zahradnicerpadlo250

Čerpadla

Moderní zahrada a domácnost se dnes už bez čerpadel prakticky neobejdou. Důležité ovšem je vybrat si pro správnou příležitost vhodné čerpadlo. Jinak bude víc ke vzteku než užitku.

Při výběru čerpadla se podle odborníků vyplatí vsadit na nákup ve specializovaných obchodech se zahradní technikou. Běžný laik se v nepřeberném množství typů čerpadel, která  se dále dělí na elektrická nebo benzínová, vyzná jen stěží, proto je odborná rada dvojnásob potřebná. Jen správný výběr čerpadla,které se bude hodit právě pro vaše potřeby, totiž zaručí, že bude ke spokojenosti sloužit dlouhá léta.

Před výběrem čerpadla by si každý měl nejprve odpovědět na tyto otázky, aby zjistil které čerpadlo je pro daný účel nejvhodnější.

  • Jakou vodu chci čerpat a na jakou konkrétní činnost budu čerpadlo používat?
  • Odkud budu vodu čerpat a kam?
  • Jak často budu čerpadlo využívat?
  • Kolik vody najednou budu používat?
  • Jaký tlak vody musím mít?
  • Je v blízkosti zdroje vody elektrický proud?
  • Jaké mám typ studny (vrtaná, kopaná) a jaké jsou její rozměry?
  • Jaká je vydatnost vrtu/pramene a výška hladiny vody?

Zalévání a zavlažování

Nejčastější využití čerpadel je na dodávání vláhy zahradám a záhonům. K tomuto účelu se nejlépe hodí zahradní čerpadla. Jejich výhodou je, že jsou přenosná a zvládají nejen kropení pistolí, ale mohou zásobovat i zavlažovací systémy s několika postřikovači. Nezastaví je ani hloubka, protože odstředivá zahradní čerpadla dokáží pomocí sací hadice s košem čerpat vodu až ze sedmi metrů. K čerpání vody z ještě větší hloubky se pak hodí tlaková ponorná čerpadla.
Jak se dá zabránit, aby při poklesu vody ve zdroji, vypnutí pistole nebo zavlažovacího systému čerpadlo neběželo nasucho? Jednoduchou obranu nabízí automatický hlídač – malá elektronická vodárna. Po připojení k čerpadlu ohlídá nejen dostatečný tlak, ale i patřičný průtok vody.

Zásobování domácností vodou

S rostoucím počtem rodinných domů jsou stále žádanější automatické domácí vodárny, které dokáží komplexně vyřešit rozvod vody nejen v domě, ale i na zahradě. Pro menší objekty, jako jsou chaty nebo chalupy postačí vodárna s nádrží 24 litrů. Po rodinné domy se vyplatí již vodárny s nádrží na 50 litrů. Součástí těchto vodáren je většinou nádoba, tlakový spínač a zahradní čerpadlo.
Pro čerpání pitné vody z větších hloubek, nejčastěji vrtaných studní, už je potřeba mít čerpadlo do vrtu. Kvalitní a spolehlivá čerpadla tohoto typu dokáží dodávat vodu i z několika desítek metrů. Jejich využití se vyplatí především tomu, kdo má velkou spotřebu vody, zásobuje teplené čerpadlo nebo zakopaný zavlažovací systém. Poptávka po těchto čerpadlech roste s oblibou vrtaných studní,které jsou ve srovnání se studnami kopanými mnohem levnější.

Odčerpávání a přečerpávání vody

Při pořizování čerpadel pro odčerpávání a přečerpávání nejdůležitějším požadavkem na výběr nakolik bude přečerpávaná kapalina znečištěná. Na čistou nebo mírně znečištěnou vodu například z bazénů, nádrží nebo zaplaveného sklepa jsou vhodná čerpadla ponorná, která jsou konstruována tak, aby dokázala čerpat velké množství vody z malé hloubky. Protože jsou celá ponořená ve vodě, nepotřebují sací hadici. Aby nešla nasucho, jsou vybavena plovákovým spínačem, který sleduje výšku hladiny vody. Pokud ovšem potřebujete čerpat vodu silně znečištěnou nebo fekální, jsou správnou volbou ponorná kalová čerpadla. Při jejich využití ovšem nemusíme hned myslet na záplavy nebo jiné nepříjemné události. Stejně dobře se hodí například do rybníka nebo jezírka jako čerpadlo pro vodotrysk.

Zdroj a foto: Mountfield
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist