předsíň

Předsíň

Každá předsíň je jakousi křižovatkou a spojnicí celého bytu. Je to také první místo, které spatří přátelé, když vás přijdou navštívit. Jejímu zařízení a vzhledu byste proto měli věnovat patřičnou pozornost. Vždyť i tato zanedbatelná část bytu je vaší vizitkou!

Funkce předsíně je nezaměnitelná – odkládáme zde své svršky a obuv, své místo zde má i věšák na klíče, stojan na deštníky, zrcadlo, možná malá skříňka a řada dalších nezbytných drobností. V klasických panelákových bytech bývá v předsíni umístěna také vestavěná skříň. Předsíň by měla být zařízena hlavně účelně a zároveň elegantně. Měla by vypovídat něco o nás samých, o našem vkusu.

Přesíň je prvním místem, které spatříme při návratu po namáhavém dni domů a zároveň místem posledním, které vidíme při odchodu. Celkový dojem lze ovlivnit nejenom důmyslným zařízením, ale také barevnou kombinací. Velké divy dokáže z malého prostoru udělat zrcadlo.

Podlaha

Bude v předsíni koberec, dlažba či linoleum? O této otázce rozhoduje hlavně ten faktor, zda do předsíně vstupujeme již přezutí, nebo se přezouváme až uvnitř bytu. Ve druhém případě bychom měli zvolit takové podlahové krytiny, které se budou snadno udržovat. Nejvhodnější proto bude linoleum nebo dlažba. Efektní také je, rozdělit předsíň na dvě části. V jedné se budete přezouvat a v druhé se již pohybovat v domácí obuvi, zde pak můžete mít i koberec. Velmi efektivní je například příčné rozdělení předsíně dvěma druhy podlahových krytin. V žádném případě by však neměla přede dveřmi chybět předložka. Přeci jenom vstup se zablácenými a mokrými botami dovnitř bytu nebude asi tím nejvhodnějším.

Foto: andeelayne.blogspot.cz

V malých prostorách volte raději světlé odstíny. Předsíň sladěná do tmavších odstínů může vyvolávat stísněný dojem.

Barvy

Barevné ladění místnosti bývá ovlivněno její velikostí. Je známo, že tmavší odstíny zmenšují, zatímco světlejší prostor opticky zvětší. Obecně platí, že bychom v předsíni neměli kombinovat více než tři barevné odstíny. Spolu s barvou místnosti by také měl být sladěn nábytek a ostatní doplňky.

Nábytek

Řada předsíní slouží spíše jako malé překladiště – je zde věšák, přeplněná vestavěná skříň, plno bot, kolečkové brusle a někde i jízdní kolo! Ačkoliv tento malý prostor neoplývá dostatkem místa na umístění většího množství polic a skříní, přesto lze tento prostor s trochou důmyslnosti vyřešit pěkně a přitom efektivně. Řada firem nám zhotoví do příslušného prostoru skříň na míru – ty kvalitní nám nabídnou zhotovení odborného návrhu zcela zdarma. Do skříně pak pohodlně umístíte bundy a kabáty, do případných polic potom sezónní oblečení v podobě šál a kulichů. Můžete si také pořídit skříňovou sestavu určenou pro předsíně. Její součástí bývá zrcadlo, věšáky, botník a častokrát i nižší skříňka, kterou oceníte i při nazouvání obuvi. Do malé úzké chodby se bude hodit spíše užší subtilnější nábytek, který nebude působit dojmem, že je místnost příliš přeplněná. Neměli byste také zapomenout na menší poličku na odkládání klíčů – ideální bude s věšáčky. V bytech s vysokými stropy zvažte možnost, zda byste je nemohli využít k umístění skříněk, neboť úložného prostoru v každé domácnosti není nikdy dost.

Foto: lillakamomilla.blogspot.it

Při plánování dobře promyslete úložné prostory.

Botník

Tato část nábytku zde tvoří samostatnou kategorii. Jeho velikost volíme podle počtu členů domácností. Ačkoliv se může stát, že dáma a její vášeň pro boty naplní k prasknutí botník, který by pohodlně postačoval čtyřčlenné domácnosti. Měla by zde být umístěna obuv, kterou právě používáme. Sezónní pečlivě očištěnou a ošetřenou ukliďte do skříně, komory nebo sklepa. Botník by měl být umístěn v těsné v blízkosti vchodových dveří.

Osvětlení

Nezapomínejte na dostatečné osvětlení. Také vypínače by zde měly být rozmístěny nanejvýš logicky. Tak abyste při odchodu nemuseli kvůli zhasnutí přecházet celou místnost. Rozhodně se vyplatí mít v předsíni více vypínačů – vedle vchodových dveří i u dveří vedoucích do obytné části domu.

Doplňky

Doplňky dodávají každému interiéru ráz toho pravého domova a útulnosti. V případě předsíně bychom to však s nimi rozhodně neměli přehánět. Vhodným doplňkem, který ocení zvláště dámy je zrcadlo. Místnost opticky zvětší a můžete v něm ještě naposledy zkontrolovat svůj vzhled před odchodem. Jestli-že sem hodláte umístit obrázky, pamatujte, že jejich rámy by měly být sladěny s ostatním nábytkem.

Kam dál?
Vchodové dveře: ochrana i krása
Doma by se měl každý cítit v bezpečí




There is 1 comment

Add yours
  1. jira

    Moc hezká inspirace. Zvlášť ta třetí bílá předsíň se mi dost líbí! My máme některé kusy nábytku jinde v bytě bílé a zatím se nám to vždy osvědčilo. Dokonce i sedačku, co máme tady z Paulline. Ale to jsme se dostali jinam. V tmavší předsíni to prostor i se zrcadlem prosvětlí, tak to by byl pro nás zhruba ideál… Jinak to osvětlení máme přesně, jak píšete, jedno je na začátku chodby, druhé se nachází na konci, to bych všem doporučil!


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist