Zoufalá finanční situace? Kde vzít peníze a nekrást?

Zoufalá finanční situace? Kde vzít peníze a nekrást?

Zpozdila se výplata, onemocněli jste nebo máte větší výdaje, než dokážete reálně zvládnout. Jedna kapsa prázdná a druhá vysypaná. Ač si možná říkáte, že vám se něco takového stát nemůže, realita je někdy neúprosná. Jak sehnat peníze, když je nutně potřebujete? Na stromě nerostou, bohužel. Přesto to jde a bez rizika.

Nemáte je doma?

Není vaše první volba nějaká půjčka? Pak se podívejte nejdříve u sebe doma, zda tam nenajdete spoustu nevyužívaných předmětů, které by se daly prodat. Lidé jsou často ochotni za věci, které vy už nepoužíváte, zaplatit hromady peněz. Ať už jde o starý nábytek, oblečení, šperky, elektroniku apod. Existují různé bazary, sběratelské aukce a internetové skupiny. Je lepší vyhnout se zastavárnám, které vám nabídnou nízkou sumu a vy moc nevyděláte.

jak sehnat peníze

Jak si poradit v tíživé životní situaci?

Záloha v zaměstnání

V solidní práci a tam, kde jsou dobré vztahy v zaměstnání, můžete zkusit požádat o zálohu, která vám bude stržena z platu. Nebudete tak vůbec nic dlužit. Je to vhodné řešení, když potřebujete jen malou sumu. U vyšších částek by vám záloha moc nepomohla a zaměstnavatel by vám ji pravděpodobně ani nedal. Hlavně také myslete na to, že budete mít nižší výplatu a snadno by se vaše problémy mohly opakovat.

Zvyšte příjem a veďte rodinný rozpočet

Brigády se dají najít různé. Některé jsou takové, že vám dají výplatu ještě ten den po práci nebo třeba po víkendu či po týdnu. Zejména různé sezónní práce takový systém umožňují. Vrhněte se do hledání a zkuste vyřešit svou špatnou finanční situaci takto. Pokud na peníze tolik nespěcháte, zkuste si zařídit vyšší plat v práci nebo třeba úplně novou. To už ale nějakou dobu trvá. Veďte si podrobný rodinný rozpočet a udělejte pořádek ve financích. Jen tak zjistíte, kde vám peníze utíkají a co byste mohli osekat, aby došlo ke snížení výdajů.

půjčka peněz

Zapůjčení peněz si vždy důkladně promyslete a zjistěte si všechny možnosti.

Zkuste půjčku od příbuzných či přátel

Když už se schyluje k půjčce, je ještě možnost půjčit si od rodiny nebo přátel. To není úplně nejpříjemnější krok, protože ne každý se chce svou finanční situací chlubit a obtěžovat své blízké s žádostí o peníze. Zároveň zde existuje dost velké riziko, že se poškodí nebo úplně zničí rodinné vztahy. Abyste se všichni cítili v klidu, sepište smlouvu o poskytnutí úvěru se všemi náležitostmi včetně úrokové sazby, sankcemi apod. Díky tomu budou obě strany víc v klidu.

bezpečná půjčka

Chcete-li si skutečně půjčit, půjčujte si bezpečně!

Vyřeší problém půjčka z banky nebo nebankovní společnosti?

Když všechny možnosti selžou, zbývá už jen jeden tradiční způsob, jak sehnat peníze. Požádejte o půjčku u banky nebo nebankovní společnosti. V tomto případě hodně zvažte všechna rizika. Peníze sice můžete dostat snadno a rychle, ale dřív nebo později je zase musíte vrátit, a když to nepůjde půjčka zdarma či nějaká bez úroku, stojí vás to i dost peněz navíc. Proto by půjčování mělo mít smysl, například nový byt, auto, spotřebič nebo nutná oprava. Kvůli běžným výdajům byste se zadlužovat neměli. Víte, že půjčku bez problémů zaplatíte? Začněte hledat ideálního poskytovatele, ať už přes srovnávač půjček nebo oslovováním vybrané konkrétní společnosti.

Nemáte záznam v registru?

Nemáte záznam v registru? Možná se vám vyplatí spíš bankovní půjčka v podobě kontokorentu k vašemu účtu nebo kreditní karty. Oboje můžete používat stále dokola, a když využijete bezúročné období, neplatíte nic navíc. Vzít si můžete i spotřebitelský úvěr ve vyšší částce, ale nezapomeňte dostatečně zvážit, zda na to máte a zvládnete třeba i několik let pravidelně splácet.

Výhodné jsou dnes už i mnohé nebankovní půjčky a často se stane, že vás vyjdou levněji než ty z banky. Znovu se tu budeme opakovat, že je důležité poskytovatele pečlivě vybírat. 

Půjčí vám se záznamem v registru?

Když máte záznam v registru dlužníků (negativní), je vaše situace o mnoho složitější a možná byste měli zvážit, zda si vůbec půjčovat. Pokud jde o starší záznam, kdy jen čekáte, až vám ho vymažou a jinak žádné dluhové potíže nemáte, je půjčka dobrý nápad. Rozhodně ale vybírejte prověřeného a solidního poskytovatele. Pozor na nesmyslné poplatky, ohromné úroky nebo sankce za to, že jste se opozdili o den se splátkou.

Existuje i hodně solidních poskytovatelů, kteří splní to, k čemu se zavázali a poskytnou vám výhodný úvěr. Riziko je ale vždy vyšší než u ostatních.

Co když vám půjčku neschválí?

Ne každý může dostat úvěr, tak to bohužel je. Jestliže peníze nutně potřebujete, měli byste vědět co dělat, když vám půjčku neschválí. Řešení máte hned několik:

  • vezměte si spoludlužníka nebo ručitele,
  • zvyšte svůj příjem, abyste zlepšili svou bonitu,
  • bonitu pozitivně ovlivní i snížení nutných výdajů nebo zbavení se některých úvěrů (i těch, které nepoužíváte),
  • pomůže i zástava nemovitosti (nemusí být nutně vaše),
  • zkuste dát žádost k více poskytovatelům (každý má různé nároky na své žadatele a když jste půjčku nedostali u jednoho, jinde byste mohli být úspěšnější).

Půjčujte si bezpečně

Chcete-li si skutečně půjčit, půjčujte si bezpečně. Každá finanční společnost by měla být pod dohledem ČNB a tím pádem splňovat všechny podmínky stanovené zákonem. O společnosti, která vám má půjčit, si zjistěte dostatek informací. Projděte různé recenze, webové stránky i sociální sítě. Neměl by být problém se zodpovězením dotazů, telefonem nebo osobní schůzkou. Půjčujte si vždy jen tolik, kolik zvládnete splácet.

Ovšem i když budete myslet na všechny rizika, mnohem lepší než půjčka je takové situaci předcházet. Mějte dostatečnou finanční rezervu, která vás zachrání ve chvíli, kdy hledáte odpověď na otázku: „Kde vzít peníze a nekrást.“




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist