jablko-2

Zahrádkářův rok – ŘÍJEN

Říjen v zahradě je měsícem loučení s kvetoucími rostlinami. Čeká nás sázení a kácení ovocných stromů, sklizeň a výsev ozimé zeleniny a příprava zahrady na zimu a další sezónu.

Říjen v okrasné zahradě

Svými pozdními květy zdobí zahradu růže, pozdní plaménky, ovíjivá opletka nebo komule Davidovy. V různých barvách je pak doplňují vřesy a především nádherně zbarvené listnaté dřeviny.

Foto: FreeImages.comV okrasné zahradě se můžeme věnovat především výsadbě. Na počátku měsíce při příznivém počasí ještě můžeme sázet narcisy a otužilejší trvalky kvetoucí na jaře. Vysazujeme růže, opadavé listnáče, jehličnaté dřeviny a zakládáme listnaté otužilejší živé ploty. Výsadbu je nutné dobře zalít a výhony krátit až na jaře.

S prvními mrazíky z půdy vykopeme cibule a hlízy okrasných rostlin, jako např. jiřinek, begonií, mečíků apod. Hlízy očistíme od zeminy, necháme je oschnout na vzduchu a uložíme do chladné místnosti s přiměřenou vzdušnou vlhkostí.

Jako další nás nemine „úklid“. U okrasných dřevin odřežeme suché, nemocné a zlomené větve. Odklidíme odkvetlé letničky ze záhonů a záhony na zimu zryjeme. Odkvetlé hortenzie velkolisté odstřihneme u země a nové výhony necháme bez řezu, pouze odstraníme slabé výhony.

Novou výsadbu, záhony s dvouletkami i stálezelené dřeviny je třeba před zimou dobře zavlažit a to především za sucha. Přes zimu potřebují dostatek vody k fyziologickým pochodům.

Péče o trávník končí posledním posekáním v tomto měsíci a čeká nás opět až po zimě.

Říjen v ovocné zahradě

V ovocné zahradě nás čeká sklizeň. Sklízíme hlavně pozdní zimní odrůdy jádrovin. Kvalitní a nepoškozené plody skladujeme v bedýnkách nebo přepravkách ve sklepě a ty ostatní upotřebujeme do kompotů, moštů nebo na víno. Ideálním uskladněním je i zamražení.

Říjen je měsíc vhodný k výsadbě ovocných stromů a navíc k výsadbě angreštu a rybízu. Pro výsadbu stromů je nejlepší připravit si jámy dopředu, nejlépe měsíc. Do jam pak zatlučeme kůly pro podporu a ochranu stromů a k nim vysázíme stromy. Kůly by měli končit pod prvními větvemi stromů. Mimo novou výsadbu je tento měsíc vhodné posoudit i kácení starých a nemocných stromů. Starší stromy pak zbavujeme navíc i borky z kmenů a větví a pálíme ji. Takto ošetřené kmeny stromů pak natíráme vápenným mlékem.

Další důležitou prací je okopání záhonů s jahodami. K rostlinkám přihrneme zeminu a chráním je netkanou textilií proti mrazům. Také je řádně před zimu zavlažíme.

Říjen v zeleninové zahradě

V zeleninové zahradě sklízíme pozdní kořenovou, košťálovou a listovou zeleninu. Zeleninu necháme řádně oschnout a poté ji uskladňujeme nebo zpracujeme kuchyňsky pro pozdější konzumaci. Sklizené záhony zryjeme a zapravíme do nich kompost, abychom je připravili na další sezónu.

Mimo sklizně můžeme tento měsíc vysazovat ozimé druhy česneku, hlávkového salátu, kořenovou petržel, černý kořen, mrkev. Tyto podzimní výsevy dávají vyšší výnos než jarní setí. Semena přes zimu nabobtnají  vzejdou až časně zjara, kdy už je nepoškodí silnější mrazy.

Otužilé druhy zeleniny (zimní pór, růžičková a kadeřavá kapusta, špenát, polníček, pastinák atd.) můžeme ponechat v záhoně a sklízet je při vhodném počasí během zimy.

Existuje celá řada druhů dýní určených jak ke konzumaci, tak k okrase.

Měsícem sklizně dýní je právě říjen. Existuje celá řada druhů dýní určených jak ke konzumaci, tak k okrase.

Kam dál?
Kompost – jak na něj
Jak uskladnit dýně




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist