1302218_50183007

Pojištění nemovitosti

vchod do řadového domuMusíme si uvědomit,že rodinný dům či byt nám slouží především jako střecha nad hlavou.

Pro většinu z nás,kteří si nemůžeme dovolit zajištění své životní úrovně tučným finančním kontem,je zajištění pomocí pojištění naprosto nezbytné. V případě přírodní či jiné katastrofy,při které je poničena nebo zcela zničena naše nemovitost,následují mnohdy katastrofické finanční dopady. Samozřejmě – pokud není nemovitost dobře pojištěna!

Pojišťovny slibují klientům pomoc v nouzi,ale rozhodně to nejsou žádné zaopatřovací ústavy. Při sjednávání smlouvy bychom proto měli alespoň zhruba vědět,o čem vlastně pojišťovací zprostředkovatel mluví …

Pojištění nemovitosti  x  pojištění domácnosti

Mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti existuje zásadní rozdíl. Zatímco nemovitost tvoří zdivo,stěny,podlahy,střechy atd.,domácností se rozumí to co je „uvnitř“ – nábytek,spotřebiče,osobní věci a podobně. Pojistit lze také vedlejší stavby jak např. garáž,kůlnu,bazén,stodolu … Často se stává,že klienti mají mylné představy o tom,co vše mají vlastně pojištěné – potom je často čeká nemilé překvapení při pojistném plnění ze strany pojišťovny. Mnohdy za to můžou i sami pojišťovací poradci,kteří dostatečně nevysvětlí obsah pojistné smlouvy. Ale protože neznalost neomlouvá,a my stvrzujeme svým podpisem,že jsme se smlouvou obeznámeni,mnohdy nám zbudou jen oči pro pláč.

Pojištění nemovitosti

Podmínkou aby pojišťovna nemovitost pojistila je její dobrý technický stav! V poslední době je důležité i to,kde se nemovitost nachází – pojišťovny odmítají pojistit nemovitosti v zátopových územích,nebo si za toto zvýšené riziko nechají náležitě zaplatit.

Běžnou součástí nabídky pojišťoven je i odpovědnost za škody vyplývající z vlastnictví a držby nemovitosti – např. když se ze střechy uvolní taška a zraní souseda,nebo když pes pokouše listonoše.

Pojištění nemovitosti se vztahuje především na „sdružený živel“ tj.: požár,voda,vítr. POZOR! Rozsah pojištění si sami volíme,měli bychom tedy dobře zvážit,která rizika nám hrozí – podle toho sjednat případný větší rozsah pojistné ochrany. Pojistit lze např. i vandalismus,pád letadla,povodeň,náraz dopravního prostředku …

Podstatnou součástí pojistné smlouvy je pojistná částka. Pojistnou částku si také volíme sami. Měla by být dostatečně vysoká,aby stačila na vystavění naši nemovitosti a to v „dnešních cenách“. Velice důležité je,aby pojistka kterou uzavíráme byla na tzv. novou cenu! Často se stává,že klienti pojišťoven mají uzavřenou pojistnou částku na tzv. cenu časovou – v tomto případě při plnění ze strany pojišťovny dostanete při likvidaci škody pouze plnění v cenách platných v době uzavření pojistné smlouvy! (za kolik jsme pořídili novostavbu RD před 15ti či 20ti lety…). 

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti zahrnuje škody na věcech,které jsou součástí bytu. Vztahuje se obvykle na riziko krádeže,živelné zkázy,požár,… Mimo základního pojištění lze také pojistit samostatné věci,které mají  vyšší hodnotu.

Při určování pojistné částky u pojištění domácnosti bychom si měli uvědomit,co vše doma skutečně máme a jakou to má hodnotu. Je nepříjemné při likvidaci škod zjistit,že jsme vybavení naší domácnosti podhodnotili a dostaneme pouze zlomek skutečné pořizovací hodnoty zničených věcí. I zde lze sjednat různé druhy připojištění jako např. odpovědnost za škody apod.

Rada na závěr

Při uzavírání pojistné smlouvy se ptejte na vše co Vám není jen trochu jasné,nechte si doporučit všechna možná připojištění,která se k pojistné smlouvě vztahují,i když je třeba vůbec nevyužijete. Svého pojišťovacího poradce vyzpovídejte nanejvýš svědomitě – v případě pojistného plnění na něj nebudete vzpomínat ve zlém!

Ilustrační foto: sxc.hu




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist