705203_81932901

Zahrádkářův rok – LEDEN

Ačkoli bývá zahrada ještě ukrytá pod sněhovou peřinou, zahrádkáři ani v lednu nezahálí. Počátek roku je vhodný k zamyšlení, jak zahradu upravit, vylepšit, popřemýšlet nad tím, co budeme letos pěstovat. Věnujeme se ovocným stromům a ošetření jejich kůry. Chráníme rostliny před mrazem. Je čas douklidit to, co jsme na podzim nestihli.

Foto: FreeImages.comLeden v okrasné zahradě

Jsou to především stále zelené dřeviny, co oživují zimní období zahrady. Svérázný charakter dodávají v tomto období především jehličnany, které ve správně vybraném seskupení působí dekorativně po celý rok. Listnaté okrasné dřeviny i opadavé listnáče pak zdobí zahradu navíc i svými plody. Vyniká mezi nimi hlohyně šarlatová, honosící se množstvím oranžových nebo žlutých malvic. Skalník posázený červenými korálky plodů nebo cesmína s červenými nebo žlutými peckovicemi, ale i škumpa nebo rakytník. Důležité je sklepávat z korun dřevin větší množství sněhu, aby je nedeformoval či nerozlámal. Sypký sníh můžeme z cesty naházet k růžím a jiným choulostivým rostlinám jako ochranu před mrazem.

Také záhony s cibulemi květin vysázených na podzim a ostatní choulostivé květiny je nutné chránit před nepřízní nízkých teplot. Zakrýváme je nastýlkou z listí a chvojí. Při oblevě tuto ochranu pak uvolníme, aby se květiny nezapařili a při ochlazení je znovu ukryjeme. Ochranu také potřebuje trávník. Snažíme se vyvarovat chození po zamrzlém trávníku, abychom se vyhnuli zahnědlým stopám. Podle potřeby trávník pohodíme kvalitním přesátým kompostem pro dobrou výživu a případně jej posypeme mletým vápencem.

Je také čas na úklid. Odklízíme zbytky spadaného listí, popadané větve a likvidujeme suché,nemocné nebo nadbytečné dřeviny. Také řežeme jednoleté výhony okrasných dřevin pro roubování nebo řízkování. Za teplejšího počasí omlazujeme a sestříháváme živé ploty.

Leden v ovocné zahradě

Na starších stromech a silných větvích se často odchlipuje borka, tzv. druhotná kůra, pod níž se ukrývají různí škůdci. Tuto borku je nutné odstranit. Používáme k tomu speciální škrabku a nejlépe borku odškrábeme na podložku rozprostřenou pod strom. Zároveň při tom odstraníme přitom z korun stromů mumifikované plody a zámotky housenek. Celé je to pak nejlepší spálit a zamezit tak dalšímu šíření škůdců.

Také mechy a lišejníky je třeba očistit speciálním ocelovým kartáčem. Očištěné kmeny a větve pak natíráme vápenným mlékem, které připravíme rozmícháním 1,5 kg hašeného vápna v 10 litrech vody. Bílá barva zabraňuje předčasnému kvetení a vzniku mrazových trhlin. Bílení také pomáhá ničit mechy a lišejníky.

Prořez stromů půjde snadněji s vhodným nářadím.

Připravíme se na řez stromů. Řez provádíme většinou až v březnu, u peckovin v době kvetení. Máme-li však velkou výsadbu jádrovin, můžeme začít s pracemi dříve. Je však třeba, aby již teplota neklesla pod –4ºC. V lednu likvidujeme i suché, přestárlé, nemocné nebo nadbytečné stromy a začneme si připravovat jámy a kůly pro jarní výsadbu stromků. K ovocným stromům je také dobré přihrnovat sníh, který tak dodá půdě větší vláhu na jaro.

K práci je třeba kvalitní a ostré nářadí. Nejlepší na odřezávání větví je pilka s otočným listem a ve větších výškách pak pilka s nasazením na tyč. Na slabší výhony nám stačí nůžky, na rybíz a angrešt pak pákové nůžky s dlouhými rukojeťmi a k odstranění borky pak škrabka a ocelový kartáč na vyčištění kmenů. Leden je tedy ten správný čas,kdy si nářadí nabrousit, opravit či pořídit to chybějící.

Leden v zelinářské zahradě

Uděláme si jednoduchý plán osázení jednotlivých záhonů. Jen málo zahradních plodin můžeme však pěstovat na stejném záhonu několik let po sobě, aniž by to mělo nepříznivý vliv na jejich zdravotní stav, výnos i jakost. Proto je důležité jednotlivé zeleninové druhy střídat v 3-4letých intervalech. Na záhonech však můžeme pěstovat dva i tři druhy současně nebo následně v jednom roce. Společné pěstování některých druhů zeleniny podporuje jejich růst, vývoj i výnosy. Zejména pak vybereme-li druhy, které si ve svých nárocích na živiny, vláhu, světlo i prostor nekonkurují, ale vhodně se doplňují. Některé kombinace přispívají i k omezení škůdců. Dobrou kombinací je například cibule pěstovaná na jednom záhonu  v řádcích střídavě s mrkví, bazalka s tymiánem, ale také ředkvičky s hrachem a fazolemi.

Z venkovních záhonů postupně sklízíme zeleninu odolnou proti mrazům (pór, růžičkovou a kadeřavou kapustu aj.) Při větších mrazech je dobré ji chránit netkanou textilií nebo chvojím.

Pokud jsme nestačili v minulém roce zrýt celou plochu pro pěstování zeleniny, učiníme tak co nejdříve, aby půda do jara promrzla. Pro novou sezónu si připravíme pěstební nádoby a substrát pro předpěstování sazenic. Podle plánu si vyberme semena a připravíme si skleníky, fóliovníky a pařeniště.

Kam dál?
Zahrádkářův rok – únor

Prořezáváme stromy či keře




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist