bazén2

Venkovní bazény

Jaro už je konečně tady a teplota nezadržitelně stoupá. To je znamením pro všechny, kdo si plánují pořídit nový venkovní bazén. Chcete se v něm koupat od prvních teplých dní? Pak je nejvyšší čas na přípravu a výběr ideálního bazénu přímo pro vás. Chcete si užívat pohody a koupání doma na zahradě? Máme pro vás pár rad a tipů. Mrkneme se na bazény samotné, o filtraci, čištění a dalších vychytávkách někdy příště.

Čechy jsou rájem bazénů. Často rodina spíše než do zahraniční dovolené investuje peníze do pořízení vlastního venkovního bazénu. Téměř u každého rodinného domku se najde kousek slunného místa, kam se bazén vejde. Kafíčko, knížka, děti řádící ve vodě od rána do večera… a přitom doma na zahradě. Tak to je hodně lákavá představa, které je jen těžko odolává.

Vybrat si můžete od těch nejlevnějších nafukovacích bazénů až po ty luxusní zapuštěné do země. A teď babo raď, jak se v nabídce zorientovat a na co si dát při výběru pozor. Rozhodujícím faktorem je vaše očekávání, prostor, kde bude bazén umístěný a samozřejmě i finanční možnosti.

Foto: pixabay.comGumové nafukovací bazény

Tyto jednoduché a levné bazény, jsou zvláštní samostatnou kategorií. Ty nejjednodušší mají vrchní nafukovací prstenec a při napuštění vody se „postaví“ samy. Lze je snadno přemisťovat a většinou nestojí více než jeden až dva tisíce korun. Slouží především k tomu, abyste si vyzkoušeli, jaké to je mít vlastní bazénové koupání na zahradě. Ze všeho nejvíc se hodí jako brouzdaliště pro menší děti. Plavat se v nich skutečně nedá, a navíc mají omezenou životnost. Stačí prudké dosednutí dítěte na okraj nebo všetečná packa domácího mazlíčka opatřená drápky a bazén se snadno protrhne. Počítejte s tím, že takový bazén vám nevydrží víc než jednu dvě sezóny.

Jednoduché nadzemní bazény

Klasické „modráky“ mají charakteristickou modrou barvu, kruhový tvar a pevnou montovanou konstrukci. Jsou sice cenově dostupné, ale k jejich postavení potřebujete rovný terén, což je na českých pozemcích často problém. Dny své největší slávy už má tento typ bazénů za sebou, dnes už by si podobnou modrou trčící káď na udržovanou zahradu postavil málokdo.

Nadzemní bazény s možností zapuštění do země

Tenhle typ bazénů můžete umístit na rovný povrch, ale stejně tak ho i zapustit do země. Tyto bazény mají pevnější konstrukci a jejich stěny jsou vyrobeny z odolnějších materiálů. Pokud máte zahradu ve svahu, kde jen těžko najdete kus rovného placu, pak je tenhle bazén pro vás ideální. Pokud nebudete bazén zapouštět, pak je možné vybrat i z řady dekorů – třeba dřeva. To na pohled vypadá určitě lépe než výše zmiňovaný „modrák“.

Vybírat můžete mezi kruhovým nebo oválným bazénem. Vyrábí se v různých velikostech, vyřádí se v něm skutečně celá rodina – od dětí až po dědečka. Vyrábí se zpravidla ze sklolaminátu, takže mají pevnou konstrukci a hladký povrch bez spojů. Pokud je bazén usazený dobře, pak vám vydrží řadu let. Pokud je na něm již znát opotřebení, ale vnější konstrukce je v pořádku, pak stačí vyměnit vnitřní plachtu a na další sezóny je vystaráno.

Bazén je vhodné vybavit kvalitní pískovou filtrací, lze ho doplnit ohřevem a pokud k tou přidáte zastřešení, tak si koupání můžete s ohledem na počasí užívat i 6 měsíců v roce. Pořízení takového bazénu se pohybuje v řádech tisíců, v závislosti na jeho velikosti. Když vychytáte akci, pak se dá větší bazén koupit v ceně okolo sedmi – osmi tisíc. K tomu je však nutné připočítat náklady na zapuštění bazénu do země, filtraci, případný ohřev a zastřešení. I v základu se pak ve finále dostanete na cenu třeba ke dvaceti tisícům.

bazén2Klasické zapuštěné bazény

Klasické zapuštěné bazény, tak to už je opravdu parádička a perfektní koupání. Protože představují dlouhodobější a vyšší investici, vyplatí se při výběru vzít na pomoc odborníka, který poradí výběrem, umístěním i dalšími úpravami.
Tento typ bazénů koupíte v nepřeberném množství velikostí, tvarů a s variabilními výškami dna. Vyšší cena odráží i to, že mají podstatně delší životnost než bazény nadzemní a jsou výrazně odolnější proti povětrnostním vlivům, UV záření i působení bazénové chemie.

  • Bazény ze sklolaminátu tvoří pevná polyesterová skořepina zesílená sklolaminátovými vlákny, takže mají hladký povrch bez jakýchkoliv spojů. Pro lepší tepelnou izolaci jsou opatřeny silnou vrstvou polyuretanového nástřiku.
  • U bazénů keramických (ze stříkané keramické hmoty) si mimo jiné můžete podle potřeby vybrat mezi postupně se svažujícím dnem nebo konstantní hloubkou. Pokud milujete vše netradiční a jste kreativní, pak zvolte povrch s 3D efektem.
  • Množstvím různých velikostí i tvarů vynikají kompozitní bazény, u kterých si můžete vybrat ze široké nabídky barev a vzorů bazénové stěny. Těleso bazénu tvoří speciální panely z kompozitních materiálů, které jsou velmi pevné a tuhé. Především rodiny s dětmi u nich ocení široké schodiště a dvojúrovňové dno s mělčinou a hlubší částí pro plavání a potápění.There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist