okrasné jabloně, malus crittenden

Jak na okrasné jabloně

Okrasná jabloň, to je oblak květů zjara, barvitě olistěná korunka v létě a podzim ve znamení zářících miniatur jablíček.Rubínové, červené a oranžové plody se umí pevně držet větviček a vydrží zdobit zahrádku až do jara.

V minulosti se okrasné jabloně často sázely jako alejové dřeviny. S návratem zahrad v přírodním stylu se stále více uplatňují jako atraktivní solitéry vhodné i pro malé pozemky. Některé z nich je možné pěstovat i ve větších nádobách jako tzv. mobilní zeleň. Vyjímají se stejně pěkně na terase, u pergoly i na větším balkoně.

Pokud chcete okrasné jabloně pěstovat na trávníku jako solitérní strom, zvolte odrůdu s drobnými plody, které na rostlině drží dlouho do zimy. Odrůdy s většími dužnatými plody vysazujte raději do ucelených záhonů s keřovým patrem, nebo s podsadbou trvalek.

Foto: Zdeněk Roller

Okrasné jabloně lze pěstovat i v přenosných nádobách – jsou pak hezkým prvkem teras či balkónů.

Výhody minijabloní

Doba kvetení okrasných jabloní je sympaticky dlouhá: trvá od poloviny dubna přes celý květen a některé zasahují dobou květu až do června. K tomu na rozdíl od běžných jabloní kvetou okrasné hybridy nejen klasicky, tedy bíle, ale i růžově, fialovo růžově, purpurově červeně i temně purpurově s řadou mezitónů. Jejich květy mohou být jednoduché, poloplné, nebo plné s šesti více jak deseti korunními lístky.

Kromě barvy a formy květů si můžete vybírat i různé zbarvení listů. Vedle sytých odstínů zelené mohou mít i nádech do bronzové, červené, hnědočervené i purpurové.

Jednotlivé druhy a kultivary se od sebe liší řadou morfologických znaků, vyznačující se různou intenzitou růstu, velikostí a tvarem koruny – od široce rozložitých, nepravidelných, kulovitých, vejčitých až po sloupovité nebo převislé.

Foto: Zdeněk Roller

Doba květu okrasných jabloní je poměrně dlouhá, budou tak vaši zahradu v rozkvětu dlouho zdobit.

Pěstování okrasných jabloní

Okrasné jabloně jsou nenáročné dřeviny, které pro svůj zdravý růst, kvetení a bohatou násadu plodů potřebují slunečné až polostinné stanoviště a hlubokou, dobře propustnou, vlhkou a výživnou půdu. Ve stínu málo kvetou a jejich plody se řádně nevybarví. Preferují hlubší a výživnou půdu, dobře zásobenou vláhou, přizpůsobí se však i méně kvalitním půdám, jen rostou pomaleji. Nevhodná je půda podmáčená a extrémně suché půdy.

Mezi kvalitní okrasné jabloně s ozdobnými plody, které každoročně plodí, patří např.: Arrow, M. baccata a několik jejich kultivarů, M. dawsoniana, Dorothea, M. floribunda, Makamik, M.x purpurea Aldenhamensis a Lemoinei, M. sieboldii, Ormiston Roy, Red Jade, Lady Northcliffe, Gorgeous, Red Sentinel a M. coerulescens.

Bílé květy mají kultivary ‘John Downii‘, ‘Golden Hornet‘, ‘Fontána‘, ‘Red Sentinel‘, ‘Beauty‘. Květy bělavě růžové až růžové mají ‘Prof. Sprenger‘, ‘Red Top‘, ‘Van Eseltine‘, ‘Lady Northcliffe‘, M. micromalus. Tmavě červené až temně purpurové květy mají Almey, Makamik, Liset, Fryderik Chopin.

Foto: Zdeněk RollerZ historie jabloní

Jabloně patří k nejdéle pěstovaným ovocným stromům. Ve starověku se pěstovalo hned několik odrůd, ale až koncem 18. století pěstování jabloní nabralo na tempu. Původní botanické druhy, které se dnes pěstují jako okrasné, se nejdříve začaly pěstovat kvůli ovoci. Teprve později se k nim šlechtitelé vrátili jako k základu pro pěstování okrasných druhů a odrůd.

Jednu z největších sbírek okrasných jabloní vlastní pražská Dendrologická zahrada, která čítá dvě stě kultivarů.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist