovat.

povolení ke stavbě

Před samotnou stavbou je nutné zajistit potřebná povolení.

Nový stavební zákon zavádí od roku 2023 jednotné stavební řízení, které by mělo zrychlit a zefektivnit povolování výstavby. Při stavbě rodinného domu je obvykle nutné získat povolení k umístění stavby a povolení realizace stavby. Existuje také možnost stavby tzv. na ohlášku, a to v případě, že se jedná o menší stavbu do určité velikosti zastavěné plochy.

Vhodný pozemek pro stavbu domu

Ruku v ruce se zjišťováním jaká povolení budu ke stavbě potřebovat a jednáním s projektantem je výběr stavebního pozemku. Každý projektant bude zpravidla chtít stavební pozemek navštívit a na místě, s ohledem na velikost, polohu a orientaci pozemku, s vámi konzultovat vaše základní představy o budoucím domě.

Ještě před zahájením projektování domu je důležité vědět, zda je pozemek schválený jako stavební parcela. To se dozvíte na příslušném stavebním úřadě a souvisí s územním plánem obce.

 

Dům na klíč? Stavební společnost na dílčí práce nebo stavba svépomocí?

Tohle rozhodnutí je důležité pečlivě zvážit. Každá varianta má své pro a proti. Zkuste zkoordinovat své časové možnosti, finance a na základě projektu zkuste navrhnout hrubý harmonogram prací. To vám pomůže vnést trochu světla do toho, zda pro stavbu vybrat společnost, která zajistí stavbu na klíč, nebo zda zvolit jinou variantu realizace stavby.

 




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist