hypotéka pro cizince

Hypotéka pro Slováky a cizince: Jak na to?

Sen o vlastním bydlení si mohou v České republice splnit i lidé, kteří nemají české občanství. Podívejte se na základní přehled podmínek, praktické tipy a informace, jak v případě zájmu o hypoteční úvěr postupovat a na co se jako cizinec připravit.

Co banka, to jiná pravidla

Když chcete jako cizinec pobývající dlouhodobě v ČR uzavřít libovolnou smlouvu, již předem se připravte na větší množství administrativy. Je tomu tak nejen u zaměstnání, ale také u úvěrů, nájmů, mobilních tarifů a celé řady dalších služeb. V případě hypotéky to platí dvojnásob, ale to neznamená, že je pro cizince tento způsob financování nedostupný.

Cizincům v ČR poskytuje hypotéku většina velkých bank, nicméně každá z nich má jiné požadavky. Důležitý je původ příjmů, země původu i druh pobytu. Hypotéka pro cizince je vždy posuzována individuálně. Jednoznačná pravidla neexistují. To může na první pohled vypadat jako nevýhoda, ale opak je pravdou. Když se vám nepodaří vyhovět podmínkám jedné instituce, stále máte možnost vyzkoušet to jinde.

Hlavní rozdíl pro cizince

Další postup žádosti a získání peněz na bydlení je pro cizince prakticky totožný. Hlavní rozdíl u hypoték poskytovaných cizincům je požadavek banky na doložku o přímé vykonatelnosti. Co to znamená? Pokud klient nebude plnit závazky, banka nemusí podávat žalobu, ale má možnost rovnou navrhnout exekuci. Banky si touto doložkou snižují riziko. Další specialitou je omezení hypotéky na maximálně 85 % zástavní hodnoty nemovitosti.  Pro české žadatele na základě doporučení ČNB platí horní hranice 90 %.

Původ vašich příjmů

Jste cizinec? Zásadním faktorem je pro banky to, zdali většina vašich příjmů pochází prokazatelně z České republiky. Bance musíte doložit výši příjmů. Ta ve velká míře rozhoduje o tom, jestli vám banka peníze půjčí a o jak velkou částku můžete žádat.  Roli hraje také typ zaměstnání a pracovního poměru. O něco jednodušší to budou mít lidé v zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou a osoby samostatně výdělečně činné s nadprůměrnými zisky. Podnikatelé s příjmy ze zahraničí žádající o hypoteční úvěr musí prokázat, že mají příjmy dostatečně vysoké.

Odkud pocházíte?

Žadatele posuzují banky ještě podle země původu. Vše probíhá na základě interních tabulek, které nejsou veřejné. Jinými slovy finanční instituce považují některé národnosti za více rizikové než jiné. Nejméně překážek čeká na občany Evropské unie. Stejně tak nemusí mít příliš obav Australané, Američané a Japonci. Dobrou zprávou pro všechny Slováky je, že pro ně platí velmi podobné podmínky jako pro Čechy. Naopak pokud jste občanem pocházejícím z jedné z rizikových zemí (Vietnam, Albánie, Bělorusko, Irán…), bude pro vás získání hypotéky o něco těžší, než pro občana EU. Ovšem určitě ne nemožné.

Druh pobytu je nejdůležitější

Banky nepůjčí peníze na bydlení někomu, kdo na území dané země ani legálně bydlet nemůže, to dá rozum. Zcela klíčový je tak druh pobytu nebo víza. U přechodných pobytů s platností na 30 dní je šance na získání hypotéky minimální. Většinou je podmínkou doložit povolení o trvalém pobytu. To by navíc mělo mít platnost po celou dobu splácení úvěru. Některé banky koukají také na celkovou délku pobytu a úvěrový registr země původu.

Obraťte se na specialisty

Hypotéky pro cizince v ČR jsou realitou, a proto si vždy zkontrolujte všechny podmínky a nemějte zbytečné obavy. Správným krokem je porovnání všech nabídek online a vyhledání služeb hypotečního specialisty, který vám zcela zdarma poradí, jak vše vyřídit bez zbytečné ztráty času. Je fajn mít k dispozici někoho, kdo vám se získáním peněz na bydlení pomůže. Vy dostanete hypotéku bez stresu a můžete si začít plnit sen o bydlení dle vašich představ.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist