Goldbeck_beton a drevo

Beton v interiéru? Nabeton!

Dnes již dávno neplatí, že co je betonové je špatné a nemoderní. Tento materiál byl zdiskreditován érou nevzhledných panelových sídlišť, kdy vše, co bylo z betonu bylo nutné zakrýt omítkou, barvou nebo tapetami. Dnes je opak pravdou! Právě pohledový beton se těší čím dál tím větší oblibě, a to nemluvím primárně o stavebnictví. Řeč je o betonu a betonových prvcích v interiéru. Mám ten pocit, že v interiérovém designu se lidé dělí na totální odpůrce anebo naprosté milovníky betonu a jeho typické struktury a barvy.

Beton je vlastně umělý kámen, který vzniká smícháním hrubšího a jemnějšího kameniva, vody a přísad (nejčastěji cementu). Betonů rozeznáváme spoustu druhů – liší se právě podle přidaných přísad a také podle způsobu výroby. Beton znali již antičtí stavitelé a s oblibou ho také používali. Pokud hovoříme o betonu jako o designovém prvku v interiéru ve smyslu – zdí, podlah nebo stropů, pak hovoříme o pohledovém betonu.

foto: lazenby.co.uk

Podlaha vytvořená betonovou stěrkou není dávno doménou průmyslových hal. Stejně tak může být výrazným prvkem kuchyně betonová pracovní deska.

Pohledový beton

Úplně jednoduše a polopatě lze říci, že se jedná o beton, který je vidět. Pohledová struktura takového betonu, právě aby vytvářel výrazný designový prvek, je vytvořená buď formou, matricí nebo bedněním. Jeho otisk zůstane v betonové mase a sám o sobě představuje „to hezké a pohledové“, co se nám líbí. Může být ještě záhy po odstranění formy, před úplným zatvrdnutím, dotvářen škrábáním, hlazením nebo vymýváním.

Pracovat lze ale i s tvrdým a vyzrálým betonem.  Lze ho leštit, brousit, pískovat nebo opracovávat kamenickými technikami.

betonová stěrka se strukturou dřeva

betonová stěrka se strukturou dřeva

pigmentovaná betonová stěrka

pigmentovaná betonová stěrka

Betonové stěrky

Pokud vlastníte zděný dům, dřevostavbu nebo zkrátka stavbu z jiného materiálu, než je právě beton, a přesto se vám pohledový beton líbí a rádi byste ho uplatnili v interiéru, pak je řešením betonová stěrka. Betonové stěrky je možné, laicky řečeno, stejně jako omítky nanášet prakticky na jakýkoliv podklad. K dostání jsou také pigmentované – barevné stěrky. Jejich použitím lze v interiéru vytvářet úplné skvosty.

Barevný beton

Beton nemusí být zdaleka pouze šedý. Jeho barevnosti se rozhodně nedociluje nanášením barvy na jeho povrch, ale přidáváním pigmentů přímo do základního materiálu. Právě betonové stěrky jsou často dobarvovány.

Viděla jsem například zdi, podlahy nebo jenom krb, na který byla nanesená barevná betonová stěrka a musím říci, že tohle se mi opravdu líbí. Často je neskutečné, co s fádní a unylou místností dokáže tento typ povrchu za kouzla.

Betonové stěrky jsou nejenom pigmentované a škála jejich barev je prakticky neomezená, ale lze je dále i leštit nebo jejich povrch zakonzervovat epoxidem.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist