Pojistěte si domácnost tak, aby byla opravdu pojištěna: Jak se vyhnout nejčastějším chybám?

Na začátek pár zajímavých statistických údajů. Češi investují do svého bydlení nemalé částky, ale jen 40 % domácností má sjednáno pojištění. A to většinou proto, že o něm nemají dostatek informací, případně si myslí, že jim nic nehrozí. Opak je pravdou a jen málokterý produkt má své opodstatnění jako právě pojištění domácnosti.

Jenomže nestačí uzavřít „nějaké pojištění“. Pokud jste kývli na první nabídku, která vám přistála v e-mailové schránce, případně vám pojistku vnutil známý, aniž by s vámi vyřešil podrobnosti, pravděpodobně byste byli v případě nečekané pohromy zklamáni výší vyplacené částky. Naprosto zbytečně můžete přijít o desítky až statisíce korun. Zlobit se však můžete pouze sami na sebe.

Strašák jménem podpojištění

Prvním krokem je stanovení rizik. Ujasněte si, co od pojištění čekáte a před čím by mělo vaši domácnost chránit. Následuje kalkulace odpovídajícího pojistného, což může být časem problém.

foto: ergo.cz

Majetkové pojištění by mělo vždy odpovídat aktuální hodnotě pojištěného předmětu. Byt v hodnotě milionu korun by měl být pojištěn na stejnou částku – jinak při pojistné události obdržíte pouze poměrnou část k hodnotě domácnosti. Dojde-li k rozsáhlejším škodám, může být rozdíl o desítky až stovky tisíc korun nižší, než kolik činila skutečná hodnota majetku.

Takže pokud se v průběhu času hodnota bytu pojištěného na milion korun zdvojnásobila, ale zůstal pojištěn na původní částku, pojišťovna vám zaplatí pouze polovinu plnění.

Ovšem pozor, opačně to nefunguje: pojistíte-li si byt v hodnotě milion korun na dva miliony, při jeho zničení dostanete pouze milion.

Buď budete aktualizovat smlouvu, nebo…

Tzv. podpojištění lze předejít dvěma způsoby. Prvním je aktualizace smlouvy podle měnící se hodnoty domácnosti. Druhou možností je pojištění nemovitosti na základě obytné plochy.

Chcete-li mít jistotu, že vaše domácnost bude vždy stoprocentně chráněna, bude pro vás lepší druhá varianta. Kalkulaci podle m² obytné plochy nabízí ERGO pojišťovna v rámci produktu Bezpečný domov PLUS. Navíc k němu zdarma poskytuje také praktické pojištění odpovědnosti za škodu. To se vám bude hodit v momentě, kdy vaší vinou vznikne škoda na zdraví či majetku dalších osob.

foto: ergo.cz

Pojištění Bezpečný domov PLUS lze sjednat pro rodinný dům (s max. dvěma byty), byt v osobním vlastnictví, nemovitost ve fázi stavby, rekreační objekt či trvale obydlenou domácnost. Výjimkou nejsou ani bazény, vedlejší budovy na jiném pozemku (garáž…) a vybavení kanceláře či ordinace. Podrobnější informace a aktuální pojistné podmínky najdete na ergo.cz.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist