mrakodrap

Zvýšení cen bytů a úroků hypoték

Sílící poptávka po nových bytech zvýší jejich ceny i úroky hypoték. Oslabení však developeři nečekají.

Oživení rezidenčního trhu pokračuje. Pro rok 2015 hlásí developeři nárůst poptávky po nových bytech o 2,2 procenta, v hlavním městě o téměř sedm procent. Ceny nových nemovitostí se v meziročním srovnání zvýší v podobném poměru, maximálně však v jednotkách procent. Nepatrně podraží především levné malé byty, projekty v atraktivních lokalitách a ty, které stále čekají na začátek výstavby.

Foto: pixabay.com

Stále více stoupá poptávka po větších bytech 3kk – 4kk, po rodinném bydlení.

Stoupá poptávka po větších bytech

Zájem kupujících se přesunul od malých startovacích bytů k většímu bydlení na „celý život“. Stoupající oživení trhu v roce 2015 je cítit na větším zájmu klientů primárně o byty 3+kk a 4+kk rodinného charakteru. Poptávka po velkých bytech je nejsilnější hned při  zahájení prodejů, nejvíce kupující zajímají byty 4+kk se zahradou a levnější byty 4+kk v patrech. Během výstavby a s jejím koncem pak vzrůstá zájem o menší byty 3+kk a také byty 2+kk.

Díky lepšící se ekonomické situaci lidé opět získali sebedůvěru. Reagují na minimální úrokové sazby hypoték i nízké ceny nových bytů, které se stále drží až o čtvrtinu níž než před sedmi lety.

Foto: pixabay.com

Při koupi bytu rozhoduje lokalita – požadavky tzv. singles a mladší generace se však od požadavků rodin liší.

Lokalita rozhoduje

Poptávku po velkých bytech odborníci zaznamenali především u kvalitních projektů v atraktivních lokalitách, s dobře dostupnou občanskou vybaveností, čistým vzduchem a bezpečným okolím. Menší byty hned u metra naopak zajímají především investory. Nepředpokládá se, že pravděpodobné zdražení hypoték během několika měsíců až jednoho roku sílící poptávku opět oslabí. Lidé touží po pohodlí. Chtějí bydlet v kultivovaném prostředí v bytě s moderními technologiemi. Novostavbu volí také proto, aby nemuseli za pár let řešit starosti s rekonstrukcí.

Foto: pixabay.com

Klienti v případě koupě novostavby řeší už v počátku nejen dispozici bytu, ale mnohdy i použití stavebních materiálů – kvalitní podlahy, obkladačky, sanita…

Menší byt jako investice

Koupě menšího bytu na pronájem je stále velmi výhodnou investicí. Mnoho rezidentů, kteří zakoupili velký byt pro sebe a svou rodinu, následně díky příjemnému poměru cen a úrokových sazeb bank investuje ještě do menšího bytu. Vyloženě malé byty 1+kk však v rezidenčních projektech rodinného typu už příliš netáhnou.

Společnými klíčovými faktory pro páry, rodiny, ale i singles při rozhodování, jaký byt pořídit, jsou lokalita a cena. Naopak faktor blízkosti MHD a dostupnosti centra řeší mnohem více mladí lidé než rodiny s dětmi. Ty spíše preferují snadno dostupnou infrastrukturu pro výlety autem ven z města. S rostoucí poptávkou, jejíž podobné tempo developeři prognózují i pro další rok, se ode dna mírně odlepí i ceny novostaveb. V následujících letech průměrně o dvě procenta. Ceny porostou společně s výší stavebních nákladů, požadavky na energetickou náročnost budov i například zdražováním pozemků. Podraží tak především projekty, které jsou zatím pouze „na papíře“.

Co ovlivňuje cenu?

Pro určení prodejní ceny je podle odborníků zásadním faktorem lokalita a renovovaná mikrolokalita projektu, kulturní i sportovní vyžití uvnitř nebo v blízkosti projektu, ale také zázemí se školkou, obchody nebo restaurací. Následuje kvalita provedení a dispozice bytu. Důležité, ovšem vždy upravitelné, je také standardní vybavení bytu. Klienti všeobecně mají zájem vybrat si materiály počínaje kvalitními obklady, dveřmi a podlahami, konče okny a zdivem. Stejně tak ale vyžadují stále větší slevy a nízké ceny.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist