bazen-1

Sezóna koupání nemusí končit na podzim

Během léta si mnozí z nás navykli na osvěžení v bazénu, ti šťastnější pak přímo na vlastním pozemku. Podzim ale sezónu koupání pod širým nebem ukončí. Pro ty, kdo se s tím neradi smiřují je řešením vlastní vnitřní bazén.

Ideálním způsobem jak „dostat bazén pod střechu“, je integrovat tento záměr do projektu už v přípravné fázi stavby rodinného domu. Vyhneme se tak komplikacím, které dodatečné zřizování bazénu znamená. Ani ty ale nemusí být při dodatečném zřizování domácího bazénu nepřekonatelnou překážkou. Pro obě varianty stejně platí obdobná pravidla.

Roger_flickr.com

Lokalizace je důležitá

Klíčovým rozhodnutím je volba umístění prostoru, který bude jako domácí zastřešené koupaliště sloužit. Musíme hlavně uvážit, jak bude v provozu bazén využíván – intenzivní využívání bazénu všemi obyvateli domu svědčí pro jeho umístění do centra stavby. Pokud tomu tak není, je lepší lokalizací odlehlejší část domu, nejraději s jižní nebo jihovýchodní orientací.

Promyslet se musí i další důležitý moment – propojení bazénového interiéru s vnějším prostředím (např. výstup skrze prosklenou stěnu na terasu) i s interiérem. To je zvlášť důležité pro ochranu ostatních funkcí domu a zřejmě nebude nejvhodnější umístit bazén hned vedle klidové zóny domu s ložnicí nebo dětským pokojem. Je také třeba počítat s tím, že bazén integrovaný do celkové kompozice domu vyžaduje určitý prostor navíc – pokud nemá sloužit pouze ke kondičnímu plavání, měl by být kolem něj vytvořen dostatek místa k posezení a pobytu.

Co znamená vlastní provoz

Salvatore Vuono_Freedigitalphotos.netJinou kapitolu představují technologie a hospodárný provoz domácího bazénu. Provozovat bazén s plným komfortem znamená vyšší nároky na energie, které bude třeba na temperaci, odvlhčení a větrání. Projekt by tedy měl počítat s šetrnými technologiemi – s výhodou lze využívat k ohřevu bazénové vody solárně termické kolektory – a nelze podcenit ani tepelnou izolaci stěn sousedících s exteriérem. Ty totiž bývají často z velké části prosklené a právě tyto plochy se mohou stát nežádoucím zdrojem tepelných ztrát.

Bazénové technologie – zvlášť pokud počítáme např. s bazénem s protiproudem – mohou představovat významný zásah do stavby. Všechny tyto aspekty by měl vzít v úvahu zkušený projektant, jehož výběr je také pro výsledný efekt zásadní.

Riziko vlhkosti

Vodní plocha v interiéru znamená i určitá rizika, zejména jde o vlhkost, která může poškodit konstrukce domu. Proto musí být odpařování vody z hladiny efektivně řešeno. Toho lze dosáhnou s pomocí moderních odvlhčovacích jednotek, které pracují podobně jako tepelné čerpadlo a spojují funkci odvlhčení a šetrného zacházení s energiemi. Vlhký vzduch odčerpávají z interiéru a zároveň využívají jeho tepelný potenciál – suchý teplý vzduch je vracen zpět do interiéru. Při pouhém odvětrávání vlhkého vzduchu do exteriéru by vznikaly značné tepelné ztráty.

Konstrukce v různých variacích

Stejně jako u dalších staveb, je i pro domácí bazén rozhodující konstrukce, do níž bude bazénová voda napuštěna. Musí splňovat vysoké kvalitativní nároky pokud jde o vodotěsnost, ale i schopnost tepelně izolovat.

Nejběžnější jsou konstrukce z betonu, umožňují v podstatě jakýkoliv tvar bazénu beton je také velmi odolný a má dlouhou životnost. Nevýhodou jsou velká pracnost a nároky na dokonalost a přesnost řemeslného provedení. Alternativou k betonu jsou bazény, kde základ konstrukce tvoří tvárnice. Mají obdobné klady jako betonové bazény a jejich výstavba je navíc rychlejší. Omezením aleje v menší možnosti vytvářet oblé tvary.

Koho nezláká beton ani tvárnice,může sáhnout po bazénu s použitím nerezové oceli, který má prakticky neomezenou životnost, je elegantní jeho instalace je oproti stavbě betonové konstrukce snadná. Také cena není u tohoto řešení malá. Levnější variantou je bazén tvořený laminátovou skořepinou, který vykazuje značnou odolnost a také pokud jde o tvar, je velmi variabilní. Riziko laminátu ale spočívá v snazším poškození jeho povrchu.

Kam dál?

Zastřešení bazénu – zbytečnost nebo nutnost?

Bezpečnost v okolí bazénu

 

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist