Správná péče o trávník

Správná péče o trávník

Správná péče o trávník vyžaduje ideálně pravidelnou údržbu – sekání, zavlažování a hnojení. Na oplátku nám ale poskytne lákavý a úžasný prostor pro relax, hry i zábavu. Máme pro vás pár tipů, jak udržet trávník v kondici v zahradě, kde si hrají děti, pobíhají domácí mazlíčci a zároveň, jak podporovat různorodost a prostor pro přírodu a nedělat z trávníku jen „unylou“ zelenou plochu bez života.

Pro domácnosti s dětmi nebo čtyřnohými kamarády se trávník automaticky stává hřištěm. Když na trávníku neřádí děti ani zvířata, lze se soustředit na vytvoření vizuálně atraktivního prostoru. Chcete podpořit biodiverzitu a zároveň udržet zdravý trávník? Využijte několik postupů péče o trávník, jejichž využitím vytvoříte prostředí, které láká a podporuje různé druhy volně žijících živočichů.

udržovaný trávník

Udržovaný trávník přímo láká ke hrám dětí na zahradě.

Péče o trávník pro děti

Abyste jej udrželi bezpečný a příjemný pro ratolesti, dodržujte určité zásady péče o trávník.
Nejdůležitější je:

  • Výběr vhodné travní směsi pro vysoce namáhané trávníky. Ideální je ta, jež je určena na hřiště a sportoviště. Tvoří ji odolné druhy travin, jejichž semínka vytvářejí robustní, pevný a odolný trávník. Výhodou je rychlá regenerace, relativně nenáročná péče a zřídkavá potřeba sekání.
  • Pravidelné provzdušňování do hloubky 2 až 4 cm, tak zmírníte zhutnění půdy způsobené aktivitami dětí. Provzdušnění podpoří lepši cirkulaci vzduchu a absorpci živin. Pro tento účel je nutný ruční nebo elektrický vertikutátor.
  • Hnojení a ošetřování trávníku, k tomu vždy používejte výrobky bezpečné pro děti a šetrné k životnímu prostředí.
  • Zajistěte hluboké zalévání asi jednou týdně. Intenzivní zálivkou podpoříte růst kořenů a tráva bude odolnější vůči pohybu. Trávník pak také lépe snáší období sucha.

Dokonalý trávník pro mazlíčky

Čtyřnozí kamarádi nám přinášejí radost, ale umí se na trávníku podepsat. K vytvoření bezpečného a vhodného prostředí pro chlupáče, dodržujte několik pravidel. Jedině, tak si vy i váš pes pobyt na zahradě opravdu užijete.

Abyste vy, ale i váš čtyřnohý mazlík, měli z pobytu na zahradě a relaxu na trávníku radost, je fajn dodržovat pár zásad.

  • Ujistěte se, že v zahradě nemáte pro mazlíčky toxické rostliny. Znát jedovaté rostliny je důležité zejména tehdy, pokud je zvířátka rády okusují. Mezi nejznámější rizikové rostliny patří tulipány, narcisy, lilie či hyacinty. Tyto květy vysazujte do vyvýšených záhonů, nebo je od zbytku trávníku oddělte.
  • Při výběru produktů na péči o trávník volte takové, jež nejsou škodlivé pro zvířata. Pravidelně po nich uklízejte – výkaly mazlíčků mohou obsahovat škodlivé bakterie a způsobit změnu barvy trávy. Pokud zpozorujete hnědé skvrny od moči, oblast dobře zalejte, abyste zředili koncentraci moči a minimalizovali další poškození trávy.

Trávník pro radost

Okrasný trávník je pastvou pro oči a hodí se do udržované zahrady. Travní směs pro něj se skládá z mimořádně jemných travin, které vytvoří hustý, zakrslý a tmavě zelený koberec se sametovým povrchem. Aby vypadal vždy dokonale, dodržujte správný harmonogram sekání a hnojení.

  • Používejte hnojiva s postupným uvolňováním, jež trávníku poskytnou stálou výživu na delší období. Podpoří stabilní růst a sníží potřebu častých aplikací. Trávník lze hnojit od března do října.
  • Pravidelně kontrolujte, zda se na trávníku nevyskytne plevel. Doporučujeme ruční vytrhávání plevele a minimalizaci herbicidů.
  • Pro upravený vzhled, dodržujte pravidelné sekání. Tráva by se měla při každém sekání zkrátit o polovinu až dvě třetiny, přibližně na 5 cm. V půlce léta ji ponechte trochu delší, aby lépe odolávala suchu.
  • Zdravý trávník se neobejde bez důkladného zalévání. Ideální jsou automatické systémy, které zajistí přísun správného množství vody ve správný čas. Zaručí komfort při zavlažování, a zároveň jsou ekologické. Ušetří až 70 % spotřebované vody.

Podpořte biodiverzitu

Vyhněte se používání chemických pesticidů a herbicidů, jež škodí užitečnému hmyzu a narušují přirozenou rovnováhu ekosystému. Zvolte raději organické metody ochrany proti škůdcům nebo přírodní alternativy. Místo rozsáhlého trávníku vyhraďte část pro záhony s divokými květy. Vysázejte rozmanité druhy stromů, keřů a květů. Zahrňte druhy, které kvetou v různých obdobích roku. Zajistíte tak stálý zdroj potravy pro opylovače a přilákáte hmyz a ptactvo.

krásná zahrada

Aby váš trávník nepůsobil jako fotbalové hřiště bez života, vyčleňte záhony a prostor pro pěstování květin a zachování přirozeného přírodního prostředí pro různé živočichy a ptactvo, které se v zahradě mohou vyskytovat.

Dobrým tipem je výsadba rostlin a bylin, jež přirozeně odpuzují různé škůdce. Na rozdíl od okrasných trávníků nechte při sekání některé části neposekané, aby poskytly úkryt pro malá zvířata a hmyz. Delší tráva vyhovuje ptákům lovícím zahradní škůdce.

Připraveno ve spolupráci se společností HORNBACH.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist