_edison

Čím svítit – zářivky, halogeny, LED

Hledání úspor energie se týká téměř všech oblastí bydlení a ve všech lze díky této poptávce zaznamenat výrazný technologický posun. Výjimkou není ani osvětlení bytu či domu. Ptáte se tedy čím svítit? Odpověď naleznete v našem článku.

Hladinu veřejného mínění pokud jde o osvětlování interiérů v posledních letech nejvíce čeří nařízení EU, které v postupných krocích znamená konec klasických žárovek. Od září loňského roku se už nesmí vyrábět 60 W žárovky a Edisonova klasika včetně nejslabších 15 W žárovek skončí podle aktuálního harmonogramu definitivně v září 2012 (výjimkou budou „minimalistické“ sedmiwatovky užívané např. pro osvětlení v pečicí troubě apod.). Od září 2016 pak budou zakázány světelné zdroje spadající do energetických tříd horších než B (kromě výjimek).

Edisonova éra končí kvůli plýtvání

Hybným momentem k vývoji úsporných zdrojů světla byla velmi špatná energetická bilance klasických žárovek, které ke svícení využily pouhých pět až deset procent elektrické energie, zbytek „padl“ na produkci tepla. Edisonovy žárovky se pak mohly podílet na celkové spotřebě energií bytu až dvanáctiprocentním podílem.

Z těchto důvodů, ale i vzhledem k tomu, že kverulovat vůči výše citované evropské direktivě patrně nemá smysl, bude lepší podívat na možnosti, které pro osvětlování zbydou po „Edisonově éře“.

Hybným momentem k vývoji úsporných zdrojů světla byla velmi špatná energetická bilance klasických žárovek.

Zářivky stokrát jinak, ale úsporně

K nejběžnějším a také k nejšetrnějším typům šetrných zdrojů světla, které podle ekologické legislativy „projdou“, patří úsporné kompaktní zářivky (běžně označované jako „úsporné žárovky“). Mají oproti klasické žárovce spotřebu energie až o osmdesát procent menší. Postupně se daří odstraňovat jejich nedostatky, které dříve odrazovaly kupce od jejich použití. Je to především pomalý náběh plného světelného výkonu (u kvalitních zářivek tato doba nepřesáhne jednu minutu). Dříve také vadil větší rozměr zářivkového tělesa.

K nesporným výhodám naopak patří nesrovnatelně vyšší životnost – až 16 000 hodin. Neplatí už také, že použití kompaktní zářivky znamená smířit se s nevzhledným propletencem trubic. Na trhu jsou dnes již běžně úsporné zářivky v řadě tvarových a designových variant.

Také podmínky provozu – zejména počet cyklů zap/vyp neomezuje jejich životnost. Kvalitní zářivky renomovaných značek vydrží 100 až 500 tisíc cyklů, je ale třeba počítat s tím, že je jejich cena vyšší. Vzhledem k celkové životnosti zářivky ale není návratnost takové nadstandardní investice nijak dlouhá.

K výhodám úsporných zářivek patří dlouhá životnost – až 16 000 hodin, na trhu jsou již také běžně výrobky v řadě tvarových a designových variant.

_halogenHalogeny také šetří, ale…

Kromě kompaktních zářivek jsou v osvětlování další úspornou možností halogenové žárovky. I ty lze pořídit v designových i tvarových variantách vycházejících z podoby klasických žárovek. Jejich životnost a úsporné parametry ale nedosahují takové úrovně jako kompaktní zářivky – životnost halogenů se pohybuje kolem 2 000 hodin a úspora oproti klasické žárovce je zhruba dvoj- až trojnásobná.

Menší úspora – tedy nižší efektivita využití elektrické energie – znamená, že halogenové žárovky produkují oproti kompaktním zářivkám více tepla – těleso žárovky je během svícení velmi horké, a pokud praskne, může být příčinou požáru nebo poškození předmětů. Ani v případě halogenových žárovek není na místě obava ze snížené životnosti při častém zapínání a vypínání, výhodou je také okamžitý náběh na plný světelný výkon.

_ledBudoucnost v LED?

Jako o senzaci v oblasti osvětlování se mluví – již delší dobu – o LED diodách (Light Emitting Diode – světlo emitující dioda). Je tomu tak hlavně díky jejich excelentním výkonům v oblasti úsporného provozu a životnosti. Světelný zdroj založený na LED diodách má při srovnatelném světelném výkonu asi šestkrát menší spotřebu než běžná žárovka, životnost ale dosahuje až 100 000 hodin, což představuje více než deset let nonstop svícení.

Výhody LED diod:

  • dlouhá životnost
  • minimální spotřeba energie
  • okamžitý start a náběh na plný výkon po zapnutí
  • malé rozměry umožňující zajímavé designové návrhy
  • vysoká odolnost vůči poškození
  • ekologie – LED diody se vyrábí z recyklovatelných materiálů, které neobsahují škodlivé látky

 

Kromě toho se zdá, že LED diody již překonaly počáteční problémy a dokáží produkovat bílé světlo vhodné k běžnému osvětlení interiérů. Jejich většímu rozšíření zatím brání cena, která se pohybuje v řádech tisíců korun. Vzhledem k uvedené životnosti to sice je stále návratná investice, na druhou stranu si ale zatím zákazníci u nás nezvykli utratit za osvětlení domu třeba patnáct či dvacet tisíc korun.

Kam dál?
Osvětlění: design i světelná hygiena
Co může dát interiéru světlovod




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist